Fatkeqësitë natyrore shkalla e mbijetesës


Disa gjëra në jetë janë përtej kontrollit tonë. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur vjen puna për të fatkeqësive natyrore, të tilla si tërmetet, zjarret, uraganet dhe tornadot. Edhe pse ju mund të keni provuar ndonjëherë për të marrë masat e nevojshme për të siguruar sigurinë e tyre dhe sigurinë e të dashurit, nganjëherë kjo nuk është aq e lehtë për të bërë.


Përgatitja për Hurricane


Zyrtarisht, sezonin e stuhi në Atlantik shkon nga 1 qershori deri më 30 nëntor të çdo viti. Por edhe në Florida - ku ndezur uragane çdo vit - një në tre banorë nuk ka asnjë plan në rast fatkeqësie ose kit për të mbijetuar. Deri në 74% e njerëzve nuk kanë bërë ndonjë hap për të bërë shtëpitë e tyre më të fortë. Dhe 17% thanë se nuk kanë lënë shtëpitë e tyre, edhe në qoftë se ata do të urdhërohet. Por ajo që në qoftë se ka një stuhi? Si mund të rrisë shanset tuaj për të mbijetuar? Të mbijetuarit Club intervistuar ato të mbijetuarit dhe ekspertë për të mbledhur të dhënat e mëposhtme. Qëllimi është që të ju ofrojë një udhëzues për të mbijetuar gjatë Uragani, i cili do t'ju ndihmojë të para, gjatë dhe pas pushtimit të stuhi.


Konsideroni historinë e 80-vjeçarit Mildred Sheffield, i cili mbijetoi pas stuhi " Rita në shtator 2005. Sheffield ishte në shtrat kur era ka arritur një shpejtësi prej 18.668 km / h dhe ka kaluar nëpër qytetin e Jasper, Texas, dërgimin e dy pemëve të mëdha në shtëpinë e saj. Një disa momente para pemë ra mbi dhomë gjumi e saj Sheffield vajza e ndihmoi lëvizjen e saj në një vend të sigurt. "Unë kam qenë në këtë shtrat të drejtë këtu, nën pemë," - tha Mildred pasi dhoma gjumi u shkatërrua. "Koka ime ishte atje në qoftë se unë kam qenë atje, unë do të kishte vrarë me siguri."


Është e rëndësishme të mbani mend se uragane nuk vijnë papritur si rrufe apo tornadot. Ata kanë nevojë për disa kohë për të fituar forcën dhe për të kapërcyer distancën nga toka, duke ju dhënë kohë për të ndërmarrë veprime dhe për të përmirësuar shanset e tyre për mbijetesë. Kjo listë përfshin këshilla për të mbijetuar gjatë përgatitjes stuhi të tij,Krijo një plan për raste urgjente. Ndiqni skemat e thjeshtë dhe të përballueshme.
Identifikojnë rrugët me të cilat ju mund të lënë vendin e rrezikshme. Ju duhet të jetë një rrugë kryesore dhe një rrugë backup me të cilën ju do të jetë në gjendje për të kapërcyer 20 deri 50 km në brendësi.

Informacione kursen jetën. Sigurohuni që shtëpia juaj ka një radio me bateri dhe bateri rezervë për të.
Mësojnë fëmijët se si për të thirrur në ministri për të kërkuar ndihmë.
Mëso se si për të fikur e gazit, ujit dhe energjisë elektrike.
Identifikimi takim familjes ndodhin në rast se ju gjeni veten të ndarë. Zgjidhni vendin në ndonjë objekt ose të parkut jashtë lagjen tuaj.
Zhvilluar një plan të komunikimit emergjent. Bëj një i afërm apo mik i cili jeton në një zonë tjetër, të jetë kontakti i përgjithshëm familjen tuaj. Sigurohuni që të gjithë anëtarët e familjes e dinë numrin e telefonit të këtij kontakti.

