Gjoks COOL


Parehati në gjoks shumë sëmundje - nga sëmundje të zemrës dhe duke i dhënë fund problemet e sistemit musculoskeletal. Le të përpiqen për të sistematizuar simptomat dhe për të përcaktuar se çfarë duhet të kontaktoni mjekun tuaj, kur ju keni presion në gjoks.

Çfarë mund të shkaktojë dërrmuese dhimbje gjoksi?Zakonisht dhimbje gjoksi ne ia atribuojnë kryesisht për probleme me zemrën, dhe për arsye të mirë. Ndjenja sikur diçka e shtyn në mes të gjoksit, shpesh manifestohet në kohën e stresit, emocioneve, aktivitet të lartë fizik. Arsyeja që crushes gjoks mund të jetë disa:


 • angina;

 • takikardi;

 • infarkt miokardi;

 • aneurysm aortic;

 • autopsi aortic;

 • hipertension;

 • nevralgji;

 • ulcerat stomak;

 • pneumonia dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes;

 • osteokondroza e shpinë kraharorit;

 • hernia.


 • Siç mund ta shikoni, jo të gjitha këto kanë të bëjnë me sëmundje të zemrës, por kjo është kur presioni në gjoks për shkak të një mosfunksionim të zemrës dhe enëve të gjakut, kërcënimi më i lartë për jetën. Prandaj është e rëndësishme të shpejt të identifikuar sëmundjen dhe kërkojnë kujdes mjekësor. Këtu janë shenjat e sulmit në zemër dhe aneurysm:


 • Dhimbje filloi pas ose gjatë tronditjes të fortë emocional apo tendosje fizike;

 • Dhimbje e lokalizuar në pjesën e sipërme të gjoksit, apo kishte ndjenjën se crushes gjoks e majtë.

 • Shfaqja e gulçim, presion papritur hedhje personi njollë.

 • Dhimbja nuk ndalet më shumë se 15 minuta, painkillers nuk ndihmojnë.

 • Nëse crushes gjoks dhe vështirësi frymëmarrje, peshtyn gjak duket, dhimbje intensifikuar frymëmarrje janë simptomat e një emboli pulmonare. Trombo bllokuar arteries pulmonare, llogaria vazhdon të dytë - Jashtëzakonshme kujdesi mjekësor është me rëndësi jetike.


 • Pse presion në gjoks për shkak të problemeve me shpinë?


  Nëse dhimbjet janë karakter të rregullt, herë pas here largohem dhe të përforcohet gjatë aktivitetit fizik është e mundshme një problem - në osteokondroza dhe sëmundjeve të tjera të shtyllës kurrizore.
  Pas kardiolog kishte të gjitha inspektimin e nevojshme dhe sëmundje vendosi të zemrës, ju mund të shkoni në një kirurg dhe trauma për të shqyrtuar sistemin musculoskeletal. Osteokondroza në fazën fillestare mund të shihet edhe x-rrezet, por shumë më tepër informacion i jep MRI dhe CT gjoks. Ndryshimet degjenerative në disqe intervertebral të çojë në shkatërrimin e tyre, mund të protuzyya dhe madje edhe hernie, të cilat shpesh zaschemlyaet rrënjët nervore. Kjo - shkaku kryesor i shqetësimit në gjoks, dhe kjo mund të shkaktojë vështirësi frymëmarrje.

  Trajtimi në kohë krejtësisht të shpëtoj të këtij problemi, gjëja kryesore - për të ruajtur formën e mirë fizike, peshë normale dhe nuk abuzojnë me sportin për të përjashtuar lëndim yyazytsirnist.
  Mundësi të tjera
  Shpesh presioni në gjoks për shkak të problemeve ndihmon tretjen e ushqimit, sidomos simptomat e dhimbshme e pancreatitis. Kjo sëmundje është ngatërruar shpesh me probleme të zemrës, por nëse diagnoza është bërë në kohë, ajo është mjaft e thjeshtë për të përballuar edhe pa ilaçe. Në mënyrë që të ndjeni lehtësim duhet dietë të parë. Plotësisht të përjashtuar produktet e mëposhtme:


 • tymosur;

 • erëza, sidomos e zezë dhe e kuqe piper;

 • qepë dhe hudhër;

 • perimet e papërpunuara dhe fruta të thartë, të gjitha manaferrat;

 • kafe;

 • çokollatë;

 • kifle;

 • alkoolit.


 • Baza e dietës duhet të bëni qull, supave, perime të ziera, mish të zier ligët, peshk. Shmangni punë intensive fizike, running. Ditën tjetër, dhimbje gjoksi do të shkojnë, por kjo nuk do të thotë se ne duhet të kthehen në jetën normale. Pacientët Diyeta№5 me pancreatitis dhe cholecystitis treguar gjatë gjithë jetës.