Vrull i ezofagut


Ezofag - Ky tub muskulor rreth 25 centimetra në gjatësi, që lidh në fyt në stomak. Vrull të ezofagut (kardiospazma) - sëmundje në datën e përcaktuar jo etiologji, në të cilën ka një dështim i lëvizshmëri esophageal dhe tonin e muskul unazor ulët esophageal. Kur shqetësuar esophageal relaksim vrull refleks të muskujve të ezofagut, kur ajo hyn në ushqim. Muskul unazor ulët esophageal nuk është shpalosur apo jo zbuluar, dhe ushqimi merr mbërthyer në ezofag, pa rënë në stomak.


Simptomet e vrull esophageal


Simptomë më karakteristike vërejtur në të gjithë pacientët të cilët kanë semundjen disfagia (vështirësi gëlltitjes). Në fazën fillestare të sëmundjes semundjen disfagia shfaqet në mënyrë sporadike. Vrull shkaqe ezofageal në sistemin nervor eshte eksitim. Gjithashtu, simptomat janë manifestuar në thithjen e shpejtë dhe përtypet pamjaftueshme e ushqimit, duke ngrënë ushqime të caktuara të larta në fibra. Siklet shpesh mund të eliminohet nëpërmjet përdorimit të sasive të mëdha të lëngjeve, gëlltitjes ajrit, ekzekutimin e ushtrimeve gjimnastikor. Me zhvillimin e simptomë të sëmundjes është konstante, dhe nuk janë të dhimbshme dhe ndjenja e presionit prapa gjoksit. Me kalimin e kohës, dhimbja mund të japin në mbrapa, qafë, nofulla.

Një tjetër simptomë është regurgitation - kthehet përmbajtjes turpin ezofag. Parë shpesh në ëndërr apo në marrjen e pozitës pacientit horizontal. Kjo mund të shfaqet në formën e belching dhe vjella si një ushqim pa perzjerje e biliare ose lëng stomakut.

Trajtimi i vrull esophageal


Trajtimi i sëmundjes përfshin të dyja metodat konservative dhe kirurgjikale.

  • Dietë. Për të lehtësuar shfaqjen e simptomave të ushqimit duhet të jetë i pjesshëm, 5-6 herë në ditë në doza të vogla. Ushqimi duhet të përtypur tërësisht dhe për të shmangur ushqime të pasura në fibra. Brenda dy orë pas një vakt nuk është e rekomanduar për të marrë një pozicion horizontal. Për më tepër, ajo nuk është e dëshirueshme edhe gjatë gjumit.

  • Trajtim të drogës. Kur terapi esophageal vrull të drogës nuk është efektive të mjaftueshme dhe ishte karakter më shumë ndihmëse. Terapia e tillë është administrata e drogës receptor kalcium grupit nytrohlytserynovoy, antispasmodics, ndonjëherë - anestetikë lokalë. Gjithashtu praktikuar kohët e fundit e administratës me gjilpërë toksina botulinum endoscopic, e cila ul tonin e muskul unazor ulët esophageal.

  • Zgjatja artificiale e Cardia. Procedura është kryer duke përdorur dylatatorov veçantë. Ky është trajtim më të zakonshme për këtë sëmundje. Më shpesh pneumatike, më shpesh - pajisje mekanike. Trajtimi është administruar në hetimin e stomakut me një tullumbace të veçantë në fund. Kur ai është në zonën e muskul unazor ulët, tullumbace derdhur me ajër dhe pastaj të nxjerrë, duke shkaktuar zgjerimin e zonës së dëshiruar të ezofagut. Metodë është efektive në rreth 80% të rasteve.

  • Kirurgjisë. Një në qoftë se duke përdorur përhapje ishte i paefektshëm.

  • Trajtimi i mjeteve juridike popullore vrull esophageal. Kjo metodë, si ilaçe, natyrës ndihmëse dhe është për të marrë infuzione të xhensen, Eleutherococcus, rrënjë alte, kone verr.