Mbrojtur shtëpinë tuaj. Prerë degët e thatë ose të dobëta nga pemë.
Mbani një kit emergjente në shtëpinë tuaj dhe automjetit që përfshin: elektrik dore, bateri ekstra, një, bateri-powered radio portative dhe ekstra bateri, çantë e ndihmës së parë, furnizimin me ushqim dhe ujë, mund të hapës, ilaçe esenciale, të holla dhe kartat e kreditit, këpucë guximshëm dhe një ndryshim të rrobave.Kur njoftoheni për një uragan apo edhe parashikuar ndodhjen e saj, është e rëndësishme për të dëgjuar në radio apo televizion të jetë stuhi vetëdijshëm prosuvan. Në këtë kohë ju duhet të kontrolloni rezervat e tyre për raste urgjente, të fus në ujë në shishe dhe ujit të pijshëm të pastër për të mbushur një dush, kana, shishe dhe vegla të tjera. Gjërat që janë në zona të hapura, të tilla si mobilje kopsht, lodrat dhe mjetet e kopshtit duhet të vihet në shtëpi. Por gjërat nuk mund të shkojë në ambientet duhet të jenë "zayakorenы" objekte vështirë që era nuk mund të heqë në ajër. Përgatitja për stuhi fillon të rrisë shanset tuaj për të mbijetuar dhe të minimizojnë dëmet nga stuhia. Ka shumë gjëra që ju mund të bëni për të mbrojtur veten sa më shpejt stuhi kryesuar për shtëpinë tuaj:
Hiq antenë të jashtme, nëse është e mundur.
Të siguruar shtëpinë tuaj duke mbyllur apo vendosjen emergjente shutters dritare.
Kthejeni frigorifer dhe frigorifer me kapacitet maksimal, dhe kur ata janë pretty cool, shkëputeni nga rrjeti. Hapur vetëm kur është e nevojshme dhe për një kohë të shkurtër.
Plotësoni makinën tuaj. Nëse ju keni një anije, sigurohuni që ajo ishte moored sigurt ose të lëvizin atë në një vend të sigurt.
Me vlerë të ruajtur dhe letra personale në një enë i papërshkueshëm nga uji.
Nëse autoritetet vendore morën urdhra të evakuojnë, largohen nga zona sa më shpejt që të jetë e mundur. Shmangni rrugët e përmbytura dhe urave të dëmtuara. Të siguruar shtëpinë tuaj nga unplugging pajisje dhe turning off të energjisë elektrike dhe valvula qendror të furnizimit me ujë. Nëse lejon koha, lëvizin mobilje ose disa eksitim në një kat të lartë për të mbrojtur kundër përmbytjeve. Sillni para-mbledhur gjëra domosdoshmërinë e parë dhe veshje të ngrohtë mbrojtëse.
Nëse jetoni në një zonë stuhi, e përdorin këtë "listë e plotë për mbijetesë gjatë stuhi":
Vendosni tani kush do të jetë përgjegjës për furnizimin me ujë tuaj. Ju nuk keni nevojë për të blerë ujë në shishe nga supermarketi. Mbani kontejnerët dobishëm për të ruajtur ujë nga tap. Ju do të duhet një shumë ujë për pirje, larje dhe qëllime sanitare. Bath - një tank të besueshme dhe të mjaftueshme magazinimit të ujit për shtëpinë dhe për qëllime sanitare. Përdorni Rondelet për të parandaluar rrjedhjen e ujit në kullon.
Sterilise kontejnerët për ujin e pijshëm duke përdorur një sasi të vogël të zbardh (jo me salcë) tretur në ujë. Hidh zgjidhje në enë, pije atë dhe të mbushur atë me ujë nga tap. Mos derdh ujë menjëherë pas stuhia mbaroi.

