Qarqe të errëta nën sytë - shkaqet


Femrat që përpiqen të duken tërheqës, shpesh përpiqen për të fshehur qarqe të errëta nën sytë - shkakton patologjinë e pak shqetësim deri sa ju mendoni shenjat karakteristike të sëmundjes progresive. Është e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje të këtij defekti kozmetike për të parandaluar komplikimet e mundshme të sëmundjeve të ndryshme.

Pse ishin të errëta sipas qarqeve sy?Nëse ky problem ka ndodhur kohët e fundit duhet të mendoni për dietë dhe të ushqyerit.
Kështu, mungesa e vazhdueshme e gjumit zakonisht shkakton qarqe të errëta nën sytë dhe simptomat e tjera të sistemit qendror nervor lodhje. Në mungesë të një tetë-orëshe qarkullimin e plotë pjesa tjetër të gjakut e indet e trurit dhe të lëkurës. Si rezultat, enët e gjakut bëhen më të dukshme, veshje e guaskës bëhet i hollë dhe i zbehtë. Për më tepër, rinovimin e qelizave të lëkurës në trupin e një gruaje është në varg në mes të 22 dhe 23 orë. Nëse ju nuk shkoni për të pushuar në kohën e caktuar, shteti i dermis përkeqësohet.

Errët qarqet blu karakteristike për gratë që janë të nënshtruar ndaj stresit të vazhdueshëm, te trupezuar me mbeshtjelljen psiko-emocional. Përveç patologjinë vërejtur simptoma të tilla si pagjumësi, mungesë e oreksit, nervozizëm, episode depresive.
Një tjetër shkak i kaltërosh tonin e lëkurës nën sy - lodhje pasi që punojnë në kompjuter apo leximin. Jetë i sigurt për të bërë pushimet e të paktën 10 minuta për të zgjidhur problemin.
Faktorë të tjerë që kontribuojnë në qarqet shfaqjen:

 • pirja e duhanit dhe konsumi i shpeshtë i pijeve alkoolike;

 • përputhet saktë higjienike dhe kozmetikë, kujdes për lëkurën me sy të pamjaftueshme;

 • pajtueshmërisë është dieta shumë të rrepta për humbje peshe ose humbje peshe shpejtë, sidomos pas 35 vjet;

 • Mungesa e ushqimit në dietë që përmban hekur dhe bakër;

 • mungesa e yndyrave dhe acideve yndyrore;

 • ftohtë (dimrit dhe rënia sasia e yndyrës nënlëkurës është reduktuar, për shkak të cilat enët e gjakut bëhen të dukshme);

 • plakjes dhe sagging lëkurës.


 • Qarqe shumë të errëta


  Shumë gra nuk e kanë vetëm lëkurës errësuar rreth syve dhe rreth pothuajse të zezë. Kjo zakonisht tregon më serioze se shkeljet e faktorëve të mësipërm.
  Shkaqet e sëmundjes:

 • Sëmundje kardiovaskulare (dështim, aritmia, kusht postinfarction, hipertension);

 • sëmundje endokrine, ndryshimet në indet tiroide;

 • pezmatimi i sinuseve nofull (sinusit, rinitit, sinusit);

 • reaksion alergjik (në prani të figurë shoqërues klinike);

 • Patologjia e lëkurës, veçanërisht ekzemë dhe pezmatim i lëkurës;

 • sëmundjet trashëgimore;

 • çrregullimet autoimune;

 • tumoret e kancerit;

 • përkeqësimi i frymëmarrjes sistemit, ndihmon tretjen e ushqimit;

 • Sëmundjet e riprodhimit, gjëndrrat e qumështit;

 • migrenë ose dhimbje koke të shpeshta;

 • hipotension;

 • distonia.


 • Çanta dhe qarqe të errëta nën sytë


  Shoqëruar shpesh nga ënjtje tepruar bruising e lëkurës, ënjtje e qepallë më të ulët.
  Shumica e ekspertëve ia atribuojnë këtë fenomen në akumulimin e lëngjeve të tepërta në trup. Kjo gjendje ndodh gjatë shtatzënisë dhe zakonisht kalon shpejt të tyre. Në raste të tjera, kjo ka kuptim për të bërë ultratinguj e veshkave dhe të fshikzën e urinës urinalysis dhe gjak. Në mënyrë tipike, çanta nën sytë, të shoqëruar nga qarqe të errëta tregojnë praninë e rërës, gurë në uretër, inflamacion (pyelonephritis, cystitis) ose diatez urate.