Tendonitis këmbë - trajtim, simptomat mjete popullore


Çdo njeri është përballur me simptomat e pakëndshme të sëmundjeve të ndryshme të këmbës, sepse barra kryesore bie këmbë - për përdorimin e tyre është duke lëvizur.
Një nga sëmundjet më të zakonshme janë tendinitis.
Si për të përballuar me tendonitis që e bën çdo ditë ndjeni dhimbje torturues njerëzore?
Përmbajtje

Çfarë është tendinitis e këmbë?
Shkaqet
Simptomat dhe shenjat
Metodat e diagnozës
Trajtimi këmbë tendonitis
Prognoza për pacientët
ParandalimÇfarë është tendinitis e këmbë? ?Për të filluar, të përpiqen të kuptoj se çfarë është sëmundja.
Tendonitis quhet inflamacion gilcë dhe vdekja e indeve.
Sipas mjekëve të tij, kur sëmundja në indet e nyjeve të këmbës është inflamacion akut.

Për më tepër, në qoftë se tepër vonë për të reaguar ndaj dhimbjes që në mënyrë të pashmangshme lindin gjatë procesit inflamator ndikon në tibial prapmë dhe muskujt e shputës.
Ajo premton të problemeve serioze me aftësinë për të lëvizur normalisht dhe të çojë një jetë aktive.

Nëse ne të kthehet në referencë anatomike, ne shohim se të shputës muskujve pasmë tibial dhe janë të përfshirë në mënyrë aktive në lëvizjen e këmbës.
C duke përdorur këto muskuj është lidhë këmbës dhe kërci - elementet më të rëndësishme për lëvizjen e duhur.
Këto eshtra të mbështetur harkun e këmbë, në mënyrë që të bëhet e mundur veprimtarinë normale fizike.

Çdo dëmtim të këtyre muskujt dhe kockat pacientit ndjen dhimbje të tmerrshme.

Nosography


Tendonitis është karakterizuar nga një simptoma mjaft të pakëndshme - fillon shkatërrimin e indeve pjezë, të quajtur Procesi distrofike.

Kjo është shumë tipike për njerëz të moshuar, sepse me moshë fillon në deformimi indeve, të cilat në mënyrë të pashmangshme çon në mosfunksionim e këmbë.
Kështu, ind tendosje gilcë është konsideruar gjithashtu tendonitis.
Në kombinim me inflamacion dhe deformim të tendinitis pjezë manifestuar fazën akute, por në fund simptomat e tendinitis akute probleme rrjedhin në kronike.
Në pacient kronik tendynyte ndjen një dhimbje të vazhdueshme bezdisur, e cila është mjaft e vështirë për të hequr, edhe me ndihmën e kirurgjisë, për të mos përmendur në lidhje me trajtimin konservativ.


Prandaj, simptomat e para të tendinitis akute urgjentisht duhet të shihni një mjek që ju përshkruajnë trajtim të duhur.

Arsyet?


Kohët e fundit, mjekët kryer një studim përmes të cilit ajo ishte e mundur për të gjetur shkaqet kryesore të këmbës tendinitis:Ushtrim të tepruar. Tendonitis - një sëmundje e profesionale atletët-vrapues, për shkak se në mënyrë për të shpejt të drejtuar një maratonë, ju duhet të vë në dukje trupin tuaj, duke përfshirë këmbë, ngarkesa të rënda. Kështu, kockave këmbë e njeriut mund të jetë dëmtuar ose edhe nxjerr nga vendi, e cila në mënyrë të pashmangshme do të çojë në formimin e inflamacionit dhe ind shëmtuar e joints.

Dëmtimi mekanik. Ato ndikojnë nyjeve fibër dhe mbaresa e tyre nervore. Kështu, çdo goditje, në dukje të parëndësishme dhe nuk ka pasoja të rëndësishme që mund të shkaktojnë tendonitis, e cila do të jetë për shkak të gjë e shëmtuar degjenerative të kërc dhe tendons.
Përçarje e metabolizmit. Me një problem të tillë të ndërlikuar është mbushje kërci dhe fyell e këmbës kalcium - një substancë e nevojshme për funksionimin normal të eshtrave të këmbës. Si rezultat, kockat mund të formohet rritje plot hala që pengojnë lëvizjen e duhur dhe lakimi këmbë.