Gatim Set përfshin një sobë portative ose vuaj, vaj ngrohje apo qymyrit dhe të lëngshme për lighters, pjata, gota e disponueshme dhe takëm, napkins, peshqir letre, fletë metalike prej alumini dhe doreza
Në grupin e produkteve jo-prishen janë: mish të konservuar, fruta, perime, bukë paketimin i papërshkueshëm nga uji, biskota, candies, fruta të thata, supave konservuar dhe qumësht pluhur, snacks drithëra, seasonings, neskafe dhe çaj.Ju gjithashtu duhet të aksioneve deri në subjektet e mëposhtme:
Manuali mund të hapës;
Elektrik dore, i lëvizshëm dhe bateri-powered fenerë dhe të mbuluar qelqi për qirinj;
Bateri për radio apo TV, bateri për alarm clock dhe bateri të tjera të nevojshme, duke përfshirë aparate dëgjimi;
Enë për akull dhe akull;
Kit First Aid, duke përfshirë edhe aspirina, antibiotikët dhe antacids;
Gjithashtu i rekomandoi nga mushkonjat dhe dielli;
Ndeshjet papërshkueshëm nga uji dhe / ose të gazit të lehta;
Paratë;
Zbardhues klor ose tableta pastrimit të ujit;

Kartat me këto hotele, përbërësit, etj.;
Pelena e disponueshme, pelena, formulë qumështi fëmijë dhe ilaçe për fëmijët;
Fotokopje të receta;
Identifikimi Photo;
Certifikata e vendbanimit;
Historia rasti;
Enë i papërshkueshëm nga uji për ruajtjen e dokumenteve;
Disk fotografi backup kompjuterike në shtëpi;
Foto ose video;
Letër higjienike;
Soaps, shampoos dhe detergjenteve;
Tualetin dhe higjienës femërore;
Syze ose lente kontakti rezervë;

Bedding: jastëkët, gjumi çanta;
Shi dhe doreza;
Mjetet për argëtim: libra, revista, harta, etj
Mjetet: çekan, wrenches, kacavida, thonjtë;
Qese plehra (shumë);
Mbulesë tavoline plastike;
Rrjeta Mushkonja;
Bombol gazi zjarrfikës;
Izolues kasetë apo shirit;
Electroextension për përdorim jashtë shtëpisë;
Spray bojë;
Litar;
4 l ujë për person në ditë (gjysmën e për të pirë, gjysma banje, etj). Uji Shitore në enë plastike të pastër të tilla si shishe e pijeve të buta apo të qumështit
Pas stuhi është e gjatë, ju ende nevojë për të monitoruar vazhdimisht njoftime. Kthehen në shtëpi vetëm pasi autoritetet kanë njoftuar se ai është i sigurt. Beware of dëmtuar ose shtrirë në linjat e transmetimit terren. Nëse ju gjeni një linjë të dëmtuar të informojë menjëherë departamentin e në shërbim të kompanisë pushtetit, të policisë dhe zjarri.
Mos harroni për të hyrë në shtëpi me kujdes: të lënë dyert dhe dritaret e hapura të hedh, dhomë të thatë dhe të kontrolloni rrjedhje të mundshme të gazit. Nëse ju mendoni erën e gazit ose të dëgjoni një objekt talljeje apo fishkëllimë zhurmë, shpejt të largohet nga shtëpia dhe të lënë derën hapur. Telefononi kompaninë e gazit.

Inspektimin e avarisë në sistemin elektrik. Nëse ju shikoni ndez apo telat nevrikosur, fik energjisë elektrike në kutinë e siguresave kryesore. Nëse rruga në kutinë elektrike është uji, thirrja e energjisë elektrike për këshilla.
Kontrolloni qepës dhe ujit linja për dëmin. Nëse dyshoni se uji është e gabuar, telefononi shërbimin e duhur, dhe për të shmangur duke përdorur ujë dhe tualete, derisa dëmi nuk do të riparohen.
Në sajë të teknologjisë moderne ndjekja e stuhive dhe tërheqës i vërejtjes, si dhe përparimet në strukturat e ndërtimit, vdekjet nga uragane në kohën tonë ka rënë ndjeshëm. Megjithatë, uragane janë ende jashtëzakonisht e rrezikshme dhe mund të çojë në dëmtime masive dhe evakuim masiv.

