Spazma në zorrë


Spazma - reduktimin myyazytsilni (compression) muskujt - shpesh shfaqet në cikle, që zgjasin nga disa sekonda deri në disa minuta, pastaj qetësohem dhe të përsëritet përsëri pas disa kohe. Spazma mund të jetë në organe të ndryshme, ndërkohë që simptomat e tyre janë disi të ndryshme.
Një nga spazma më të dhimbshme është konsideruar si një vrull e muskujve të lëmuar të zorrëve. Edhe pse këto spazma janë shpesh jetëshkurtër dhe nuk e mbajnë shumë rrezik që ne nuk mund të lënë ato pambikëqyrur. Të vazhdueshme, dhimbje barku zorrëve përsëritura mund të tregojë patologji të rënda, siç është sinjal për vizitë urgjente në një gastroenterologist.


Si dhimbje të dukshme të zorrëve?
Dhimbje barku zorrëve, të shprehura kryesisht befas shfaqen dhimbje me gjemba ose të dhemb në bark, janë konvulsiv në natyrë. Simptoma të tjera përfshijnë:

 • ënjtje dhe ndjenja e shurdhim në stomak;

 • kërkojnë të shpeshta të zbrazët zorrë;

 • kapsllëk ose diarre.


 • Shfaqja e simptomave të tilla është për shkak të faktit se spazma e zorrëve shpesh provokojnë çrregullime të motorike dhe kontraktil funksionimin e sistemit të tretjes. Dyskoordynyrovannost vrull e muskujve të çon në vonesa dhe përmbajtjen bllokimet e zorrës së trashë dhe zorrë e vogël. Shfaqja e dhimbjes, sepse muri i zorrëve përmban shumë receptorë që në dysfunctions të ndryshme të dërgojë sinjale në tru.

  Gjithashtu vrull zorrë mund të shfaqen simptomat e mëposhtme:

 • dhimbje koke;

 • gjendja e keqe;

 • të përzier;

 • të vjella;

 • ethe;

 • çrregullimet e gjumit, etj


 • Shkakton spazma në zorrë


  Dukuri më i zakonshëm i vrull zorrëve të shoqëruara me çrregullime të funksionale të traktit gastrointestinal. Kjo mund të jetë për shkak të jetesës sëmurë dhe të vazhdueshme afatgjatë dhe të çojë në mosfunksionimin e sistemit të stresit nervor (vrull intestinale në sistemin nervor).

  Arsyet për ndërprerjen e traktit gastrointestinal, duke shkaktuar rritje të spazma, ka shumë:

 • hyperextension e murit të zorrëve;

 • paqëndrueshmëri në sistemin nervor autonom, e cila shkakton lëvizshmëri e sistemit tretës;

 • proceset infektive;

 • gabime në dietë (produktet e përdorimit të irritojë mukozën e zorrëve, të hahet, ushqim të shpejtë dhe kështu me radhë d..);

 • helmimit me substanca toksike ose helmuese;

 • mjekim;

 • infektimi krimb dhe kështu me radhë. d.


 • Këta faktorë mund të çojë në dështime funksionimin e sistemit të tretjes, por edhe të shërbejë si zhvillimin e hershëm të sëmundjeve të tilla si:

 • cholecystitis;

 • Ulçera;

 • diskinesia vrerit dhe mn.in.


 • Si të hiqni vrull zorrë?


  Trajtimi i vrull zorrëve duhet të fillojë me sqarimin e arsyeve që ajo është, dhe vendosjen diagnozë të saktë. Në mënyrë tipike, parimi themelor i trajtimit është për të normalizuar ushqim që ofron:

 • Refuzimi i përdorimit të substancave irrituese (kafe, alkool dhe kështu me radhë f..);

 • të hahet ushqim të vogla;

 • përdorimi minimal i fije trashë, disa perime të papërpunuara dhe fruta, pije të gazuara.


 • Rëndësishme të minimizuar stresin.
  Rekomandimet e mëtejshme janë zgjedhur individualisht, në varësi të diagnozës.
  Në mënyrë të pavarur për të lehtësuar vrull mund të marrë drogë-spazmalhetyky (të tilla si produkte të bazuar në butylbromide hiostsinu). Por në çdo rast vrull e pamundur zorrëve marrë analgesics, sepse ata mund të kontribuojnë vajosje pritjes sëmundje klinike dhe ndërlikimet e diagnozës.