Stenozë e enëve të gjakut


Stenozë e enëve të gjakut - një sëmundje shumë e zakonshme që është karakterizuar nga ngushtimi i enëve të gjakut. Është e rëndësishme në këtë sëmundje është diagnoza në kohë për shkak se pacientët zakonisht ndjehen asnjë simptom në një fazë të hershme, dhe kur simptomat shfaqen, rreziku i pash ishemike është shumë e madhe.
Trajtimi i stenozë vaskulare
Ngushtimi i enëve të trajtuar dietë njëkohësisht antyholesterynovoyi, stresin dhe madje edhe pjesa tjetër korrelacionit dhe ilaçe. Ndonjëherë trajtim kërkon ndërhyrjen e kirurg stenozë enëve të gjakut.


Anijet stenozë e kokës dhe qafës
Ngushtimi i enëve të kokës dhe qafës ndikon në masë të madhe efikasitetin e trurit. Anijet qafën gjerë zakonisht nuk vuajnë stenozë, por arteriet karotide janë të prirur për të shumë. Stenozë e enëve të trurit mund të shkaktojë efekte të ndryshme:

 • koordinimi i dobët i lëvizjeve;

 • Problemet e kujtesës;

 • shqetësime emocionale;

 • shurdhim i pjesshëm ose i plotë, etj


 • Simptomet përfshijnë:

 • marramendje;

 • dhimbje koke;

 • fluturon ndezje para syve të mi;

 • dobësi;

 • ndërprerje;

 • tringëllimë në veshët.


 • Trajtimi i anijeve qafë stenozë dhe trurit duhet të fillojë kur manifestimet e para të sëmundjes, sepse përndryshe pacienti mund të përballet me goditje ishemike dhe paralizë.
  Stenozë e ekstremiteteve të ulëta
  Lezionet vaskulare e gjymtyrë të ulët mund të çojë në:

 • çalim;

 • shkallë të dhimbjes në këmbët dhe këmbët të ndryshme, ndërsa në këmbë dhe në pjesën tjetër;

 • atrofi muskujve;

 • pafuqi (gjendet në 50% të pacientëve meshkuj në të cilën nuk është i dëmtuar bllokimin e fluksit të gjakut ose arteriet çapokor);

 • gangrenë;

 • ulcerat e gjymtyrë të ulët, sidomos në këpucë me majë.


 • Simptomat, të cilat mund të jenë në nevojë për trajtimin e stenozë e gjymtyrëve të poshtme:

 • Shfaqja e dhimbje në këmbë;

 • Këmbët e zbehtë e lëkurës;

 • Lëkurës baldness afër hip;

 • çalim.


 • Stenozë e enëve koronare të zemrës
  Kur arteriet stenozë lind sëmundje e quajtur koronare arterie. Në këtë rast, ekziston rreziku i shfaqjes:

 • infarkt miokardi;

 • dështim kronike të zemrës, etj ..


 • Simptoma të dukshme mund të konsiderohen:


 • dhimbje në zemër, si dhe shpërndarjen e saj në krahun e majtë, sup, nofulla;

 • arrhythmias rrahje zemre;

 • shortness vazhdueshëm fryma;

 • ënjtje e gjymtyrë të ulët;

 • dobësi (kjo mund të jetë e papritur);

 • nga frika e vdekjes.


 • Stenozë e enëve të veshkave
  Ky lloj i stenozë është ngushtimi i arteries renale, e cila zakonisht shkakton tensionin e lartë të gjakut. Dhe droga nuk ndihmojnë normalizimin e presionit të gjakut. Për më tepër, në qoftë se furnizimi i duhur jo vetëm për të marrë dy veshkat, ajo mund të ndikojë në funksionin e tyre. Ndonjëherë ka një tjetër simptomë e rrezikshme - edemë pulmonare. Kjo vjen kundër sfondit të dështimit të papritur të zemrës (la ventricular).

  Parandalimi i stenozë vaskulare
  Sëmundja është e rrezikshme, sepse njerëzit, duke besuar veten absolutisht i shëndetshëm, ai mund të kontribuojë në ngushtimin e mëtejshëm të enëve të gjakut. Ju mund të parandaluar këtë duke kryer kërkesat e mëposhtme:

 • Të bëjë dhe të ndjekin një dietë me kolesterol të ulët, yndyrna shtazore. Mos hani "ushqim të shpejtë", sepse ky ushqim, efekt kryesisht të dëmshme për sistemin kardiovaskular.

 • Parakusht është sjellë në peshë normale të trupit, si obeziteti është një nga shkaqet e shumë sëmundjeve.

 • Duke bërë fizikisht dhe mentalisht, por mos harrojmë për pjesën tjetër.

 • Ekzaminimi i rregullt mjekësor në drejtim të stabilitetit të zemrës dhe organeve të tjera.