Uragani Katrina ishte uragane më shkatërruese në historinë e famshme moderne. Më shumë se 15 milionë njerëz janë të prekur drejtpërdrejt nga fatkeqësi për shkak të rënies ekonomike, evakuimin, çmimet e gazit dhe e ujit të pijshëm. Stuhia goditi bregdetin e Gjirit 29 gusht 2005 dhe shkaktoi dhjetëra miliarda dollarë në dëme. Shumë njerëz humbën shtëpitë e tyre dhe të gjitha pasuritë e tyre. Stuhi detyruar ata të migrojnë në qytete të tjera në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Më shumë se 400 mijë. Punët ishin të humbur në krizën financiare. Të paktën 1836 vetë vdiqën në stuhi, duke e bërë atë të tretë më vdekjeprurës në historinë e SHBA.Përgatitja për një uragan


Tornado - një stuhi e rrezikshme që ekziston në natyrë, me erërat shpejtësi deri në 48.280 km / h, shtëpitë e shkatërruar dhe ka vetëm disa sekonda. Ata mund të vijnë papritmas, pa paralajmërim. Ata mund të jetë pothuajse i padukshëm. Ata mund të lëvizin në çdo drejtim. Ata lëvizur me një shpejtësi prej 4828 km / ore mesatarisht, por ndonjëherë arrijnë 11.265 km / h. Ato zakonisht fillojnë 1500-2100, por mund të shfaqet në çdo moment.
Në sezonin uragan jugore zgjat nga marsi deri në maj. Në veri ata vijnë nga fund të pranverës deri në fillim të verës. Çfarë duhet të bëni nëse një uragan fillon? Si mund të rrisë shanset tuaj për të mbijetuar?

Qëllimi i këtij neni është që të ju ofrojë një udhëzues për mbijetesë në uragan, i cili ju ndihmojë para, gjatë dhe pas katastrofës.
Ekspertët e menaxhimit të fatkeqësive të shpjegojë se shenja të tilla flasin rrezikun e një uragan të mundshëm afrohet:Errët, qielli shpesh zelenkuvate;
Breshër i madh;
Të mëdha, të errët, retë e ulëta (sidomos me rotacion);
Ulërimë me zë të lartë, të ngjashme me depo tingujve.Para se të filloni uragan, ose menjëherë kur ju të dëgjoni një paralajmërim uragan, plane të tilla do të ndihmojë të rrisë shanset tuaj për të mbijetuar:
Bëni një plan: të gjetur se çfarë vend në shtëpinë tuaj dhe në punë do të jetë më e mirë si një strehë. Ju duhet të zgjidhni më të ulët, vendin e fortifikuar të tilla si një bodrum apo bodrum.
Praktika ndihmon për të zhvilluar aftësitë e nevojshme: klasa të rregullta për sigurinë gjatë lyhovi natyror mund të ndihmojë në situata të jashtëzakonshme.
Stoqe: Sigurohuni që keni të gjitha të domosdoshme.
Mëso se si për të fikur të energjisë elektrike dhe të gazit.Në mënyrë që të mbijetojnë në uragan, rregulli më i rëndësishëm - "bëhen më të ulët." Gjej më e ulta dhe vende të fuqishme të mundshme. Nëse keni mundësi, nxitoni në bodrumin e shtëpisë. Nëse ju nuk keni bodrum, zbresin në bodrum pranë shtëpisë, të tilla si një fqinj. Një tjetër mënyrë: shikoni për strehim në qendër të ndërtesës në mes jush dhe uragan sa më shumë që të jetë e mundur muret. Nëse është e mundur, për të shmangur qoshet, dritaret dhe dyert.

