Takikardi - Simptomet, trajtim


Zemra - tërë trupin e njeriut një motor zavodyaschyy. Dhe, ashtu si motor në një makinë, ai mund të fillojë të "veprojë deri." Së pari, kjo është reflektuar në pamjen e tingujve pa lidhje dhe përçarje, dhe mund të ndaluar krejtësisht.
Një nga simptomat e sëmundjeve të zemrës është pamja e takikardi, dhe ai kërkon trajtim të veçantë.

Simptomet e takikardi në gratëTakikardi - një çrregullim ritmin e zemrës, e karakterizuar nga rritja e numrit të rreh për minutë (90 herë). Identifikimi ajo mund të dëgjohet stetoskop gjoks dhe numërimit rrahje zemre. Kjo gjendje është e shoqëruar me:


 • dobësi e përgjithshme;

 • peredneprytomnyy marramendje i shtetit;

 • humbjen e vetëdijes përsëritet;

 • të përzier;

 • një ndjenjë e mungesës së ajrit;

 • gulçim;

 • ndërprerje;

 • dhimbje në zemër;

 • rritur pulsimesh deje në qafë;

 • rritur ndjenjat e ankthit.


 • Takikardi është fiziologjike dhe patologjike.
  Fiziologjik aritmia - një fenomen natyror që ndodh:

 • pas një ngarkesë të madhe;

 • si rezultat i stresit dhe emocioneve;

 • pas pirë çaj, kafe, alkool ose drogë;

 • në temperatura të larta;

 • ndryshimi i shpejtë në pozitën e trupit.


 • Patologjike takikardi - një pasojë e pranisë së njeriut:

 • probleme të sistemit kardiovaskular (aritmia, sëmundjes koronare të arteries, myokarditisi, endokardit, dështimit të zemrës, sëmundjeve të zemrës ose cardiosclerosis);

 • ethe të zgjatur;

 • helmim fortë alkoolike,

 • Mosfunksionimi i gjëndrës tiroide (diabet ose feohromotsytom);

 • çrregullim nervor.


 • Trajtimi i simptomave të barnave takikardi


  Gjetja e shenjave, EKG duhet të bëhet për të përcaktuar llojin e takikardi:

 • ventricular;

 • supraventikulare (supraventrykulyarnaya);

 • sinus.


 • Lloji i takikardi varet nga cila pjesë e zemrës është autoriteti pulses epiqendra discoordination.
  Nëse pas organizmi testi janë zbuluar simptomat e takikardi patologjike (supraventikulare dhe ventrikular), trajtimi do të duhet të përdorin pilulën, dhe në qoftë se ajo është fiziologjike (sinus), ajo është e mjaftueshme për të ndryshuar stilin e jetës.

  Simptomat dhe trajtimi i sinus takikardi


  Dalluese Karakteristikë e këtij lloji të takikardi është një rritje graduale të numrit të heartbeats për minutë (rreth 120 goditje) mbajtjen ritmin e duhur të nyjen sinus.
  Në përgjithësi, trajtimi është në ngjarjet e mëposhtme:

 • Complete relaksim - ndërprerje si ustavanyya, të qëndrueshme dhe gjumë të qetë.

 • Rritja ushtrim në natyrë (veçanërisht të mira për ajër pyjeve).

 • Shmangia situata stresues.

 • Refuzimi i shprehive të këqija - pirja e duhanit, alkoolit, përdorimin e drogës.

 • A terapi fizike (ngarkesa për ushtrim duhet të identifikojnë mjeku).

 • Ndryshimi i ushqimit - përjashtojnë ushqimet yndyrore, ushqime që përmbajnë kafeinë, si dhe përdorimi i ushqimit të lehtë tretshëm.


 • Në trajtimin e simptomave të takikardi sinus mund të përdorni mjetet juridike popullore rregullimin e zemrës dhe sistemit nervor. Në mënyrë të veçantë:

 • oats lëng;

 • çaj jeshil me murriz, të egra u rrit dhe Leonurus;

 • zierje e rrënjë sanëz;

 • një përzierje e limon, kajsi të thata, arra, rrush të thatë dhe mjaltë;

 • infusions qetësues dhe decoctions e bimëve të ndryshme.


 • Ventricular dhe takikardi supraventikulare - Simptomat dhe Trajtimi


  Takikardi tilla shpesh kanë një simptoma të theksuara të përgjithshme të sëmundjeve. Filloni dhe të ndaluar papritmas, sulmet mund të zgjasë për periudha të ndryshme kohore (nga minuta deri në disa ditë).
  Pasi pacienti është mirë me shëndet duhet të thirrur një ambulancë ndihmën e parë dhe dërguar për trajtim në spital. Para ardhjes së mjekëve duhet të:

 • Sigurojnë ajër të pastër.

 • Vendos në gjoks kompresë të ftohtë.

 • Ju mund të jepni Validol, Korvalol ose valokordin.


 • Edhe Sëmundjet të vogla mund të jetë një shenjë e një sëmundjeje të rëndë, kështu që paraqitja e simptomave të dyshimta, është më mirë që të konsultoheni me mjekun dhe të bëjnë verifikimet përkatëse.