Sëmundje ngjitëse të zorrëve


Zorrë, në fakt, është një organ i gjatë i uritur në formën e një tub fleksibel, e cila është e vendosur në kthesa barkut. Së jashtmi ajo është e mbuluar me cipë lëngshëm që për shkak të faktorëve të caktuar tenton rriten së bashku. Sëmundje ngjitëse të zorrëve karakterizohet nga skleyvanyy midis sythe të trupit që provokon çrregullime të qarkullimit të gjakut, pengimin dhe pasoja të tjera të rënda.

Sëmundje ngjitëse të zorrëve - simptomat dhe shkaqetProceset inflamatore në rezultatet e sistemit të tretjes në ënjtje rëndësishëm i indeve zorrë. Si rezultat, Veshje mukoza e formuar nga një substancë të veçantë - fibrinë liruar enët e gjakut. Ajo promovon rritjen plotësuese të membranave dhe shfaqjes së mbështjelljes dendur.

Arsyet zakonisht të përshkruara proces janë:

 • sëmundjet e sistemit tretës;

 • kirurgji;

 • ndarja e enzimeve të veçanta;

 • lëndimi dhe dëmtimi mekanik.


 • Shenjat e sëmundjes ngjitëse shumë të ndryshme:

 • dhimbje, e lokalizuar në bark, nganjëherë një natyre bezdisur;

 • kapsllëk kronik;

 • të përzier;

 • bloating;

 • të vjella;

 • bloating;

 • formimin e hemorroide.


 • Sëmundje ngjitëse të zorrëve - diagnoza


  Në mënyrë të pavarur të diagnostikuar sëmundjen e pamundur, ai detyrimisht duhet të konsultoheni me një gastroenterologist dhe mjek. Mjeku e parë të kryer një studim për të përcaktuar praninë e simptomave karakteristike. Atëherë ajo do të jetë për një numër të testeve laboratorike (urinë, gjakun, feces) dhe diagnostifikim ultratinguj. Shtesë X-rrezet mund të përdoren zorrë ose Tomografi e kompjuterizuar me material kontrast.

  Në diagnostifikimit të shkurtër informative laparoskopike kryer kryer një studim në të cilin ind dukshme brenda duke futur një kamera miniaturë kirurgjikale zorrëve.

  Si për të trajtuar sëmundje zorrë spaechnuyu?


  Rastet e rënda të pengimit akute që kërkojnë kirurgji të menjëhershme për heqje të mbështjelljes dhe krijimin e pengesave për pllakë fibrinës. Para dhe pas ngjarjes duhet të përdoren ilaçe që parandalojnë dhëmbëza dhe përhapjen e indeve lidhës. Përveç kësaj, shërim përdorur në mënyrë aktive fizike terapi, fizioterapi dhe masazh. Rehabilitimi i tillë përmirëson qarkullimin e gjakut dhe kullimit limfatike.

  Trajtimi sëmundje zorrë ngjitës në të butë bërë tradicionalisht konservatore. Phytomedications shumë efektive, për shembull, përdorimi i lirit zierje ose infuzion të Wort barishte Shën Gjonit. Me rëndësi të veçantë në këtë rast është të ushqyerit e duhur të pacientit, i cili, në përputhje të plotë siguron faljen qëndrueshëm të sëmundjes dhe parandalon formimin e skleyvanyy ri indeve.

  Ushqimi për sëmundje zorrë ngjitës


  Varësisht nga simptomat e vërejtura dhe patologji klinike, dietë të zhvilluara individualisht, por ka disa rregulla bazë, pajtueshmërisë detyrueshme.

  Ushqyerit dhe zorrë ngjitës sëmundje:

 • Mos lejoni të zbrazët organeve të tretjes - hani të paktën 5 herë në ditë, mundësisht 7.

 • Eliminimi i ushqimeve që përmbajnë sasi të mëdha të fibrave trashë (lakër, bishtajore, produkte me krunde, kënaqur, kikirikë).

 • Vidyazykatysya e pijeve të gazuara.

 • Mos hani peshk yndyror dhe mish.

 • Frutat dhe perimet steamed ose të ziera.

 • Ulja e numrit të mollëve në dietë.

 • Aditivëve Limit (salcat, seasonings, domate paste).