Gjëra të tjera që ju mund të bëni për të rritur shanset tuaj për të mbijetuar një uragan është:Pozicionet e fortifikuar, vendosur në tabelën e guximshëm dhe të mbrojtur kokën dhe qafën me duart tuaja.
Premisa Mbyllur: mos e hapni dritaren.
Veshje: Sigurohuni që ju veshje dhe këpucë të përshtatshme - gjërat e nevojshme mund të jetë e vështirë për të gjetur pas uragan, dhe ju duhet të kalojnë nëpër grumbujt e mbeturinave.
Vendin e duhur në qoftë se ju jeni në një makinë, të gjejnë një vend të sigurt - nuk bien nën mbikalimeve apo urave, më mirë të gjeni një, vendndodhjen ulët banesë.
Nëse ju bëni gjatë një uragan janë në shtëpi, menjëherë të shkojnë në fund shumë e lokaleve të banimit (bodrum ose nivel bodrum). Rrini aty derisa rreziku ka kaluar. Nëse nuk ka bodrum, shkoni në korridor brendshme apo dhomë të vogël e brendshme pa dritare, të tilla si një banjo apo tualet.
Megjithatë, ju nuk do të doja të shihja një stuhi, të qëndrojnë larg nga dritaret, dyert dhe muret e jashtme. Të shkojnë direkt në qendër të dhomës. Qëndro larg nga qoshet sepse ata kanë tendencë për të tërhequr mbeturinat. Fshehur nën mobilje të ngurta të tilla si një Mjedis pune apo tavolinë të rënda dhe të mbajë këtë mobilje, deri në uragan. Këshilla të tjera përfshijnë:
Përdorni jastekë ose mbështetëse për të mbrojtur kokën dhe qafën.
Nëse ju jeni në një shtëpi të lëvizshme (rimorkio) ose strukturave të përkohshme, shkoj jashtë dhe të gjejnë strehim diku tjetër. Trailer ose dizajn improvizuar shumë lehtë mund tip mbi, edhe në qoftë se janë marrë masat për të forcuar ato. Nëse nuk ka strukturën e kapitalit, të kërkojnë strehim në zonat e ulëta. Përdor armët për të mbrojtur kokën dhe qafën.
Shko në bodrum, korridor, dhomë të gjallë, banjo apo tualet vendosur në nivelin më të ulët të mundshëm.

Shmangni vende me çati të gjerë të hapur, të tilla si audiencë, restorantet, palestra dhe salla të mëdha.
Qëndro larg nga dritaret dhe hapësirave të hapura.
Fshehur nën mobilje të ngurta të tilla si një Mjedis pune apo tavolinë të rënda dhe të mbajë në të atë.Nëse ju jeni në uragan në rrugë, është e rëndësishme për të gjetur strehim. Nëse është e mundur, shkoni në strukturën e kapitalit. Nëse akomodimi nuk është në dispozicion apo nuk kanë kohë për të marrë në dhomë, shtrihem në një hendek, kanal nën rrugë, ose të ulen pranë një strukturë të fortë të kapitalit. Përdorni armëve tuaj për të mbrojtur kokën dhe qafën. Të jetë vigjilent në lidhje me përmbytjet e mundshme të papritur.

Nëse ju jeni në uragan në makinën tuaj, nuk do të përpiqet të bind një uragan. Shirat e rëndë, breshër dhe trafiku mund të pengojnë lëvizjen tuaj, tornado dhe në gjendje për të lëvizur me shpejtësi në tokë 11.265 km / h. Tornadot mund të ndryshojë drejtimin e shpejt dhe me lehtësi mund të ngritur makinën dhe hedh atë në ajër. Është e nevojshme për të lëvizur larg nga rruga, duke shmangur pemë, linjave të energjisë dhe objekte të tjera të cilat mund të bien apo të jenë potencialisht të rrezikshme. Marrë nga makina menjëherë dhe të përpiqen për të fshehur në shtëpinë e afërt. Nëse nuk ka kohë për të hyrë në dhomë, të dalë nga makina dhe të qëndrojnë në kudo, të cilat nën sipërfaqen e tokës - hendek, tombino gropë.

