Qarqe të errëta nën sytë e njeriut


Ndonjëherë sytë duket qarqe të errëta, dhe natyrshëm lind pyetja, si në shtëpi për t'u marrë me këtë problem. A ka të holla për të ndihmuar të shpëtoj prej tyre. Mjetet e tilla ekzistojnë. Por së pari ju duhet të marrë në konsideratë arsyet pse ekzistojnë qarqe të errëta nën sytë e njeriut. Pra, këtu janë disa nga shkaqet e qarqeve të errëta nën sytë.
Hedh lëng i lëkurës. Në të vërtetë lëkura e njeriut nën sytë është mjaft delikat dhe i hollë. Dhe procesi i plakjes, ajo bëhet edhe më e hollë, e cila shkakton enët e gjakut bëhen më të dukshme. Getting dëme të diellit, lëkura është dobësuar pozicionin e konsiderueshme më e keqe.


Ethe hay dhe alergji. Qarqe të errëta mund të jetë për shkak të ndikimit të substancave alergjike. Shumica e alergeneve janë në ajër - një pluhur, polen ose alergeneve manar, të cilat njerëzit gjithmonë patting fërkim sytë pa larë duart tuaja para se. Nëse keni ethe hay, në sezonin e lartë që njerëzit mund të shohin qarqe të errëta nën sytë. Alergji ndaj ushqimit apo ndjeshmëri të kontribuojnë në këtë kauzë.
Gjenetikë. Duhet të theksohet se qarqe të errëta ndonjëherë drejtuar trashëguar. Shumë shpesh ata kanë tendencë që të ndodhë në njerëzit me sytë e thellë të vendosur.

Të mbajë të lëngshme. Qarqe të errëta duket për shkak të përhapje të enëve të gjakut nën sytë. Kjo mund të jetë kripa e tepërt në trup apo pirja e duhanit. Gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje shkakton mbajtjen e lëngjeve në trup. Kjo sëmundje të mëlçisë, sëmundje të veshkave, probleme tiroide dhe zemra. Kjo mund të jetë rezultat i trajtimit, e cila u zgjerua enët e gjakut.
Mungesa e gjumit. Lëkura bëhet paler se zakonisht. Pra, ka qarqe të errëta rreth syve.
Mungesa e hekurit. Mungesë të këtij elementi në trup shkakton një enjtje kaltërosh në sy.

Dehidratim. Qarqe të errëta mund të jetë shenjë e qartë e dehidrimit.

Cilat janë mjetet për t'u marrë me këtë problem? Ka disa mjetet juridike në shtëpi mund të ndihmojnë njerëzit të përballen apo të reduktuar shfaqjen e qarqeve të errëta dhe madje edhe të parandaluar ndodhjen e tyre. Ju duhet të pini ujë të mjaftueshëm të pastër. Norma ditore e ujit për meshkujt është 3.7 litra dhe 2.7 litra për gratë, duke përfshirë ushqimin.
Ju duhet të aplikoni sunscreen nën sytë tuaj, e cila ka një minimum mënyrë SPF 30.Takym, ju mund të parandalojë dobësimin e lëkurës të shkaktuara nga dëmtimi nga rrezet e diellit. Ajo duhet të jetë pjesa tjetër e mjaftueshme. Ju mund të vënë qese çaj me sy mbyllur, më parë të ftohur ato. Nuk ka nevojë për të përdorur TEAS bimor, pasi ata nuk janë aq efektive.

Ju mund të vendosni një pjatë e kastravec në sytë e mbyllur për rreth 15 minuta. Ne duhet të sigurojë se nuk ka pasur tejkalim i natriumit ose kripë deti. Ju duhet të dini të gjitha burimet e sodiumit në menynë e tyre.
Ju mund të përdorni një krem ​​të veçantë, i cili përbëhet nga vitaminë C. Përdorimi i vitaminës C do të forcojnë muret e enëve të gjakut. Kjo gjithashtu i kontribuon plotësuese ushqimore, të cilat janë të përbërë nga pigmentet antioxidant. Produkte të tilla si majdanoz, fasule, qepë, currants zi, çaj (gjelbër dhe i zi), manaferra, boronica, Kastrati përmbajnë një sasi të mjaftueshme të pigmentet antioxidant.