Mbështjelljes zorrëve - Simptomat dhe Trajtimi


Sëmundje ngjitëse është formimi i indeve lidhës në mes të organeve të brendshme, duke rezultuar në zhvendosjen dhe bashkim të tyre. Arsyet për formimin e mbështjelljes disa:

 • Dëmtimi mekanik;

 • kirurgji;

 • infeksionet akute dhe kronike;

 • inflamacion zgavrën e barkut;

 • Trupat e huaja në zorrët, etj .. • Simptomat dhe trajtimi i mbështjelljes zorrëve  Në solderings zorrë është një bashkim në mes të vendeve të saj. Sëmundja kryesore ngjitës simptomë zorrë janë dhimbje barku për shkak të rrobave të tensionit. Për më tepër, natyra e dhimbjes mund të jetë ose të rritet gradualisht, dhe papritur, të mprehta. Përveç kësaj, solderings vërejtur:


 • fryrje, rumbling në stomak;

 • shkelje e karrige, veçanërisht kapsllëk;

 • të vjella.


 • Në raste veçanërisht të rënda takikardi dhe presionin e ulët të gjakut.

  Trajtimi i mbështjelljes zorrëve pa kirurgji


  Në fazat e hershme të trajtimit të mbështjelljes zorrëve dhe për të parandaluar normë rëndim mund të caktohet fizioterapi (iontophoresis, zbatimin e dylli dhe dylli në zonën e barkut dhe t. E.). Të jetë i sigurt për të ndjekur përjashtimin dietë të produkteve që shkaktojnë prodhimin e gazit rritje dhe përmbahen në mënyrë rigoroze për vakt. Është gjithashtu e rëndësishme për të monitoruar rregullsinë e karrige dhe, nëse është e nevojshme, të marrë laxatives emëruar ekspert.

  Trajtimi i mbështjelljes zorrëve mjetet juridike popullore


  Më të popullarizuara trajtim recetë populli i mbështjelljes zorrëve - një zierje e fara liri:

 • Një lugë çaji fara derdh një gotë me ujë të vluar bimë dhe lëngojnë në një banjë me ujë për rreth 15 minuta.

 • Pije të ngrohtë supë për një herë me fara.


 • Ndihmë e mirë në fazën e hershme të sëmundjes në bazë të aloe:

 • Vendimi për të filluar trajtimin me agave, rreth një javë e saj para se të prerjes gjethet ndaluar lotim.

 • Gjethet e bimëve të rritur të vendosur në tre ditë në një vend të freskët.

 • Pas kësaj periudhe, ata bluaj në një blender ose kaluar nëpër një mulli mishit.

 • Pastaj, në slurry rezulton është shtuar në krem ​​gjalpë dhe mjaltë (1 pjesë në 6 pjesë aloe gjalpë dhe mjaltë).


 • Ruhet në mjetet frigorifer. Përbërja duhet të merret çdo mëngjes dhe mbrëmje, llokoçis një lugë gjelle në një gotë me qumësht të nxehtë. Kursi i trajtimit është dy muaj të plotë.
  Kujdes Para fillimit të trajtimit zorrë mjete të ngjitet popullore, ne ju rekomandojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

  Kirurgjia me pengim ngjitëse e zorrëve
  Nëse një pacient diagnostikuar me sëmundje ngjitëse, dhe sidomos në qoftë se çrregullime të pritura qarkullimit nevojshme operacioni urgjent që synon heqjen e pengesave në zorrë dhe kalimit shërim. Teknikat e mëposhtme të ndërhyrjes kirurgjikale:

 • Kirurgji të hapur ku kirurgu bën një prerje të madhe, përmes të cilit mban gjithë manipulimin e.

 • Vydeoassystyrovannoe ndërhyrje me një prerje të vogël.

 • Laparoscopy kryhet nëpërmjet punctures të vogla në bark.


 • Për të parandaluar mesme plagët ngjitës arsimit në fund të operacionit kirurgu hyn në zgavrën e barkut të një substance të veçantë që nuk do të përballen, dhe për këtë arsye, përsëri rriten së bashku zonat e prekura më parë.
  Trajtim efektiv i mbështjelljes postoperative duhet të sigurojë pjesën tjetër funksional zorrë. Për këtë qëllim:

 • Ne kemi prezantuar një ushqim të pjesshëm me përjashtim të ushqimit trashë dhe me vaj.

 • Treat dobësuar dhe pastrimin enemas.

 • Në dhimbje të forta të përdorura antispasmodics dhe analgesics.