Devijim mosha. Në të moshuarit shpesh një çrregullim degjenerative-distrofike në indet e përbashkëta. Në mënyrë tipike, me moshë shpesh fillon shkatërrimin e indeve të trupit. Muskujt dhe nyjet e këmbës nuk është përjashtim. Shpesh, për të shmangur shkatërrimin e kërc dhe kockave (me moshën) mund të përdoren vetëm nëse personi merr vitamina të veçanta.
Proceset infektive në tendons, joints. Shpesh tendonitis është aktivisht zhvillimin gjatë proceseve infektive që ndodhin në tendons.

Struktura patologji e skeletit. Kjo kështu ndodh që një person vuan nga disa anomalitë skeletore të kockave, të lindura apo të fituara për shkak të lëndimeve. Kështu, në qoftë se një këmbë më të shkurtër se sa të tjera, eshtrat e këmbës mund të merrni me lehtësi microtrauma, i cili kërcënon zhvillimin e tendonitis.
Ndikimi i drogës. Shpenzimet e forta drogës mund të ndikojë negativisht në kockat e këmbës. Ajo mund të jetë depozitat e kripës në to, duke çuar në shfaqjen e rritje. Gjithashtu, disa medikamente mund të përmbajnë substanca ndikim të dëmshëm në kërc dhe kockave të këmbës.
Ka shkaqe të tjera të tendonitis që mund të me siguri mjeku juaj në bazë të karakteristikave individuale të trupit tuaj.
Vuajnë artrit e këmbë? Lexuar në lidhje me trajtimin e osteoarthritis e këmbë në faqen tonë të internetit.
Si për trajtimin e artritit podager (përdhes)? Gjeni këtu.

Simptomat dhe shenjat?


Diagnoza e tendinitis këmbë lehtëson se kjo sëmundje ka theksuar simptomat.
Njeriu lehtë dalloni ato, si tendinitis ka veti të fillojë papritmas dhe torturimi i pacientëve me dhimbje akute në kyçin e këmbës.


Pra, e konsiderojnë simptomat e këmbë tendinitis më shumë:Zonat e prekura shqetësuar dhimbje pacientit të ndryshme intensiteti - nga të vogla deri kritike. Gilcë këmbë tendonitis është përdorur për të zhvilluar kronike në mungesë të trajtimit të duhur. Në këtë rast, natyra e dhimbjes pëson ndryshime të rëndësishme. Në përkulje këmbë pacienti mund të ndjeni një dhimbje të mprehtë në një fushë të veçantë të këmbës dhe dhemb. Ky lloj i dhimbjeve të thotë sëmundja përparon më keq.
Lëkurës përflakur fushat e këmbës dukshëm të kuqe. Kjo do të thotë se procesi inflamator shtrihet në kockave dhe kërc e këmbë. Ajo është gjithashtu e mundur zonë ethe tendonitis prekur.
Me lëvizjen aktive të pjezë mund pak i freskët ose klikoni. Më qartë këto tinguj dëgjohen kur duke përdorur phonendoscope, e cila është një produkt për diagnozën e tendinitis.
Kur probing këmbë dhe këmbë të ulët ndjeu një dhimbje të mprehtë. Së shpejti ky zhvillohet në një dhimbje bezdisur. Kështu, ju mund të përcaktojë vendndodhjen e inflamacionit.

Për shkak të faktit se këmbë nuk mund të funksionojë, sa i ngarkesës është i shpërndarë në të dy Tom Jery. Prandaj, së bashku me dhimbje në dhimbje këmbë mund të ndihet në këmbë.
Pacientët shpesh vërejtur këmbët otteky dhe këmbët. Kjo është për shkak se gjatë procesit inflamator që ndodh në tendons, nyje, prish qarkullimin normal të gjakut në këmbë, duke rezultuar në stanjacion e gjakut. Pra, ka ënjtje të vogla.Kështu është njohja tendinitis mundur në fazat e hershme të zhvillimit të saj.

Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me simptomat e mësipërme, kontaktoni mjekun tuaj rekomanduar urdhër të menjëhershëm, ndryshe sëmundja do të përparojë në kronike.
Çfarë tendinitis zanedbanishyy, kaq të vështirë e saj për të kuruar, në mënyrë që të bëjnë zgjedhje të drejtë për shëndetin e tyre!

Metodat e diagnozës?


Kur simptomat e mësipërme kirurg Vizita trauma shumë të aftë është thelbësore.
Integruar këmbë diagnostifikimi tendinitis jep rezultate të shkëlqyera. Qëllimi i tij - për të identifikuar vatra inflamatore në lëvizje gjatë mjeku manual inspektimit.

Së pari, mjeku është i rëndësishëm për të identifikuar sëmundjen, si simptoma tendinitis të ngjashme me sëmundje të tjera degjenerative-distrofike.

Nga diagnostifikimi gjithëpërfshirëse përfshijnë teknikat e mëposhtme:Studimet laboratorike. Kjo analizë, për të kaluar për të identifikuar infeksionet e mundshme, sepse shpesh shkaktojnë tendonitis e këmbë bëhet procesin infektive dhe inflamatore që ndodh në tendons e joints. Ndonjëherë ajo është e mjaftueshme vetëm për të dorëzuar të gjakut, urinës dhe feces, por këshilla të hollësishme për këtë çështje do të ju ofrojë me mjekun.

Radiografi. Metoda më efektive për diagnozën e tendinitis. Ajo është projektuar për të zbuluar rritje plot hala që janë formuar si rezultat i kalciumit të tepërt. X-rrezet ndihmojnë gjithashtu të përcaktojë mjeku, ka patologji degjenerative-distrofike e indeve të eshtrave.
Rezonancë magnetike dhe tomography llogaritur. Ajo është përdorur për të përcaktuar pjezë lokalizimin thyej këmbën. Kjo metodë është efektive për shkak të impulseve nervore që dërgojnë njësi për të analizuar MRI ose CT spirale. Gjithashtu e përdorur gjerësisht për të identifikuar muskujve dëmtuar shtrirë gjatë intensive stërvitje ose sportive trajnimit.

Ultrasonografia (SHBA). Ajo edhe pse nuk është metoda më e mirë për diagnozën e tendinitis, por nganjëherë kjo është e domosdoshme. Kështu, me ultratinguj është përdorur për shqyrtim të ndërlikuar të kockave dhe kërc e këmbë. Gjithashtu, kjo metodë ndihmon të zbuluar ndryshimet në strukturën e pjezë e këmbë.
Teknologjitë moderne të lejojë të shpejt të identifikuar shkakun e tendonitis dhe identifikimin e inflamacion, kështu që trajtimi do të fillojë shpejt, duke rritur efektivitetin e terapisë.

Kështu që ju të shpëtoj të sëmundjes sa më shpejt të jetë e mundur.
Gjëja kryesore - koha për të thirrur një mjek dhe nuk japin sëmundje të progresit.

Trajtimi i tendinitis e këmbë?


Sipas mjekëve të tij më të madhe, trajtimet tendinitis e këmbës mund të ndahet në disa faza.

Terapia e barnave


Tendonitis trajtohet me sukses me drogë.
Terapi, për qëllim kryesisht në trajtimin e inflamacion dhe për të zvogëluar dhimbje, dhemb pacienti.
Për këtë qëllim, e përdorur gjerësisht:
faqe injeksion kostykosteroydov;
për lehtësimin e dhimbjeve për të parandaluar inflamacion, mjekët përshkruajnë nonsteroidal anti-drogë inflamator (pilula, krem, xhel). Shumë pacientë bën ibuprofen drogës dhe droga të tjera si ajo.
Vetëm mestnorazdrazhayuschye ointments mund të përdoren, të cilat përfshijnë capsaicin (Nikofleks).
Është thënë se flexor dhe zgjatues gishtërinjtë tendinitis, dhe forma të tjera të tendinitis lehtë të trajtohen me vaj të veçantë.

