Infeksion strep


Infeksion streptokokal - një grup të sëmundjeve që shkaktohen zhvillimin jonormale e microflora streptokoksike. Kjo mund të ndikojë, të frymëmarrjes, të gjitha mukozës dhe lëkurës.

Simptomet e infeksionit strepGrupi i sëmundjeve të shkaktuara nga infeksioni streptokoksike përfshijnë sëmundje të tilla si:

 • erizipelë;

 • ethe të kuqe flakë;

 • streptoderma;

 • impetigo streptokokut;

 • abscese;

 • vlon;

 • sepsa streptokokut;

 • endokardit;

 • osteomielit.


 • Infeksioni streptokokut të lëkurës mund të shfaqen në lëkurë, si rezultat i depërtimit të patogjenëve të traktin e sipërm respirator në shkelje të integritetit të saj. Sëmundja mund të ndodhë shumë shpejt dhe të ashpër. Simptomet kryesore përfshijnë:

 • ndjenja sëmurë;

 • dridhura;

 • dhimbje koke;

 • të vjella;

 • ethe;

 • Shteti temperaturë;

 • kruhet;

 • paraqitja e zonave eritemë që janë duke u zgjeruar.


 • Lëkurës përflakur me ethe, bëhet rozë ose ngjyrë purpur. Gradualisht duke zgjeruar kufijtë e humbjes. Sipërfaqe mund të formohet flluska të vogla dhe të mëdha. Pas një kohe ata mund të dilnin dhe kore mbuluar. Erizipelë mund të ndikojë në krahët e hundës, faqet.

  Trajtimi i infeksionit streptokoksike të lëkurës


  Për të ditur saktësisht se si për të trajtuar infeksionin streptokokut, ju keni nevojë për të identifikuar dhe për të përcaktuar formën e saj. Pa ekzaminimet e nevojshme, lehtësimin Sëmundjet mund të jetë kohë dhe joefikase për shkak se bakteret janë të pandjeshëm për shumë drogë.
  Hapi i parë është testuar për infeksion streptokoksike, në mënyrë që të bëjë një diagnozë të saktë, për shkak se sëmundja është ngatërruar yyazytsirnist, të tilla si rubeola ose fruthi. Për ta bërë këtë, të marrë një scraping nga zonat e prekura të lëkurës, gjakut, urinës dhe të kryejë analizat e nevojshme.

  Shumica e mjekëve përshkruajnë antibiotikët ilaçe që ndihmojnë shkatërrojnë patogjene. Më të popullarizuara drogë në infeksionet STREPTOKOKSIKE:

 • grup penytsyllynovaya;

 • amoksytsyllynы;

 • cefalosporinat;

 • oksatsyllynы;

 • eritromicina.


 • Shpesh mjekët zgjedhin drogë nga grupi penicilinë, për shembull, ampytsylyn ose benzylpenicillin. Por kjo ndodh që pacienti mund të ketë një reaksion alergjik ndaj një antibiotik dhe pastaj zgjidhni e drogës më të mirë nga grupi i erythromycin. Por emërimi i sulfonamides dhe tetracycline krejtësisht jo efektive në luftën kundër streptokokeve. Pas antibiotikët oral pije shumë e rëndësishme larg drogës që çojnë në zorrë normale, të tilla si Linex apo Baktysubtyl.

  Për të hequr toksinave nga trupi është shumë e rëndësishme për të marrë mjaft e lëngjeve (deri në 3 litra në ditë).
  Kur e erizipelë sëmundjes përdoren benzylpenicillin kripë natriumi, dhe në reaksione alergjike ndaj saj - macrolides. Së bashku me këtë ju mund të përdorni cryotherapy, ku sipërfaqja e prekur efekt të lëkurës kloroetil jet.
  Trajtimi i infeksionit streptokoksike mund të kryhet dhe përdorimi i recetave popullore, për shembull, ju mund të bëni një locion për zonat e prekura të trupit me zierje e lë arre. Dobishme si hudhër e pritjes, qepë dhe ekstrakte bimore që ndihmojnë luftën shkop streptokokut. Por ajo duhet të mbahet mend se ky infeksion është eliminuar vetëm me antibiotikë dhe metodat e tjera vetëm mund nënligjore.

  Si një masë paraprake duhet:

 • Hiq kontakt me njerëz të infektuar apo të veshur zakonshëm garzë.

 • Forcimin e sistemit imunitar.

 • Vëzhgoni higjienë të mirë personale.

 • Koha për të pastruar dhomën.

 • Të shëndetshme dhe ushqyer plotësisht.

 • Në kohë plagët përpunimit dhe të çara.