Sëmundje të barkut ngjitës


Një gjendje ku organet e brendshme janë formuar në mes shtresë, të cilat përfshijnë enët e gjakut dhe mbaresa nervore karakterizohen edhe nga sëmundje të barkut ngjitës. Shpesh çon komplikimeve dhe pasojat rrezikshme në formën e peritonit, nekrozë e indeve, pengimin e zorrëve dhe vrimë.
Sëmundje ngjitëse e barkut - shkaqet
Fusion shpesh sajuar kundër sfondit të sëmundjeve akute inflamatore e traktit digjestiv (gastrit, cholecystitis, kolit, përfshirë ulqerative) dhe lëndimet mekanike të barkut.


Një tjetër arsye në favor të ndërhyrjes kirurgjikale në peritoneum, zakonisht për të hequr shtojcën.
Barkut sëmundje ngjitëse - simptomat
Shenjat e shtetit të propozuar rrallë të ndodhë, dhe duket rastësisht gjatë ekzaminimeve parandaluese. Në disa raste ka një dhimbje të vazhdueshme që ndodh në një pozicion të caktuar ose veprimeve (shpat, ngjitje shkallët, duke fjetur në anën).
Sëmundje ngjitëse në bark shoqëruar me humbje të rënda në peshë dhe të përzier, të vjella, kapsllëk ndonjëherë. Për pjesën më të madhe kjo është për shkak të pranisë së mbështjelljes mëdha indeve mukozale në zonën e zorrëve, të përfshirë në rrënjët nervore.

Sëmundje ngjitëse Diagnoza
Identifikimi praninë e mbështjelljes duke përdorur këto metoda jo-invazive e hulumtimeve laboratorike:

 • diagnostifikimi ultratinguj;

 • gjak;

 • Ekzaminimi endoskopik;

 • urinalysis.


 • Pavarësisht numrit të madh të mënyrave të diagnostikimit nuk është gjithmonë e mundur për të zbuluar bashkim për shkak të madhësisë së tyre të vogël dhe lokalizimin. Prandaj, metoda më e saktë është konsideruar si një laparoscopy, në të cilën dy birë kryer në peritoneum dhe organet e brendshme të hetohen nga një mikrokamery veçantë mjekësore.

  Barkut sëmundje ngjitëse - trajtim
  Përparimi i ngadaltë i kësaj sëmundje pa dhimbje dhe rritjen intensive të numrit të mbështjelljes që i nënshtrohen terapisë konservatore. Ai përfshin:

 • enzimat për të përmirësuar tretje (Mezim, Creon, festive);

 • Probiotics kurseve (Bifiform, Narine)

 • ozokerit, banjot parafine;

 • elektroforezë përdorur zgjidhje absorbable;

 • Mud fasha;

 • banja balte.


 • Në efikasitet të ulët lart metodën e trajtimit dhe kërcënim për jetën e njeriut kërkon kirurgji për të hequr adhesions. Sot ajo kryhet vetëm me anë të kirurgjisë laparoskopike, i cili eliminon përsëritjen. Një nga përparësitë e kësaj metode është rehabilitimi i vogël termi, parandalimin e ngjitës progresin e sëmundjes përmes krijimit të pengesave të veçanta organike.

  Parandalimi i sëmundjeve të barkut ngjitës
  E vetmja mënyrë për të parandaluar gjendjen patologjike është pajtim me dietë dhe montimin e duhur të dietën e përditshme.
  Ushqimi për sëmundje të barkut ngjitës:

 • Hani shpesh, deri në 7 herë në ditë, gradualisht.

 • Vë në dukje fruta të freskëta dhe perime për të ngrohur trajtim, veçanërisht ato lloje që çojnë në rritjen e formimin e gazit ose bloating (fasule, mollë, lakër të freskët).

 • Përjashtojë ushqim, duke shkaktuar urth dhe përkeqësimin e gastrit.

 • Vidyazykatysya e produkteve që kontribuojnë në sekrecion të tepërt të biliare (skuqur, erëza, i ëmbël, i kripur, kosi).

 • Ulja e pijeve të gazuara.

 • Preferojnë çaj bimor kafe dhe çaj.

 • Çdo ditë, hani një shërbejnë supë ose pure supë.