Këto vaj shpifjeve direkt në zonën e këmbë, tendonitis prekur.

Mjetet juridike popullore


Trajtimi tendonitis nga përvoja dhe dituria e të parëve tanë është veçanërisht e rëndësishme në një kohë kur shumica e sëmundjeve të shfaqet për shkak të gjendjes së dobët të natyrës dhe mjedisit agresiv.
Ilaçe tradicionale të japë efekt anti-inflamator dhe analgjezik:Për të shpejtuar procesin e shërimit, përdorni curcumin si një piper.
Një rezultat pozitiv do të përdorin sassaparelya infuzion dhe rrënjë xhenxhefil terren (një lugë çaji tri herë në ditë). Mjafton të derdh ujë të valë bar tuaj dhe t'i jepte vendas.

Efektet anti-inflamator kanë arra. Po, ju mund të përdorni ndarëse arra, vodka infused. Një numër i vogël i elementeve arrë derdh 05 litra vodka dhe le përzierje të qëndrojë për rreth dy javë. Merrni tretësirë ​​nevojë për 2 herë në ditë për 1 lugë çaji.
Kirurgji


Nëse dëmtimi për shkak të cilat nuk kishte tendinitis, nuk mund të shërohet me konservative ose ai thjesht nuk ka efekt, ne duhet të kemi një operacioni në këmbë.
Pra, përdorur për kirurgji në qoftë se një ngushtim të enëve të gjakut të këmbës, në lidhjet e thyer ose kur ndryshimet e theksuara degjenerative.

Gjatë operacionit, pacienti është autopsi përbashkët ndjekur nga problemeve.
Ënjtje e këmbë këmbë apo të ulët mund të kenë nevojë të pompimit lëngun purulent.

Terapi fizike


Ne rastin e tendonitis shkaktuar nga proceset jo ngjitëse në trup, ajo mund te trajtohen me fizioterapia:cryotherapy;
magnet;
lazer;
phonophoresis;
electrophoresis.Përveç kësaj, ju mund të bëni gjimnastikë, dhe efekt mahnitëse në këmbë tendynyte jep masazh terapeutik.


Këto metoda kanë për qëllim zhvillimin e mobilitetit të përbashkët, që shtrihen ato, të rivendosur strukturën e tendons dhe forcimin e muskujve këmbë.

Periudha Rehabilitimi


Gjatë njëanshëm ose komplekse trajtimit tendonitis këmbë duhet t'i jepet qetë pacientit.
Atëherë procesi i rehabilitimit pas sëmundjes në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtuar.
Të përhershme të ndaluar ishte në pushim të plotë është e rekomanduar për të vënë në fashë këmbë.
Muaj Rehabilitimi në tension ose inflamacion i nyjave është rreth një muaj, dhe me lëndime të rënda dhe nyje thyerje - 2-3 muaj.

Foto: fashë elastike në këmbë
Gjatë periudhës së rimëkëmbjes pacienti duhet të shkoni në masazh terapeutik ose terapi fizike për t'u angazhuar në mënyrë të pavarur.
Është thënë se trajtimi i hershëm i këmbës akute tendinitis jep rezultate shumë më shpejt se trajtimin e formës kronike të sëmundjes.
Prandaj, në shenjë e parë e tendinitis e këmbë duhet të fillojë trajtimin e duhur nën drejtimin e një mjeku ortopedike, i cili do t'ju përshkruajnë formën më të përshtatshme të trajtimit të metodave të mësipërme.
Shqetësuar në lidhje me dhimbje thembra? Ndoshta kjo thembra e nxit. Në trajtimin e nxit në këmbë ju mund të mësoni nga ky nen.

