Takikardi Zemra


Normal zemra ritmin - ritëm sinus në të cilin pulses krijuar në faqen e internetit sinus - vendi ku rrjedh atrium të drejtë në pjesën e sipërme vena cava. Në një person normë mesatare zemër të shëndetshme është 60-80 rrahje në minutë.
Zemra takikardi - ajo u rrit norma e zemrës, 90 rreh një minutë. Në disa njerëz nuk mund të ndjerë, ndërsa të tjerët në mënyrë të qartë të ndjehen palpitations zemrës.
Sinus takikardi zemra - të rritur normën e zemrës në faqen sinus. Kohëzgjatja e intervaleve mes kontraktimet e zemrës (ritëm) nuk ndryshon.


Spazmatik takikardi - palpitacione spazmatik zemrës, ne te cilin gjeneratori është ritëm në atria ose ventricles.

Shkaqet e zemrës takikardi


Rritja norma e zemrës nuk ka gjithmonë të tregojnë praninë e sëmundjes. Takikardi ndodh në njerëz të shëndetshëm gjatë ushtrimit, stresi emocional, temperaturë të lartë, nën ndikimin e drogës, kafe, çaj, alkoolit, ndryshimi i papritur në pozitën e trupit dhe kështu me radhë. D. Në këtë rast takikardi fiziologjike.
Takikardi Patologjike zhvillohet si pasojë e sëmundjeve të lindura ose të fituara të zemrës (эkstrakardynalnaya) apo sëmundjeve të tjera (yntrakardynalnaya).

Takikardi Эkstrakardynalnaya mund të shkaktohet nga:

 • çrregullime endokrine;

 • çrregullimet e sistemit autonom;

 • neurozë;

 • anemi;

 • kolaps të qarkullimit të gjakut;

 • sulm akute dhimbje dhe të tjerët.


 • Faktorët Zemra e takikardi:
  dështim të zemrës;
  pectoris të rënda;
  miokardit;
  infarkt dhe të tjerët.

  Simptomat e zemrës takikardi


  Takikardi fiziologjike karakterizohet me rritjen e reagimit të normës së zemrës ndaj faktorëve të jashtëm. Pas ndikimit përfundimit normë të zemrës normalizuar gradualisht. Ky person nuk përjetojnë asnjë simptomë të pakëndshme.

  Palpitations zemrës mund të tregojë sëmundje në kombinim me simptoma të tjera:

 • dhimbje, ndjenja e shurdhim në gjoks;

 • marramendje;

 • ndjenja pak fryma, gulçim;

 • humbja e vetëdijes dhe të tjerët.


 • Në shënuar sinus takikardi - një fillim gradual dhe në fund, dhe në paroksizmal - palpitations papritur të zemrës dhe të njëjtën papritur normalizimin e saj.

  Features takikardia zemrës në fëmijët


  Norma normale të zemrës tek fëmijët është më i lartë se në të rriturit. Rinj fëmija, aq më e lartë shkalla e pulsin e tij. Kështu, nga lindja deri në moshën dy-ditore normale norma impuls - 120-160 moshës 6-11 muaj - 110-170 pas 5 vjet - 60-130 dhe 12-15 vjeç - 60-120 rrahje në minutë. Luhatjet e vogla në normën e zemrës së fëmijës janë normale dhe të tregojnë aftësinë e mirë të zemrës për të përshtaten me nevojat në ndryshim të trupit.

  Sinus takikardi - u rrit norma e zemrës është në përputhje me normën e moshës. Manifestimet e saj të ngjashme me ato të vëzhguara në të rriturit. Arsyet për këtë janë të shumta:

 • ethe në sëmundjet infektive;

 • sëmundje të zemrës;

 • rritur funksioni i tiroides;

 • anemi, etj


 • Nuk është një takikardi kronike tek fëmijët, ku problemet me palpitations ndodhin periodikisht. Më shpesh kjo është shkaktuar nga anomalitë kongjenitale të zemrës dhe mund të shoqërohet me konvulsione, mbytje, uljen e presionit.

  Zemra Takikardi në shtatzëni


  Takikardi sinus gjatë shtatzënisë është zakonisht një opsion për rregullat uyazyka se ajo nuk shkakton ndjesi të tjera të pakëndshme. Në shtatzënisë, sistemi kardiovaskular punon nga dy nënat, duke siguruar ushqyesve thelbësore fetusin, sepse rritet norma e zemrës.

  Trajtimi i sinus takikardi zemrës


  Parimet e trajtimit të sinus takikardi përcaktuar shkaqet e shfaqjes së saj. Është e nevojshme për të eliminuar faktorët që kontribuojnë në rritjen e normës së zemrës, përjashtojnë çaj, kafe, nikotina, alkooli, ushqim erëza, të mbrojtur veten nga mbingarkesë emocionale dhe fizike. Për të normalizuar rrahjet e zemrës përdorimin e drogës antiarrhythmic. Sëmundja kryesore eliminohet duke përdorur terapi të drogës apo kirurgji.