Thatësi në hundë - trajtim


Mukoza e thatë hundës është mjaft ankesë e zakonshme në praktikën mjekësore. Kjo simptomë mund të shoqërohet me kruarje, djegie ndjesi në hundë, një ndjenjë e plotësi, humbje totale ose të pjesshme të të nuhaturit, dhimbje koke.
Efektet dhe komplikimet thatësi në hundë
Për shkak të thatësi në hundë shkelur funksionet themelore mbrojtëse të zgavrën e hundës mucous lidhur me filtrimit, dhe lagështi sohrevanyem hyn ajri frymëmarrjes. Si rezultat, rritura për infeksione të transmetueshme nga pikat ajrore, por në bronke dhe mushkëri lehtë depërton pluhur dhe ndotje të tjera.


Dështojnë thatësi e mukozën e hundës mund të jenë të çara në të dhe paraqitja e gjakderdhjes hundës, si rezultat i formimit të përhershëm të crusts thata.
Qëndrimi hundë të fortë të thatë dhe të zihet fryma pa trajtim mund të çojë në atrofyrovanyyu mukozën e hundës, të cilat pastaj mund të shkaktojnë edhe shkatërrimin e kërc dhe kockave.
Inflamacion i hundës mund të përhapet për të mukozës së sinuseve të hundës, loteve kanalit dhe të tjerët të vendosura rreth site. Inflamacion të mëtejshme mund të shkaktojë sëmundje, si otitis media, bronkit, sinusit.

Trajtimi i mukozës thatë hundës


Ndër rregullat thelbësore që duhet të ndiqen për të eliminuar ndjesi të pakëndshme në hundë, si më poshtë:

 • Mbështetur lagështia normale në dhomë (duke përdorur humidifiers). Ju duhet gjithashtu rregullisht hedh në dhomë, si në muajt e ngrohtë, dhe në të ftohtë.

 • Përdorni sprays hidratues të thatësi në hundë nga uji i detit ose Isotonic NaCl (Otryvyn, Salina Akvalor etj). Fondet për mukozën fiziologjike hundës, kështu që ata mund të përdoret pa kufizime në kur është e nevojshme.

 • Bookmark vaj hundës nga thatësi, të nxitur riparimin e indeve (vaj oxolinic, vazelinë, balsam Vynylyn, Pinosol vaj, etj).

 • Kryerja e avullit ose aerosol mbytje me decoctions bimor dhe shëllirë.

 • Pajtueshmëria regjimi i mjaftueshëm të pijshëm. Kur mukozën e hundës e thatë duhet të pini më shumë lëngje në çdo formë (ujë, lëng, fruta, çaj, qumësht dhe kështu me radhë. D.). Kështu ka mbushje e indeve të trupit lagështi brenda.

 • Duke parë drogë marra. Nëse jeni duke marrë medikamente (të dy të jashtëm dhe të brendshëm pritjes), një nga efektet anësore të cilit janë mukozën e hundës të thatë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në lidhje me mundësinë e reduktimit dozen ose përfundimin e pranimit të tyre të plotë.

 • Një ilaç i mirë për thatësi të rëndë në hundë është vajra vegjetale neutrale (susam, bukuroshe, ulliri, flaxseed dhe kështu me radhë. D.). Nuk është e rekomanduar për përdorim të zgjatur të vajrave për të shmangur përçarje e funksionimit të mukozës.


 • Thatësi në hundë - mjetet juridike popullore


  Kundër mukozën e thatë e hundës mund të trajtohen duke përdorur metoda tradicionale:

 • Shpëlarje pasazhet e hundës infusions e bimëve: Mint, gjethe delli, gjethe kulpër, lule bli, kamomil. Në supë mund të shtoni sode buke - gjysmë lugë çaji per filxhan supë. Pas larjes rekomanduar për të dalë në çdo vrimë hunde 2 - 3 pika ndonjë vaj perimesh.

 • Varrosje lëng aloe hundë - 2 - 3 pika në secilën vrimë hunde dy herë në ditë.

 • Për të rivendosur thatësirën mukozale në hundë, ju mund të përdorni të detit buckthorn naftës ose të naftës u rrit, strofull 2 ​​- 3. pika tri herë në ditë.


 • Thatësi në hundë - parandalimi
  Të ndjehen të gjithë "hare" sëmundje e mukozën e hundës, ajo duhet të jetë në përputhje me masat e parandalimit. Këto përfshijnë:

 • Përdorin pajisje personale mbrojtëse kur punojnë në mjedise me pluhur dhe të ndotura.

 • Mbështetur lagështia normale në ambiente të mbyllura.

 • Shmangni përdorimin e zgjatur të vasoconstrictor hundës.

 • Qasje me kohë në një mjek në shenjë e parë e sëmundjes.