Trajnimi në fillim do të ju ndihmojë të shërohen nga fatkeqësia. Jetë i vetëdijshëm për kushtet e motit dhe në qoftë se ju dëgjoni një paralajmërim menjëherë të vazhdojë të kërkojë azil. Identifikoni një vend në shtëpinë tuaj ose në punë të jetë aq i sigurt dhe për të mbajtur një sasi të mjaftueshme të ushqimit dhe ujit për familjen tuaj, duke përfshirë edhe kafshët shtëpiake. Rezervat duhet të jenë të mjaftueshme për të mbijetuar për tri ditë.
Mos harroni, rimëkëmbja nga fatkeqësitë natyrore të tilla si tornadot - një proces gradual, dhe sigurinë e vet dhe sigurinë e familjes është prioritet i lartë.

Shumica e tornadot më shkatërrues në botë ndodhin në Shtetet e Bashkuara. Ata të shkaktojë një sasi të madhe të dëmit ekonomik dhe mund të shkaktojnë vdekjen e shumë njerëzve. Ndonjëherë disa tornadot mund të bashkohen në një dhe krejtësisht të fshijë ndonjë zgjidhje.
Dëmtimi nga uragan është shkaktuar nga ajri me shpejtësi të lartë. Ashpërsia e dëmit varet nga madhësia e tornadot dhe gjatësi gyp e kohës gjatë së cilës gyp prek terren. Dëmtimi është zakonisht i kufizuar Bandwidth për 080 km në gjerësi prej 100 metra deri në disa kilometra në gjatësi. Garbage, e cila sjell tornadot, që përfshin fragmente dhe pjesë të ndërtesave të shkatërruara, bimë dhe pronën personale. Kjo e bën pasojat potencialisht fatale të tornadot dhe i rrezikshëm për shkak të rrjedhjeve të gazit dhe thyerje e telave elektrike.

Tre shtetet Tornado që ka ndodhur 18 mars 1925 - një nga tornadot më shkatërruese. Duke ecur nëpër linjat e shtetit, kjo stuhi ka lënë në rrugën e saj të 220-milje të shkatërrimit në Misuri, Illinois jugore dhe jugperëndimore Indiana. 695 njerëz u vranë dhe 2771 të plagosur, një numër të madh të pronës së dëmtuar. Kjo tornado poseduar një shpejtësi konstante erës prej 42 004 km në 51 177 km / h, duke shkaktuar dëme të dukshme edhe ndërtesat konkrete.


Mbijetuar një tërmetBurra të panumërta, gra dhe fëmijë të mbijetuarit e natyrës tragjike të tërmeteve, pas së cilës mbijetuan dhe vazhdojnë të jetojnë në mënyrë të sigurtë. Guida e mëposhtme është projektuar për t'ju ndihmuar të jetojnë dhe udhëtojnë me informacion që i ndihmoi të mbijetuarit e tjerë të cilët me të cilat përballen me të njëjtin problem.
Tërmetet janë të paparashikueshme. Edhe pse ka disa rajone që janë më të prirur për tërmete se tërmetet e tjera mund të ndodhë në pothuajse çdo vend dhe rajon. Tërmetet - është fatkeqësi pashmangshme. Edhe pse ata nuk mund të ndalet, ju mund të mbroheni duke u përgatitur në rast të tërmeteve.