Sa kockat në këmbë e njeriut? Lexoni në këtë histori.
Çka e shkakton calcaneus fijor dysplasia? Përgjigje këtu.

Moti për pacientin?


Shpesh me kohë këmbë trajtim tendonitis nuk mund vetëm të shpëtoj nga simptomat (dhimbje, zonë otteky prekur, skuqje), por edhe për të hequr manifestim inflamatore vatra të sëmundjes.
Për fat të mirë, teknikat moderne mjekësore dhe mjekët shumë të kualifikuar plotësisht në gjendje për të eliminuar tendonitis në asnjë kohë.

Shumica e pacientëve duhet të ndërpresin aktivitetin e tyre në trajtimin e.
Në këtë qasje, trajtimi prognoza është pozitiv, sepse paqja lejon të shërohen shpejt nyjeve dhe tendons, dhe në qoftë se të gjitha këto pika janë plotësuar, atëherë një muaj më vonë pacienti mund të rifillojë jetën normale në të cilën nuk do të ketë dhimbje dhe bezdi.

Megjithatë, ne nuk duhet të neglizhojmë bazë paraprake parandaluese, ose tendonitis ju shqetësojnë përsëri së shpejti.

Parandalimi?


Nuk janë masa parandaluese për të shmangur tendonitis që të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme të zvogëlojë rrezikun e kësaj sëmundjeje.
Gjithkush e di se është më mirë për të parandaluar sëmundje se sa të merret me trajtimin e saj.
Prandaj, ju duhet të ndiqni me kujdes rregullat për të ndihmuar të mbrojtur veten nga fillimi i simptomave dhe foci inflamator tendinitis këmbë:Kaloni ngrohtë deri para çdo stërvitje, Nëse keni ushtruar në mënyrë aktive, në vend, atletikë. Gjatë ngrohtë-up duhet të i kushtoj vëmendje të çdo muskul të trupit - papritur barrë të tepërt mbushur me lëndime të rënda.

Mundohuni për të monitoruar mirëqenien e tyre nëse këmba jote bie stërvitje të madhe. Në dhimbje të vogël në profesionin e vetëm duhet të ndalet menjëherë, si ushtrim mëvonshme mund të shkaktojë dëme substanciale tendons dhe nyjeve të këmbës.
Rregullisht të ndryshojë llojin e ngarkesës. Pra, nëse profesioni juaj është i lidhur me një ngarkesë të vazhdueshme në këmbë, nuk do të jetë dembel në shtëpi për të kryer ushtrime të thjeshta fizike shtrihen lëkundur muskujt e krahut dhe për të forcuar muskujt e këmbë. Kështu, nyjet e këmbës nuk do të jetë vazhdimisht e tensionuar, kështu që rreziku i lëndimit është reduktuar në mënyrë të konsiderueshme.

Rregullisht relaksohuni. Shumë njerëz lënë pas dore kohën e çmuar të lirë duke u përpjekur për të kryer më shumë punë. Megjithatë, nevoja për të kushtojnë të paktën disa orë në ditë për të pushuar. Në këtë rast, muskujt e këmbë nuk do të jetë vazhdimisht e tensionuar, për shkak se ata do të jenë të relaksuar gjatë pushimeve.
Çdo ditë, bëni ushtrime për të forcuar muskujt dhe nyje të këmbës. Atëherë këmbët tuaja do të përballojë edhe ngarkesën e tepërt dhe që ju të merrni lëndime, të cilat mund të çojnë në tendonitis.
Photo: teypuvannya - një metodë për trajtimin dhe parandalimin e këmbës
Tendonitis - një sëmundje që është e lehtë për të marrë, por për shkak të strukturës së veçantë të skelet tendinitis këmbë kockave të njeriut është trajtuar mjaft e vështirë.
Por personi i ditur kurrë nuk lejojnë gabime në lidhje me simptomat dhe trajtimin e tendonitis.

Video: ushtrime për të forcuar muskujt dhe ligaments e këmbë