Thatë kollë - Trajtimi mënyra popullore


Kollë në vetvete nuk është një sëmundje, ajo është një reagim mbrojtës i trupit është dëmtuar rrugët e frymëmarrjes. Kur trajtimin e mushkërive dhe kollë bronkial me pështymë duhet të ndahen, por ndonjëherë asgjë otharkyvaetsya kohë të gjatë. Kjo mund të thotë se sistemi imunitar nuk mund të përballen me sëmundjen dhe nevojën për të marrë masa shtesë. Para se të hyn në trajtimin e kollë të rënda dhe të zgjatur të thatë, është e dëshirueshme për të përcaktuar shkakun e saktë të paraqitjes së tij. Ju duhet të shihni një mjek dhe të shqyrtohet dëgjuar për rrugët e frymëmarrjes e wheezing.


Trajtimi i mjeteve juridike popullore kollë e thatë


Të gjitha recetave dhe metodat tradicionale të trajtimit të kollë e thatë janë të bazuara në përdorimin e automjeteve që kontribuojnë në qendër kollë acarim. Ajo formuar dhe ndarë pështymë dhe udhë ajrore të mjaftueshme pastruar shpejt. Kështu, trupi merr shpëtoj i baktereve dhe viruseve në trake apo bronke dhe produktet e ciklit të tyre të jetës.

Trajtimi i mjeteve juridike popullore thatë kollë gjatë shtatzënisë


Nëse personi mesatar kollë e thatë - e lodhshme, simptomë të pakëndshme, për një grua që është shtatzënë është një fenomen shumë i rrezikshëm. Tendosje Kashlevыe dhe dhimbje të detyruar të kontraktojë muskujt e barkut, të cilat mund të dëmtojnë fetusin. Përveç kësaj, ajo ndërhyn me gjumin normal dhe të marrë frymë nënën shtatzënë.

Trajtimi i kollë e thatë në shtatzëni komplikuar nga fakti se në këtë rast është e padëshirueshme për të marrë ndonjë ilaç, veçanërisht i fuqishëm. Pasojat që mund të ndikojnë në gjendjen e foshnjës dhe madje edhe të provokojë gjakderdhje. Prandaj trajtimi shtatzënia i mjeteve juridike popullore kollë e thatë janë të rekomanduara:
1. Thithja e avullit:

 • patate të ziera;

 • sode dhe kripë zgjidhje;

 • supë kamomil;

 • infuzion i urtë;

 • çel gëlqere;

 • Supë Shën Gjonit Wort;

 • gjethe delli.


 • 2. Fig pije:

 • tri gota qumësht 4-5 fruta gatuaj thata fiq, qumështi duhet të jetë kafe;

 • pije rezultuar pi tre herë në ditë për 05 kupa.


 • 3. Pini qumësht:

 • përzierje qumësht të nxehtë me një lugë gjelle ujë mineral;

 • shtoni një zgjidhje gotë lugë çaji natyrore mjaltë të lëngshme dhe gjalpë, një majë e sode buke;

 • të gjitha me kujdes përzierje dhe pini para gjumit.


 • Thatë kollë - një trajtim të popullarizuara


  Në mesin e shumë receta popullore konsiderojnë mënyrat më efektive për të trajtuar kollë e thatë:

  1. Onions qumësht:

 • pres dy qepë të madhësisë së mesme;

 • gatuaj mish në dy gota e qumështit;

 • supë të ftohtë dhe le të qëndrojë për 3-4 orë;

 • thahet pije dhe për të marrë një lugë gjelle për çdo 4 orë.


 • 2. Lajthi mjaltë:

 • filxhan lajthi para grimcuar në një mulli mishit ose blender;

 • lajthi përzier me 05 gota mjaltë të lëngshme dhe përzierje tërësisht;

 • hani arra me mjaltë në një lugë çaji çdo orë ju mund të pini qumësht të ngrohtë.


 • 3. Trajtimi i bimëve kollë të thatë. Ju duhet të bëni decoctions e farmaci TEAS bimor ose për të gatuar. Përshtatshme herbs tilla:


 • lë hithër;

 • Nëna bari dhe njerka;

 • Wort Shën Gjonit;

 • rrënjë jamball;

 • lule kamomil;

 • marigolds Calendula;

 • Bari të lartë mashtruese;

 • rigon;

 • moçal;

 • nenexhik;

 • trumzë;

 • lë eukalipt.


 • 4. Lëng përzierje:

 • Mix sasi të barabartë me lëng të freskët të karrota dhe rrepka;

 • shtuar ato në mjaltit natyral lules në raport prej 2: 1;

 • pini përzierje një lugë çaji para çdo vakt.


 • 5. Rrepkë dhe mjaltë:

 • larë zi rrepkë, prerë tip;

 • me kujdes të prerë një të gjerë të thelluar në rrënjët;

 • një zgavër formuar duke vendosur dy lugë mjaltë;

 • japin krijoj mjaltë 03:00;

 • kullimin e lëng rrepkë me mjaltë në një enë qelqi dhe përzierje mirë;

 • zgjidhje për të marrë ushqim për 2 teaspoons.