Pleurit thatë


Gjoks zgavër rreshtim pleurë fletë. Pleurit thatë shoqëruar me inflamacion i këtyre gjetheve, të cilat janë formuar në sipërfaqe mbulesë fibrinës.
Shkaqet
Pleurit jo e izoluar në një sëmundje të veçantë, ajo është konsideruar si një sëmundje e mesme që rrjedhin nga sëmundjet e murit gjoks, mediastinum dhe diafragmë. Shpesh kjo është një shfaqje e sëmundjeve të tjera. Pleurit thatë shpesh zhvillon në:

 • lezione të mushkërive (kanceri i mushkërive, abscesi, pneumonia, qelbëzim pulmonare);


 • sëmundjet e sistemit të tretjes (pankreatiti, kolecistit);

 • kollagenozah (vasculitis sistemike, ethet reumatike);

 • infeksionet (fruthi, bruceloza, gripi);

 • ngrënit çrregullime.


 • Thatë pleurit - Simptomat


  Në shumicën e pacientëve, sëmundja shfaqet në formë akute. Fillimisht i shoqëruar pleurit nga shenjat e dehjes. Ajo mund të jetë:

 • ethe;

 • dhimbje të trupit, ethe, rrëqethje pas së cilës ekziston;

 • dhimbje koke;

 • humbje oreksi, humbje peshe.


 • Simptomet tipike të pleurit thatë përfshijnë:


 • kollë e thatë;

 • frymëmarrje të shpejtë, është sipërfaqësore;

 • të rrisë gjoksin e pacientit;

 • dëmtime mobiliteti fund të mushkërive prekur.


 • Tipari kryesor që tregon pleurit thatë fijor është dhimbje në kafaz i kraharorit që shfaqet në anën e pacientit. Në rritje me një frymëmarrje të thellë, e ndjekur nga një kollë e thatë mund të ndodhë. Gjithashtu shoqërimi tipike e dhimbje qeshura dhe kollë. Pacienti, duke u përpjekur për të zvogëluar ndjenjën e pakëndshme reflexively vë dorën në vendin e tij bespokoyaschemu.

  Thatë pleurit - trajtim


  Trajtimi i sëmundjes bëhet Poliklinika. Shumë pacientë, duke pasur parasysh sëmundjen vetëm një të ftohtë, të fillojnë duke pirë drogë antitussive dhe të përdorin metodat tradicionale. Sigurisht, pleurit mund të jetë i komplikuar për shkak të hipotermi, por ajo ende nuk është e ftohtë.
  Së pari, mjeku duhet të përcaktojë shkakun e pleurit, dhe pastaj të caktojë mjekim e duhur. Për pleurit thatë karakterizuar nga trajtimin e mëposhtme:

 • Antihistamines pritjes dhe medikamente dhimbje për lehtësimin e simptomave.

 • Droga Qëllimi antitussive, expectorants por, që formën e thatë e kollës pleurit vetëm rrisin dhimbjen.

 • Për të lehtësuar gjendjen e pacientit dhe të bëjë fashë fasha në gjysmën e poshtme të gjoksit.

 • Me rimëkëmbjen, pacienti është përshkruar ushtrime të frymëmarrjes dhe fizioterapi.