Thatësi në fyt - Shkaqet


Gjithkush thatësi të njohur në gojë i jep një shumë të ngushtë (dhimbje, ashpër, dhimbje normat) dhe nuk janë mbajtur gjithmonë pas një pije të ngrohtë. Kjo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të ndryshme, dhe mund të shkaktohet nga një numër arsyesh të thjeshta. Prandaj, në mënyrë që të mos humbasë në fazën fillestare të sëmundjes, duhet të dini se çfarë arsye është shfaqja e thatësi në fyt. Kjo është ajo që ne e konsiderojmë në artikullin tonë. Dhe përveç kësaj, të gjetur se çfarë ju mund të bëni për të lehtësuar këtë situatë.

Pse e bën fyt të thatë?Ndjenja se ju keni një gungë në fyt tim dhe thatësi, duket nga fakti se për disa arsye ndalon pështymë apo alokuar mjaftueshme. Kjo ndodh kur:


 • Sëmundjet infektive dhe virale që ndikojnë në fyt, të tilla si gripi, dhimbje fyti, të dridhura, dhimbje të fytit, shytave, dhe të tjerët;

 • frymë përmes gojës gjatë natës;

 • reaksion alergjik, më shpesh mbi drogat;

 • pirja e duhanit;

 • përçarje e gjëndrave të pështymës për shkak të sëmundjes apo lëndimit, si dhe moszhvillimi dhe faringut mukozën atrofyrovanyy në varësi të moshës;

 • probleme në gjëndrën tiroide;

 • kimioterapia në luftën kundër kancerit;

 • dehidratim;

 • thatë të ajrit të kontaminuar;

 • reagimet ndaj stimujve të jashtëm: një ushqim shumë të ftohtë apo të nxehtë dhe djegëse, një palë e metaleve të rënda ose alkali.


 • Varësisht nga thatësi shkaqet në fyt, ajo mund të jetë i vazhdueshëm dhe periodik. Manifestimi më i përkohshëm i mungesës së lagështisë shkaktuar nga faktorë të jashtëm, jo ​​sëmundja.
  Si mund të eliminojnë thatësi në fyt?
  Shpesh, pas paraqitjes së thatësi në fyt të kërkojë këshilla nga Laura (otolaringolog). Ky mjek do të shqyrtojë pasazhe tuaj hundës, zbulon shkakun dhe të përshkruajnë trajtim. Në mënyrë tipike, ky antibiotik, barna antivirale, ujitjes hundës kripur, përpunimi ose fyt e ujitjes xhel antibacterial dhe sprays.

  Nëse jeni të shqetësuar për thatësi në hundë dhe fyt, arsyet për këtë nuk mund të jetë një problem Airways dhe traktin gastrointestinal ose problem me gjëndrën tiroide. Pra, nëse ju keni sëmundje ka simptoma të tjera të lidhura, duhet t'i referohet një endokrinolog ose gastroenterologist për emërimin e një provim të veçantë.
  Nëse fytin e thatë dhe kollë e thatë shoqëruar me gulçim, ju duhet të heqin qafe këtë zakon të keq si pirja e duhanit, e cila është një nga shkaqet më të zakonshme tharje e mukozën e faring.

  Ndjenja e gojës thatë në mëngjes, sepse nuk është shpesh ajër shumë e thatë në dhomën ku fle. Kjo mund të korrigjohet duke instaluar një humidifier. Ju gjithashtu mund të pini në kohën e gjumit dhe gjatë natës vetëm disa gllënka ujë, duke plotësuar të njëjtin humbjen e lëngjeve të trupit.
  Në qoftë se trupi juaj është shumë e ndjeshme ndaj stimujve të jashtëm të tilla si pluhur, ajri overdried, është e nevojshme për të përmirësuar furnizimin me gjak të mukozën dhe indeve rilindjes, është droga të veçanta (propolis, lizozimë, papain) që duhet të përdoren në kombinim me emollients .

  Ka edhe receta popullore për marrjen e shpëtoj thatësi në fyt. Për këtë është e rekomanduar për të përdorur vajra të ndryshme. Veçanërisht efektive në mesin e tyre janë pjeshke dhe kajsi. Ata duhet të jenë të futur në hundë në çdo tërë tubth vrimë hunde (rreth 2 ml), pastaj thith për 5 minuta për të në xhami dhe të zbutur fytin e tij.
  Nëse problemi është thatësi në fyt ju pengon një kohë të gjatë, madje edhe pa pa shenja të tjera të sëmundjes duhet të konsultoheni me një mjek. Në të vërtetë, ajo mund të jetë një sinjal fillimi i një sëmundjeje më të ndërlikuar.