Mukusit në fyt


Grumbullimi i mukozë (gëlbazë) në fyt - një problem mjaft të zakonshme. Ndonjëherë ajo kollë, nganjëherë mund ndjeu një gungë në fyt, e cila nuk mund të gëlltiste si duhet ose vidkashlyatysya. Kjo situatë natyrisht krijon siklet, është dëshira për të kuptuar pse mukusit grumbullohet në fyt dhe kuruar këtë fenomen.

Shkaqet akumulimin e mukusit në fytArsyet që mund të shkaktojnë këtë fenomen, shumë. Para së gjithash ajo është - një shumëllojshmëri të sëmundjeve të traktit të sipërm respirator virale, bakteriale, fungale apo natyrës alergjike, veçanërisht kur:


 • sinusit (pezmatimi i sinuseve paranazale);

 • faringjit (inflamacion i mureve të faring);

 • adenoydyte (inflamacion i bajamet faringut).


 • Në këto sëmundje fyt vazhdimisht akumulon mukusit.
  Një tjetër shkak shumë i zakonshëm është rritur formimin e astmës bronkiale mukozë. Në këtë rast, u rrit sekretimit të mukusit është një reagim mbrojtës i trupit dhe ndihmon në eliminimin e alergeneve.
  Akumulimin e mukusit në fyt gjithashtu mund të shkaktojnë faktorët e jashtëm që shkaktojnë acarim, të tilla si pirja e duhanit, alkoolit apo të produkteve për të cilat ka një reaksion alergjik.

  Për më tepër, ky fenomen mund të jetë shkaktuar nga tiparet e strukturës anatomike. Në veçanti:

 • lakim e mur ndarës hundës;

 • prania e polyps;

 • Lëndimet entitet.


 • Shumica akumulimin e mukusit në fyt shoqëruar nga:

 • ashpër;

 • ndjesi e një gungë në fyt;

 • kollë.


 • Mukusit në fyt - Trajtimi


  Për shkak akumulimin e mukusit në fyt nuk është një sëmundje e vetme, por një simptomë e sëmundjeve të tjera, pastaj trajtimi i këtij problemi varet nga arsyeja se ajo ka shkaktuar:

 • Kur sinusit, faringjit, bronkit dhe sëmundjeve të tjera respiratore terapi është gargling, duke marrë antibiotikë, drogë antiseptik dhe anti-inflamator. Gjithashtu në sëmundjet e lidhura me të frymëmarrjes, shpesh përshkruajnë mukolitike - barna që të promovojë dhe lehtësojë lëngëzimin e pështymë sekretim nga trupi. Ne rastin e sinusit ne trajtimin janë të njëjtë vasoconstrictor pika (naftizin, halazolin).

 • Në reaksionet alergjike trajtimi është zakonisht i kufizuar në marrjen e antihistamines. Së bashku me simptomat e alergji zakonisht ndalet dhe të mukusit të tepërt.

 • Nëse akumulimin e mukusit në fyt të shkaktuara nga defektet anatomike, shpesh përdorur për problemet e trajtimit kirurgjikale. Hiq polyps, të rivendosur mur ndarës të hundës.


 • Çfarëdo akumulimi shkaku i mukusit në fyt, një mjet efektiv për të luftuar problemin konsiderohen kortikosteroidet aplikuar si një llak ose pika. Por efekti i këtyre barnave nuk është konstante, dhe pas përfundimit të departamentit të tyre të pranimit në rritje pështymë përditësuar. Sepse kortikosteroidet janë të lejuar për të bllokuar simptomë, por jo të anulojë trajtimin e sëmundjes themelor, shkaktoi shfaqjen e mukusit.

  Zbaticë Эzofahealnыy
  Gastro-ezofageal ose gastroesophageal zbaticë - fenomeni i gjetjes përmbajtjen e stomakut në ezofag. Kjo është një mjedis shumë agresive që të irritojë dhe natyrisht shkakton një rritje në pështymë. Kjo dukuri është e shoqëruar shpesh nga urth, belching, fryma e keqe, e cila është e lehtë për të përcaktuar se akumulimin e mukusit në fyt të shkaktuara nga hedhja në ezofag nga pesha në stomak, jo ftohjet apo sëmundjeve të tjera. Për të reduktuar pështymë këshilluar të mos hani 3 orë para gjumit, hani ushqime të pasura me vitamina, të zvogëlojë sasinë e yndyrës në dietën dhe vidyazykatysya produktit akute të pijeve të gazuara. E barnave në këtë rast, duke marrë Almagel, Maalox ose antacidet tjera.