Tirotoksikozë


Hyperthyroidism (hypertyreoydyzm, sëmundje Graves ') - një gjendje patologjike në të cilën gjëndër tiroide prodhon sasi të tepërt të hormoneve të veçanta (thyroxine) që ndikon në gjithë trupin.


Simptomat


Gjëndër tiroide, e vendosur në pjesën e përparme të qafës, ndikon në funksionimin e të gjitha qelizave (kontrollet metabolizmit). Kur norma metabolike tirotoksikozë rritur ndjeshëm, e cila çon në simptomat karakteristike:
- Pesha humbje pavarësisht rritjen e oreksit
- Rritja norma e zemrës (takikardia)


- Dridhje të vogla (dridhje)
- Excitability e tepërt, mungesë ekuilibri emocional
- Toleranca e dobët e nxehtësisë, djersitje e tepruar
- Gjerë të hapur, sytë e fryrë
- Rritja e gjëndër tiroide vendosur në qafë para, në mënyrë që niveli i laring


Shkaqet


Shpesh kjo është për faktin që ka një reagim të sistemit imun tek qelizat e tyre. Në këtë rast - qelizat e gjëndrës tiroide, të cilat zakonisht punojnë si receptorët për tiroide stimuluese hormon (TSH), e cila nga ana e prodhuara Hipofiza (gjëndër ndodhet në pjesën e poshtme të trurit).

Ky hormon stimulon thyroxine tiroide. Pra, bashkohet me receptor antitrupave që ndihmon prodhimin e hormoneve tiroide. Dhe që të dhënat është shumë më aktive antitrupat patologjike reagojnë me receptorët në krahasim me TSH, thyroxin prodhuar shumë më tepër.Diagnostics


Nëse keni simptoma të përshkruar më sipër, mjeku do të përshkruajnë analizat e gjakut për të vlerësuar nivelin e thyroxine dhe hormonet e tjera të prodhuara nga gjëndër tiroide ose të kontrolluar punën e saj. Këto teste janë përdorur për të vlerësuar funksionin e tiroide.

Kur tirotoksikozë rritur nivelin e thyroxine dhe tiroide-stimuluese hormon, i cili ndikon në gjëndër tiroide, përcaktohet praktikisht.
Në qoftë se një rritje në kancer tiroide dhe ka nyje mund të kenë nevojë Ultrasonografi ose radioizotopi scan (një procedurë në të cilën technetium radioaktive administruar intravenoz - 99Ts se ajo në mënyrë aktive mbledh në gjëndrën tiroide).


Trajtim


Më shumë gjasa, mjeku juaj do të përshkruajnë thyreostatics (Karbimazol, Metymazol, Propylthiouracil) që reduktojnë prodhimin e hormoneve tiroide.

Shpesh ata fillojnë të marrin në doza të larta të reduktuar gradualisht në proporcion si analizat e normalizuar të gjakut. Shumica e pacientëve të ndaluar marrjen e drogës pas 1-2 viteve të përdorimit, por ndonjëherë duhet të vazhdojë duke marrë drogë dhe të fillojë përsëri.
Ka situata kur një mjeku rekomandon marrja e beta-blockers për të lehtësuar simptomat më të rënda të tiroide tepërt, për sa kohë që nuk ka trajtim të veçantë do të fillojë.
Ndonjëherë ne kemi për të kryer një operacion, për të hequr zonën tiroide (thyroidectomy pjesshme). Kjo është kryer në mënyrë që të zvogëlojë shumën e alokuar hormon.

Një tjetër opsion trajtim - injektimi i jodit radioaktiv (131I, izotop, përdoret për skanim), i cili grumbullohet në gjëndrën tiroide, dëmtimit dhe nxisin vdekjen e qelizave të kancerit.


Patologjia e Syrit


Kur sytë tirotoksikozë rrallë shkelur, por në raste të rënda, zhvillon theksuar fryrë shikimet dhe dobësimin e muskujve të syrit. Ndonjëherë, kur rrezikohet vizion, të përdorë për trajtim të veçantë.
Për fat të mirë, në shumicën e rasteve, e vetmja gjë që ju duhet - është për të normalizuar nivelet e gjakut të hormoneve.Parashikim


Pas periudhës akute kur testet e kërkuara gjakut të shpeshta, studimet duhet të përsëritet mjaft rregullisht, por më rrallë, siç rekomandohet nga mjeku.
E gjithë kjo është e rëndësishme në mënyrë që të mos humbasë ri-përkeqësimin e hyperthyroidism. Përveç kësaj, shumë njerëz në fund të zhvillojnë formën Subacute e sëmundjes (hypothyroidism).