SMT fizioterapi


Amplipulse ende e quajnë kjo metodë e trajtimit është lloji më i natyrshëm i ndikimit. Kjo është për shkak se fuqia potenciali që ka efekte në trup, sa më afër të jetë e mundur me tregues biologjik të energjisë elektrike në trupin e njeriut. Pra, SMT fizioterapia përdoret gjeresisht ne trajtimin e semundjeve te sistemit muskulor.
Çfarë sinusoidale rrymat moduluar?
Pajisja është përdorur për raportimin llojin e terapisë, prodhon frekuencë të mesme fushë elektrike. Rrymat janë moduluar në varg amplitudë e 10-150 Hz. Me varg të zgjedhur siç janë lehtësisht dhe pothuajse pa kaluar nëpër thithjen e lëkurës, dhe impakti kryesor ndihet muskujt prekshme indeve dhe nervat. Rryma të ketë një efekt tronditës në membranat qelizore të qelizave që vazhdimisht mbështetur luhatjet kohë ravnoraspredelennыmy.


Rryma sinusoidale moduluar - dëshmitar
Paraqitur fizioterapi efektive në këto çrregullime:

 • sëmundjet e shpinë dhe nyje, artrit, dhimbje të ulët mbrapa, artrit, spondylarthritis;

 • sëmundje vegjetative-vaskulare;

 • patologji neurologjike: plexitis, neurozë, pezmatim nervi, nevralgji;

 • shkeljet e enëve periferike të gjakut, duke penguar rrjedhjen normale të gjakut;

 • Sëmundjet urogjenitale dhe urologjisë, të ulë tonin e prostatës, fshikëz, prostatës, gurët e veshkave dhe kanalet urinare;

 • sëmundjet gjinekologjike, duke përfshirë - inflamacion të organeve gjenitale;

 • Patologji të sistemit të tretjes: koliti, reduktuar lëvizshmëri zorrë, diskinesia biliar (hipo - dhe tip hypertensive), ulcera gastrike, ulcera duodenale 12;

 • problemet e qarkullimit venoz, pezëm gjakut, edemë;

 • Proceset trofike në indet e buta, nekrozë, decubitus;

 • sëmundjet e kavitetit oral: stomatitit, gingivite, lezionet inflamatore të mishrat.


 • Duhet të theksohet se fizioterapi SMT përkryer eliminon dhimbje pas sesionit të parë dhe kontribuon restaurimin mjaft të shpejtë të aktivitetit motorik edhe në paralizë dhe parezë.

  Përveç kësaj, rryma sinusoidale moduluar mund të përdoret në kundërshtim me funksionin e frymëmarrjes, si ato kontribuojnë në stimulimin e muskujve hulli.
  Fizioterapi SMT në shtëpi
  Ka situata ku pacienti është në gjendje të marrin pjesë rregullisht klinikë për procedurat, të tilla si thyerje të ligaments. Në raste të tilla caktuar rrymat stimuluese në shtëpi duke përdorur pajisje portative mjekësore. Ata kanë madhësi më të vogël, por të prodhojë luhatjet në frekuencën e nevojshme. Për më tepër, trajtimi mund të kryhet edhe në mënyrë të pavarur dhe me njerëzit e tjerë.

  SMT fizioterapi - efektet anësore
  Si me llojet e tjera të terapisë fiziologjik, SMT nuk ka ndikime të tjera negative.
  Prania e efektet anësore mund të lindin vetëm në situata kur makina nuk është përdorur për të stimuluar muskujt dhe indet, si dhe një mjet për forcimin e pushtetit hyn në thellësi të ilaçeve lokale. Çdo reagim i pakëndshëm kur përdorimi SMT tillë specifikon vetëm pronat e drogës.
  SMT fizioterapi - contraindications
  Ju nuk mund të përdorni teknikën kur të vendosni:


 • tuberkulozi;

 • çdo tumor malinje;

 • qarkullimit të gjakut dështim klasën e 3;

 • inflamacion akut me formimin e qelb;

 • Sëmundja e Parkinson-it;

 • sëmundjet sistemike sistemit krovetvoryaschey;

 • thyerje të kockave, të çara kockave;

 • ethe;

 • shtatzënisë;

 • ekzema, acarim të lëkurës;

 • thrombophlebitis;

 • gurëve të tëmthit apo veshkave, nëse ndikimit në organin e prekur.


 • Kundërindikimet moduluar sinusoidale rrymave të përfshijë praninë e Kardiologjisë stimuluesit kardiak për shkak se ajo mund të prishen nën ndikimin e luhatjeve.