Spazma në stomak


Spazma në stomak janë tkurrja e muskujve të lëmuar të trupit, të shoqëruara me dhimbje dhe mund të zgjasë një kohë të gjatë. Konsideroni shkaqet e këtij fenomeni dhe mënyrat për ta luftuar atë.
Llojet dhe shkaqet e vrull stomakut
Atje spazma funksionale dhe organike. E para është më e zakonshme në të rinjtë, dhe pacientët dytë prirur të moshuar.
Deri në zhvillimin e dhimbje funksionale stomakut tërhequr faktorë të tillë si:

 • helmimit me ushqim apo alkool;

 • pirja e duhanit;

 • marrja e tepruar caffeine;


 • stresi të zgjatur;

 • të ushqyerit e dobët;

 • kimikateve të performancës;

 • alergji të produkteve;

 • disa ilaçe.


 • Mjekët më në fund me motive nga ende shkakton vrull në stomak, por ata ndaluan se, përveç faktorëve të mësipërm, paraqitja e këtij çrregullimi duke përgatitur karakteristikat individuale të organizmit, dhe dystonia dhe neurozë.
  Dhimbje organike stomakut shfaqet në sfond të ulcera peptike, gastrit dhe gastroduodenitis.
  Simptomet e dhimbje stomaku
  Ky çrregullim bën vetë ndihet dhimbje të rënda karakterin shurdhër në stomak. Ndonjëherë vrull shtrihet në muskujt e barkut, e cila është arsyeja pse pacienti nuk mund ta shpjegoj. Në disa raste, kur stomaku dhimbje dhimbje, vjellje dhe kërkojnë të vjella.

  Çfarë duhet të bëni me dhimbje në stomak?
  Para së gjithash është e nevojshme për të arrestuar dhimbje, ankth lehtësimin e pacientit. Për këtë ai të japë askush nuk kapanoneve, Drotaverine, Almagel, Spazmalhon, Buscopan ose medikamente të tjera për dhimbje në stomak. Këto barna të lehtësojë tensionin e muskujve, duke e bërë recedes dhimbje dhe njerëzit mund ta shpjegoj shpinën. Në qoftë se pas një farë kohe sulmi në mënyrë të përsëritur, kërkojnë kujdes mjekësor dhe të shqyrtojë traktin gastrointestinal. Gjithashtu është e nevojshme për të analizuar stilin e jetës tuaj, të eliminuar stresin, alkool, duhan.

  Ushqyerit dhe barkut dhimbje
  Nëse çrregullim është kronike, dhe herë pas here ju "skryuchyvaet" dhimbje të barkut, mjeku duhet të përshkruajnë një dietë që, në praktikë, ndihmon në lehtësimin stomak dhimbje yyazytsirnist dhe për të zvogëluar rifillimi.
  Pacientët duhet të fshihet nga dietë:

 • bagels freskëta apo të nxehtë, bukë e bardhë;

 • tymosur;

 • ushqim skuqur;

 • erëza, piper, kripë;

 • enët shumë të ftohtë apo të nxehtë;

 • alkool, kafe, çaj i fortë;

 • yndyrna shtazore.


 • Vëzhgoni ushqyerit terapeutik merr rreth 90 ditë deri në spazma në stomak shfaqet më. Mjekët rekomandojnë një dietë të kombinuar me dietë të pjesshëm, i cili përfshin ushqime të shpeshta (5 - 7 herë) me një numër të vogël të produkteve.

  Mjekësinë popullore për dhimbje në stomak
  Mjekësisë tradicionale ofron shumë mjete që mund të zvogëlojë intensitetin e kontraktimet dhimbshme të mureve të stomakut.
  Infuzion Veçanërisht efektive e lë hithër dhe Hypericum, lule meadowsweet:

 • Materialet e thatë para dy lugë, vënë në një termos me çaj ose ngrohës.

 • Herbs derdh ujë të valë (rreth 05-07 L) dhe të ofrojë një mjet për të shmangur orë.

 • Pastaj menjëherë të marrë kupën e infuzion, dhe pjesa tjetër dhimbje kurë stomaku pi pas 4 orësh.


 • Kohëzgjatja e trajtimit varet nga frekuenca e sulmeve, dhe përcakton mjekun e saj.
  Efektivisht soothes muskujt nenexhik ekstrakt:

 • Mjekësi është përgatitur me tre lugë gjethe të thata të bimëve dhe filxhan me ujë të valë.

 • Pas gjysmë ore infuzion rezulton është holluar në proporcione të barabarta me ujë të ngrohtë dhe pije.


 • Mjet jo vetëm që heq spazma në stomak, por në një efekt të përgjithshëm pozitiv në sistemin nervor.
  Droga më të njohura janë lëng të shpejtë Leonurus - ajo squeezes nga bima dhe të marrë në vlerë prej një lugë çaji, larë poshtë me ujë të ngrohtë. Sigurisht, jo gjithmonë hithër qen bush shfaqet në dorë, dhe pastaj shpejt të hequr dhimbje barku të përmendura më lart do të ndihmojë antispasmodics farmaceutike.