Goja e thatë
Shkaku i sëmundjes


Mjekët zakonisht nuk e konsiderojnë gojën të thatë si një sëmundje. Ata të gjeni se kjo është vetëm një simptomë e sëmundjeve të tjera. Ja se si ata e shohin atë (bazuar në vende të veçanta mjekësore).


Goja e thatë mund të jetë një simptomë e shumë sëmundjeve.


Pështymë është e nevojshme që të njomet dhe të pastruar gojën dhe tretje. Përveç kësaj, ajo parandalon infektimin duke pengon rritjen e baktereve dhe kërpudhave në gojë. Me prodhimin e pamjaftueshëm pështymë në gojë një ndjenjë të thatësi dhe parehati. Për fat të mirë, ka shumë mënyra efektive për të trajtuar këtë çrregullim.
Çka e shkakton gojën të thatë?


Shkaqet e goja e thatë mund të jetë disa:Efektet anësore të barnave të caktuara. Thatë gojë - një efekt i shpeshtë anësor i shumë recetë dhe OTC drogës, të tilla si ilaqet kundër depresionit dhe qetësuesit, painkillers, alergji dhe mjetet Protivoprostudnye (antihistamines dhe decongestants droga), barnave të përdorura në trajtimin e trashje, puçrra fytyre, epilepsi, hipertension (diuretike) crregullime mendore, mosmbajtjeje urinare, astma (bronchodilators caktuara), semundja e Parkinson-it, dhe mjetet nga diarre dhe të përzier. Goja e thatë është gjithashtu një efekt anësor i qetësuesit dhe qetësuesve.

Manifestimi i sëmundjeve të caktuara dhe infeksionet. Goja thatë mund të jetë një simptomë e sëmundjeve (sindroma Sherhena, HIV / AIDS, sëmundjes Alzheimer, diabeti, anemia, fibroza cistike, artriti rheumatoid, hipertension, semundja e Parkinsonit, goditje, shytat). 3. Një efekt anësor i disa trajtime. Reduktuar rrjedhjen pështymë mund të shkaktohet nga dëmtimi i gjëndrave të pështymës për shkak të përdorimit të trajtimeve të caktuara (p.sh., terapi rrezatimi në kokë dhe qafë zonës ose kemioterapia për kancer).

Dëme nervore. Goja e thatë mund të shkaktojë dëme nervat në kokë dhe qafë si pasojë e lëndimit ose kirurgji.
Dehidratim. Goja e thatë mund të vërehet në kushte të favorshme për dehidratim (temperaturë të lartë, djersitje, të vjella, diarre, humbje gjaku, djegiet).
Heqjen kirurgjikale të gjëndrave të pështymës
Lifestyle. Pirja e duhanit ose përtypet duhanit mund të ndihmojë për të zvogëluar prodhimin e pështymës, duke rritur thatësi në gojë. Roli i tij kjo mund të luajnë dhe frymëmarrja konstante gojë.


Shenjat e lagështi të pamjaftueshme me gojë


Shenjat tipike të kësaj gjendje janë:
Ndjenja e "palëvizshmëri" dhe thatësi në gojë
Rritja etje
Shumë e acarim të mukozës orale; të çara në buzë dhe në qoshet e gojës
Ndjenja e thatësi në fyt
Djegia apo kruarje në gojë (sidomos gjuha)
Ajo reddens, bëhet e thatë dhe të ashpër
Gjuha vështirësi, shije, përtypjes dhe gëlltitjes
Ngjirurit e zërit, Mukoza e thatë hundës, dhimbje të fytit

Fryma e keqe

Goja më e rrezikshme e thatë?


Përveç këtyre simptomeve, goja e thatë rrit rrezikun e malcim nullesh (inflamacion i sëmundjes çamçakëz), dëmtimit të dhëmbëve dhe infeksionet me gojë (të tilla si mëllenjë).
Goja e thatë mund të komplikojë veshur protezat.


Si të merren me gojë thatë?


Nëse ju mendoni se goja e thatë është shkaktuar nga marrja e ndonjë ilaç më pas, diskutoni me mjekun tuaj. Ai mund të rekomandojë ndryshimin dozen ose përshkruajnë një ilaç që nuk shkakton gojën të thatë.

