Tirotoksikozë - trajtim


Tirotoksikozë - Kjo rritje funksion tiroide, në të cilën trupi është i helmuar nga hormonet e tepërt.
Për trajtimin e hyperthyroidism është e rëndësishme që të kontrolloni rregullisht TSH, T_4 dhe T_3 dhe në varësi të saj për të rregulluar trajtim.
Metoda kryesore e trajtimit të tirotoksikozë në fazat e hershme të terapisë drogës është që të emërohet për një model të veçantë në varësi të rezultateve të testit. Pa korrigjimin e duhur e trajtimit të hyperthyroidism shndërruar në hypothyroidism - mungesa e hormoneve, e cila gjithashtu simptoma të pakëndshme, si në tirotoksikozë.


Nëse ilaçet nuk japin efektin e dëshiruar, atëherë mjekët përshkruajnë metoda më radikale - terapinë me jod radioaktiv ose kirurgji.
Metodat tradicionale në tirotoksikozë treguar në faljen kur sëmundja ka një formë akute. Ato janë mjete të tjera të trajtimit të cilat duhet të merren me lejen e mjekut.

Tirotoksikozë kancer tiroide - trajtimi


Këto metoda e trajtimit të tirotoksikozë duhet të zbatohet nën mbikëqyrjen e një analize të të dhënave mjek me bazë dhe sëmundje.

Mjete popullore Trajtimi - tirotoksikozë
Metodat tradicionale të trajtimit të hyperthyroidism përdorur zakonisht në faljen. Veçanërisht efektive pas një trajtim për thyroiditis autoimune - disa besojnë se ky mjet është në gjendje për të shëruar trupin nga qelizat imunitare joadekuate sulmojnë gjëndër tiroide.
Për përgatitje do të duhet:

 • mjaltë - 500 g;

 • Lemon - 4 copë;

 • arra - 400 g.


 • Të gjithë ju duhet të pres përbërësit (limoni me lëvozhgë) dhe përzierje dhe e bëjnë atë një mjet 1 tbsp. l. 3 herë në ditë për 15 muaj. Substancat të cilat janë pjesë e aktive fondeve përbërësit të përfshira në formimin e qelizave të imunitetit dhe nxisin rigjenerimin. Arra, ndër të tjera, përmbajnë jod. Kështu, ajo forcon mjet imunitar që mund të ndikojë pozitivisht në përtëritjen e qelizave të imunitetit.

  Por, megjithatë, duke pasur parasysh se sëmundja tiroide nganjëherë lindin nga predispozicion gjenetik, trajtimi i ngjashëm mund të jetë i paefektshëm.
  Trajtimi i hyperthyroidism Tyrozolom
  Tyrozol shpesh përdoret për të trajtuar hyperthyroidism në fazat e hershme. Ky medikament i jep një sintezë të hormoneve tiroide dhe në këtë mënyrë e kontrollon numrin e tyre. Ilaçet nuk janë të padëmshme, dhe mund të shkaktojnë plagosje kur tepër i ndjeshëm, ose kur të përshkruara si duhet dozen.

  Pritja Tyrozola shumë të gjatë - të paktën 15 vjet që nga fillimi, edhe në qoftë se testet janë të qëndrueshme dhe të normalizuar. Përdorimi afatgjatë është e nevojshme në mënyrë që të "mësojnë" tiroide për të punuar në një mënyrë normale dhe të sintetizojnë hormonet. Shpesh pas simptomave ndërprerjes drogës kthyer, dhe kështu, një person do të ketë për të marrë Tyrozol jetën e përditshme.
  Tyrozola tepruar dozë të çon në hypothyroidism, në të cilin rast pacienti do të ketë për të marrë drogë të tilla si L-thyroxine përmbajnë analoge sintetike të hormoneve tiroide.

  Pritja Tyrozola duhet të jetë nën mbikëqyrje mjekësore dhe rregulluar sipas rritjes ose zvogëlimit të hormoneve.
  Anulimi i drogës është gradual dhe mund të zgjasë disa muaj. Tërheqja e papritur e drogës mund të çojë në rikthim.
  Në Tyrozola për të trajtuar hyperthyroidism shpesh përshkruajnë beta-blockers, të cilat zvogëlojnë numrin e normës së zemrës për minutë. Një nga simptomat kryesore të hyperthyroidism - palpitations zemrës.
  Në excitability e barnave sistemi qetësues nervor përshkruara. Mungesa e stressors dhe shtetit të qëndrueshme emocionale - një nga treguesit më të rëndësishëm për shërim që nuk mund të shpërfillet.

  Ekzoftalmu trajtim në tirotoksikozë është të mbështesë pikëpamjen. Në shumicën e rasteve, simptomat e jashtme zhduken pas normalizimit të nivelit të hormoneve.
  Trajtimi i hyperthyroidism me jod radioaktiv
  Mjekimi me jod radioaktiv është konsideruar si një trajtim modern për hyperthyroidism, edhe pse ai ka një shumë të meta dhe efektet anësore. Pacienti ishte obligim kapsula me jod radioaktiv, dhe pasi tiroide thith ato, atëherë nënshtruar rrezatimit, duke rezultuar në shkatërrimin e qelizave të tumorit dhe entiteteve, në qoftë se ata ishin. Terapia e tillë mund të çojë në hypothyroidism dhe jetën e detyrueshëm të drogës hormonal.

  Trajtimi kirurgjik i hyperthyroidism
  Me një sasi të madhe të goiter, reaksione të rënda alergjike, reduktimin e leukociteve treguar ndërhyrje kirurgjikale. Ajo është kryer vetëm në rimbursimin e shtetit të drogës (kur nivelet e hormoneve medikamente janë normale). Nëse ju bëni një transaksion në një gjendje të çekuilibër të hormoneve, ajo mund të zhvillohet pas krizës thyrotoxic.