Fakti që ju keni për të mbijetuar një tërmet, do të varet se ku jetoni, llojin e strukturës së tokës, vendndodhjen e epiqendër të magnitudë tërmeti dhe valë shoku.
Kur ju keni përjetuar një tërmet i madh, ju mund të jeni mirënjohës për atë ende gjallë. Por në të njëjtën kohë emocionet që lidhen me tërmeti transferuar mund të jetë e madhe gjatë dhe pas përvojës.
Ka disa gjëra që ju duhet dhe nuk duhet të bëni:


Çfarë duhet të bëhet para tërmetit:

Sigurohuni që ju keni një bombol gazi zjarrfikës, kit ndihmës së parë, bateri-powered radio, elektrik dore, bateri ekstra.

Mëso se si për të dhënë ndihmën e parë.
Mëso se si për të fikur e gazit, ujit dhe energjisë elektrike.
Bëni një plan ku të gjithë anëtarët e familjes mblidhen së bashku pas tërmetit, në rast se ju gjeni veten të shkëputur.
A mos i lënë sende të rënda në raftet (ata do të bien gjatë një tërmeti).
Sigurt mobilje të rënda, kabinete dhe pajisje në mure apo dysheme.
Rishikoni planin për tërmetit në shkollën tuaj ose në vendin e punës.

Çfarë duhet të bëni gjatë një tërmet

Mbani qetë! Nëse ju jeni në shtëpi, të qëndrojnë brenda. Nëse ju jeni jashtë ndërtesës, mbeten jashtë.

Nëse ju jeni në shtëpi, të dalë kundër murit, e cila është më afër qendrës së shtëpisë, të qëndrojë në porta, fshih ose nën mobilje të rënda, për shembull, tryezë pysyazykam. Qëndro larg nga dritaret dhe dyert e jashtme.
Nëse ju jeni jashtë, të qëndrojnë larg nga linjat e energjisë apo ndonjë gjë që mund të bien. Qëndro larg nga ndërtesa (pjesë e ndërtesës apo ndërtesës vetë mund të rrëzohet mbi ju).
Mos përdorni ndeshje, qirinj apo ndonjë flakë të tjera të hapura. Shpartallua linjë gazit dhe zjarri mund të shkaktojë një shpërthim.

Nëse ju jeni në një makinë, të ndaluar dhe të qëndrojnë brenda për aq kohë sa tërmeti është e gjatë.
Mos përdorni ashensorë (ata ndoshta merrni mbërthyer në minierë).

Çfarë duhet të bëni pas një tërmeti

Kontrolloni veten dhe të tjerët për lëndimet. Ofrimi i ndihmës së parë për ata që kanë nevojë.
Kontrolloni ujë, linjë të gazit dhe linjave të energjisë për dëmin. Nëse ju gjeni dëme, fik valvulave të përshtatshme. Kontrolloni erën e gazit. Nëse ju ndjeni erën, të hapur të gjitha dritaret dhe dyert, menjëherë largohen nga zona dhe që tregojnë shërbimet dispeçer të lidhura (pyesni në telefon me dikë).

Kthejeni në radio. Mos e përdorni telefonin në qoftë se ajo nuk është rast urgjent.
Qëndro larg nga ndërtesa të dëmtuara.
Të jenë të kujdesshëm e xhama të thyer dhe rrënojat. Vendos mbi çizmet tuaja, ose këpucë tjera të guximshëm për të parandaluar dëmtimin e këmbët.
Të jenë të kujdesshëm me oxhaqe (ata mund të bien mbi ju).
Qëndro larg nga zonat e dëmtuara.
Nëse ju jeni në shkollë ose në punë, të ndjekin planin e përcaktuar të veprimit në rast emergjence ose udhëzimet e personit përgjegjës.
Të jenë të gatshëm për të goditjeve të përsëritura.
Sipas statistikave, shumica e njerëzve nuk përballen me një tërmet të madh (60 ose më shumë të shkallës Rihter). Megjithatë, të mësuarit hapat që ju mund të marrë për të rritur shanset e tyre për mbijetesë mund të ju ndihmojë në rast të emergjencave.