Tenosynovitis promenezapyastkovoho përbashkët - trajtim


Tenosynovitis - Kjo sëmundje, e cila prek membranën lidhor përreth tendons. Shpesh gjetur tenosynovitis të dorës, ose më mirë radio-i kyçit të dorës përbashkët. Konsideroni se si sëmundja shfaqet në një vend të caktuar, pse ndodh dhe çfarë trajtimi është kryer në një diagnozë të tillë.

Shkaqet dhe simptomat e tendovahynyta rrezatimitFaktori kryesor që çon në zhvillimit tendovahynyta - depërtimit të baktereve piogjen në mill fijor që rrethon pjezë si rezultat i lëndimeve ose proceseve purulent në indet përreth. Më pak shpesh shkaktojnë patologji shërbejnë ngarkesën e rregullt të tepërt në pjezë (të cilat mund të jenë të lidhura me aktivitetet profesionale). Furçë tenosynovitis gjithashtu mund të jetë i lidhur me duar hipotermi.

Procesi inflamator që ndodh në membranat e pjezë çon në ënjtje, dhimbje të forta, rënduar në lëvizje, ethe. Nëse sëmundja nuk trajtohet, ai mund të kalojë në kronike dhe të çojë në një kufizim të rëndësishëm të lëvizjes në të përbashkët.

Dora Trajtimi tendovahynyta (radio-dorës të përbashkët)


Në diagnozën e x-ray tendovahynyta rekomanduar për të përjashtuar artrit, osteomielit dhe sëmundje të tjera në të cilat ka ndryshime në eshtra dhe nyje. Para emërimit të trajtimit të nevojshme për të përcaktuar shkakun e sëmundjes (i lidhur apo jo e lidhur me infeksion).

Para së gjithash, ajo është e rekomanduar për të siguruar qetësinë maksimale dhe fiksimin krahun prekur. Për të rregulluar vendosjen e zakonshëm të shtrënguar të përdorura më shpesh ose splints, pacienti liruar nga puna. Në dhimbje të rënda në trajtimin e përbashkët dore tendovahynyta ofron për bllokadë novokaina.
Në rast të infektive tendovahynyta përshkruhen antibiotikët dhe zhvillimin e procesit purulent mund të kërkojë ndërhyrjen kirurgjikale (hapja, kullimit). Purulent tenosynovitis radio-dorës të përbashkët është e rrezikshme, sepse, kur goditi pleh në indet ngjitur (nyje, eshtra, gjak) mund të zhvillojnë sepsë. Kur natyra neynfektsyonnom e sëmundjes emërohen nonsteroidal drogë anti-inflamator (shpesh lokale) për ta redukuar inflamimin.

Pas lehtësim i ngjarjeve akute rekomandohet fizioterapi:

 • UHF-terapi;

 • banjot parafine;

 • ultratinguj dhe t. d.


 • Gjithashtu tregohet fizioterapi dhe masazh. Më vonë nga ana e pacientit gradualisht u rrit lëvizjen pasiv ngarkesës. Pas zhdukjes së simptomave pacienti është shkarkuar, por ajo është e rekomanduar për një periudhë të caktuar vetëm në punë të lehta.
  Nga ilaçeve tradicionale për trajtimin e tendovahynyta konsideruar pako shumë efektive lokalizimin e mbajnë biliare. Për të përgatitur një kompresë duhet të jetë bile ngrohtë në një banjë me ujë dhe thith atë palosur në disa shtresa të napë.

  Tendovahynyta Parandalimi radio kyçit të dorës të përbashkët


  Për të parandaluar sëmundje, ju duhet:

 • Shmangni stresin e tepërt dhe lodhje gjatë punës fizike dhe lëndimit të dorës.

 • Në qoftë se ju shkelin integritetin e lëkurës, madje edhe të vogla, ju duhet gjithmonë të kryejë trajtim antiseptik të vendeve të plagosur.

 • Gjithashtu, për të shmangur tendovahynyta zhvillimit të nevojshëm për të vëzhguar higjienë të mirë personale, për të monitoruar pastërtinë e armëve.


 • Në shenjë e parë e sëmundjes është e nevojshme për të parë një mjek vazhdon të ndjekë të gjitha rekomandimet për të shmangur ndërlikimet e mundshme.