Marramendës vazhdueshme e syve shkaqet dhe parandalimi


Shpesh, sytë e përlotur njerëzit emocionale. Dhe, sipas ekspertëve është një reagim i natyrshëm. Megjithatë, ndodh që lotët rrjedhin jo vetëm nga ndikimi i faktorëve psikologjikë. Neni sytë e përlotur Shkaqet dhe parandalimi i problemeve provokuar lot. Por, së pari të kuptojnë pyetjen, pse një lot njeri?
Për funksionimin normal të lot thelbësore sy. Në një person të shëndetshëm, ata përbëhen kryesisht nga uji dhe një sasi të vogël të proteinave. Aciditetit pH pak alkaline. Vini re se të lëngjeve lotsjellës në drejtim të përbërjes kimike të krahasueshme me gjak. Dhe një trup të shëndetshëm prodhon çdo ditë rreth 1 cu. shikoni. lot.Përfitimet e lot, natyrisht, ata janë duke formuar një lente uji përmirëson mprehtësinë e vizionit. Të ketë disa lloj substancave psikotrope rehati ndërsa qante. Pastruar nga toksina të formuara gjatë stresit. Ajo ushqen kornea e syrit, kornea si ajo nuk ka enët e gjakut. Duke pasur përfshin bactericides lot sytë dezinfektohet. Gjithashtu moisturize mukoza membranës duke mbrojtur dhe pastruar atë nga grimcat e huaja dhe mikrobet.
Sytë Pse përlotur? Kjo ndodh shpesh pas gjumit, kur sytë mund të jenë të thata shpejt dhe trupi ynë është duke u përpjekur për të njomet ato. Ajo mund si mbrojtje nga erërat e forta dhe ngrica. Nën ndikimin e temperaturave të motit të kanalit lacrimal shkurton. Në të vërtetë, nuk mund të jetë shumë e ndryshme. Për shembull. Mosha. Qepallat e muskujve ton me moshën në njerëzit është dobësuar, dhe muskujt nuk janë në gjendje për të mbajtur lotët.


Shkelja e sigurisë. Ngritja e monitoruar, ndriçim, lagështia dhe temperatura në dhomë duhet të jetë normale. Nëse zyra është e nxehtë dhe e thatë, mukozën e syve si rezultat peresushuyetsya trupi ka nevojë për të prodhuar më shumë lot. Reagimi për kozmetikë. Nëse jeni alergjik ndaj kozmetikës caktuara ose substancë të veçantë në një krem ​​hije, eyeliner, hije apo bojë për vetulla lot është e garantuar. Zgjedhur në mënyrë të paligjshme lente. Si rezultat, ata të shkaktojnë stres të rënda dhe, rrjedhimisht, vizion të dyfishtë, marramendje, dhimbje koke dhe sytë e përlotur.

Mungesa e vitaminës B2 dhe kaliumit me simptomë shtesë është intoleranca në dritë të ndritshme, paraqitja në gjykatë e një gjymtyrë ëndërr, shpesh ngrirjes këmbët dhe duart janë gjithmonë të ftohtë në prekje, Zayed në qoshet e buzëve, dëshirë e përhershme dhe të fortë për të pirë kafe ose çaj të fortë, të qenët i përgjumur , lodhje kronike, shtatzënisë, lodhje apo përdorimi i pilula gjumi apo drogës diuretik.

Lodhje dhe tendosje sy. Të rezultojë më e shikuar televizor apo duke punuar në frontin e monitoruar. Ajo mund të vijë nga puna ku ju doni të përqëndrohet në sy, të tilla si beading apo qëndisje. Kur sytë zaslezylys nuk nxitojnë për të trajtuar ato. Ju duhet së pari të përcaktojë shkakun dhe rregulluar atë. Ose të bëjë parandalimin dhe nuk mund të kenë nevojë të përdorë droga. Nëse lotim nuk ndalet, është koha për të shkuar në optometrist.

Vini re se arsyeja pse sytë e përlotur, mund të jetë një nga sëmundjet që vijojnë: dakriotsystyt (inflamacion i përmbajtjes lacrimal SAC), vrer sëmundje fshikëz apo mëlçisë, grip, dhimbje fyti, të ftohtë me një kollë ose një kullojnë hundët, alergji, qenët i qartë dëmtuar e canaliculus lacrimal, sëmundje vaskulare Sytë dhe konjuktivit. Për diagnostikimin dhe trajtimin e duhur është e nevojshme për të parë një specialist.

Këshilla. Me sytë e lodhjes kronike përlotur mjaftueshme për të ndaluar aktivitetin e ndryshim. Ju mund të marrë një shëtitje në park ose shtrihem me sytë mbyllur.

Nëse marramendës shkaktuar nga një të ftohtë, është e nevojshme për të zbutur lot, kanalit të hundës. Laget, ujë alternative të nxehtë me të ftohtë. Ju mund të marrin shtesat e vitaminave A dhe B2 kalium. Gadgets dobishme do sy dy herë në ditë për 15 minuta. Ju mund të përdorni concoctions të ndryshme të bimëve: kamomil, Calendula, gjethe delli, trumzë, fara kopër, borzilok ose çaj i fortë brewed. Ndihmë dhe pika sy.
Parandalimi. Ne duhet të organizojë punën në mënyrë që të alternuar me pjesën tjetër, të tilla pushim 15 minuta dhe 45 minuta pune. Ndihmon dietë të ekuilibruar. Është e nevojshme për të përdorur produkte me elementët gjurmë kalium dhe vitaminë B2. Kjo produktet e qumështit, djathë, prej trangujve, agrume, kajsi, mollë, kajsi, rrush, patate, banane dhe fasule. Ju mund të bëni pije me mjaltë dhe uthull molle ose limon. Më të duhet të merren me miletit qull.


Zgjedhja e lente apo syze duhet të besojë profesionistë me përvojë. Kur punon në makinë ose në kopsht, duke notuar apo janë nën diell të ndritshme, ju duhet të mbrojtur sytë tuaj me syze të veçanta. Ju duhet të përdorni vetëm kozmetike markave të testuar. Mos harroni për të monitoruar cilësinë e ndriçimit, temperatura e ajrit dhe gjendjen e lagështisë në punë dhe në shtëpi.
Ajo duhet të bëjë gjimnastikë për sytë. Stërvitje veçanërisht e dobishme kur zamruzhuvaty nevojshme shumë të sy. Higjiena është e rëndësishme jo vetëm duart, por hundë, sytë dhe goja. Ajo është në këto vende race bakteret. Megjithatë, nëse, sytë e mëposhtme parandalimit ende lot këshilla e mëposhtme është e dobishme, e drejtuar te mjeku. Ju mund të kenë nevojë për të kryer sy kanale shtyer, dhe kjo mund të bëjë vetëm një optometrist me përvojë.