Përveç kësaj, mjeku juaj mund të rekomandojë një gargarë për të rivendosur lagështi natyrore e gojës. Nëse kjo nuk ndihmon, shfaqjen e drogës që stimulon jargëzim (Salahen).
Masa të tjera për të ndihmuar të përmirësuar prodhimin e pështymës:Gjiri karamele apo çamçakëz (pa sheqer).
Pirja e një shumë ujë (lagështi ndihmon të mbajë me gojë)
Parandalimi i sëmundjeve të dhëmbëve (brushing pastë fluoride, fluoride shpëlarje gojën të thotë vizita të rregullta te dentisti)

Zakon aq kohë për të marrë frymë hundën, jo gojën tuaj.
Duke përdorur evaporators shtëpiake për lagështimit ajrit në dhomë gjumi.
Duke përdorur OTC zëvendësues pështymë.Rishikimi i përgatitur mjekët e departamentit dentare në Cleveland Klinika.


Goja e thatë (Xerostomia) - një sëmundje biokimike.


Ajo është e lidhur me shkeljen e sintezën e molekulave Mucin dhe imunoglobulinave A.
Kjo çrregullimeve biokimike që lidhen me reduktimin e vogla në sheqerna e gjakut. Si rezultat i këtyre mungesave të sheqerit në gjak, mund të sintetizohet sipas Mucin dhe imunoglobulinave A, për shkak se sinteza e tyre, përveç glukozë, mannose ende i nevojshëm (+ acid mannose Pyruvic = sialik acid - Mucin kryesore komponent) dhe galaktoze dhe fukoza. Që nga 1 - 2 litra pështymë kërkojnë sasi të mëdha të sheqerit të tillë, mungesa e gjakut të çon në një reduktim drastik në sintezën e komponentëve dhe paraqitjes së goja e thatë. Gjatë mungesë të zgjatur të këtyre sheqerna në gjak, trupi ende fillon sintetizojnë Mucin, por ajo është ndryshuar për herë te, hlykozylyrovannыm. Në vend të molekulave mannose dhe fukozы përdorur glukozë konvencionale. Megjithatë, një Mucin tillë glikosilate ka veti të tjera. Kjo pështymë është i trashë, ngjitës, dobët moistens njëherësh ushqimit.

Shkencëtarët kanë kryer studime të ngjashme të pështymë në pacientët diabetik për të përcaktuar reagimin fukozы cilësor me acid sulfurik. Kjo pështymë nuk ka dhënë një reagim pozitiv për fukozы prania përbërë nga mucin. Kështu, ne kemi gjetur se në shkelje të metabolizmit të karbohidrateve në pacientët me diabet, më shpesh vuajnë gojën e thatë, u sintetizuar Mucin strukturën shkelje karbohidrate të molekulës, si rezultat i mungesës së fukozы glikosilimin dhe shfaqjen e Mucin molekula.

Si rezultat i kësaj, ne mund të themi se një gojë thatë - një sëmundje e lidhur me shkeljen e të sintezës së Mucin molekula e manozes dhe deficitit fukozы në gjakun e pacientit.


Kjo sëmundje manifestohet pas zhvillimit të dysbiosis gut njeriut.


Ka shkaqe të tjera të goja e thatë?
Shkaku i parë i gojës së thatë është përdorimi i ilaçeve.
Në të vërtetë, Xerostomia është shpesh rezultat i efekteve anësore të barnave që bllokojnë rreth 400 hapa. Këto përfshijnë antihistamines, drogë vasoconstrictor dhe ilaqet kundër depresionit.

Shumë diuretics dhe medikamente për të normalizuar presionin e gjakut dhe për të eleminuar dhimbjet e muskujve vrullshëm gjithashtu mund të shkaktojë thatësi në gojë.
Edhe protivogistaminnye dhe vasoconstrictor droga të zakonshme në dispozicion në tregun e lirë, kanë një ndikim të madhe në formimin e pështymë. Që të gjitha këto barna të ndikojë në proceset biokimike që ndodhin në qelizat e mëlçisë.