Traumatike SËMUNDJET sistemit nervor tek fëmijët


Është e vështirë të imagjinohet se fëmija në jetën e tij nuk do të bjerë, jo ushybetsya, kalojnë lufton fëmijë me bashkëmoshatarët e tyre. Kuriozitet Fëmijëve, lëvizshmërisë, shqetësim, mungesa e frikës shkakton lëndime të ndryshme. Në praktikë, neurologë pediatrik, traumatologists, neurosurgeons shpesh ka raste të fëmijëve që bien nga tryeza, humbja e karrigeve me rrota të tyre në fëmijë të moshës më të vjetër mund të bjerë nga një pemë, të plagosur në rrugë gjatë sportive.
Ndër lëndimet e fëmijëve të përbëjnë një pjesë të madhe të lëndimeve të sistemit nervor. Ajo ndikon në struktura të ndryshme: disa nerva pleksus, palcës kurrizore, trurin. Një zhytësit zakonshme lëndimit. Diving në një vend të panjohur në ujë të cekët jashtëzakonisht të rrezikshme. Kur ju goditi kokën e tij në fund të fraktura të ndodhë, zhvendosjen e lëndimit të qafës së mitrës rruaza të palcës kurrizore të qafës së mitrës. Zhvillimi dobësia, humbja e lëvizshmërisë ndonjëherë armëve, këmbët. Overlying rrjedhin dëmtuara të trurit, duke shkaktuar funksionet shkelur vitale të trupit - frymëmarrje, aktivitetin kardiovaskular. Dëmtimin e shtyllës kurrizore kombinuar me dëmtim të kockat e shtyllës kurrizore dhe të organeve të brendshme. Kjo është shumë e rrezikshme për shëndetin dhe madje edhe jetën.


Lëndimet e palcës kurrizore kraharorit dhe mesit prishin lëvizjet dhe ndjeshmëri në këmbë, mosfunksionim legenit (kryesisht urinim).

Lëndim shumë më të zakonshme të trurit. Lëndime të trurit, zakonisht i shoqëruar nga dëmtimi njëkohshme e kockave të kafkës, kështu që përdorin konceptin e lëndimeve traumatike të trurit. Në dëmtimi të trurit traumatik nga ndikimi mekanike dëmet e trurit, enëve të gjakut, nerva kafkës, membranat e trurit.
Natyra dhe ashpërsia e lëndimeve të ndajë lëndim të hapur dhe të mbyllur në kokë. Me tru hapur thyerje trauma janë qemer kafkës me shkelje të integritetit të lëkurës së kokës, baza e thyerje të kafkës, gjakderdhje ose shkarkimin lëngun cerebrospinal nga hunda apo veshët. Në lëndimit mbyllur trurit traumatike cenuar integritetin e kokës atje.Brain tronditje


Kjo është forma më e lehtë dhe më e zakonshme e lëndimit të trurit, sidomos tek fëmijët. Në tronditje të trurit ndjehet shkelje natyrës funksionale. Këto ndryshime janë të kthyeshëm, e cila shpejt të kalojë. Ndryshime organike në strukturën e trurit mungon.
Për tronditje të trurit karakterizohet nga simptoma të tilla si të përzier ose të vjella, dhimbje koke, marramendje, të qenët i përgjumur ose fle gjatë natës, pagjumësi, humbje e shkurtër e vetëdijes për disa minuta, dëmtim të kujtesës, amnezi natyra të ndryshme. Fëmija nuk mbani mend ngjarjet para, gjatë dhe pas shoku. Mund shënuar rritje ose ulje në presion, ndryshimet në normën e zemrës, ndjeshmëri të etur për dritë, tinguj, ethe.

Këto shenja të goditjes së trurit në pacientët ndodhin në kombinime të ndryshme. Humbja e ndërgjegjes mund ose nuk mund të ndodhë, nganjëherë vetëm fëmijë ankohet për dhimbje koke. Lodhja, sleepiness mund të jenë shenja të goditjes së trurit.
Të gjitha simptomat tronditje zhduken brenda 10-14 ditëve. Shërim të plotë zakonisht ndodh brenda një muaji.


Bruising e trurit


Blanë butë e trurit. Simptomet e fytyrës butë cerebrale janë të njëjta si kur të strucit. Por kjo vetëdije mund të ngrihen nga disa dhjetëra minuta. Shenja neurologjike e dëmtimit të trurit janë mbajtur deri në dy javë. Në gjysmën e rasteve blanë shënuar rritje të presionit intracranial. Në çështjen e trurit mund të jetë Punctulata hemorragji në dëmin.

Kohëzgjatja e shërimit nga goditje të butë cerebrale - deri në gjashtë muaj.
Shkalla mesatare e clogging e trurit. Humbja e vetëdijes ndodh nga dhjetëra minuta në disa orë. Shprehur manifestim të përbashkët të lëndimit të trurit, si me tronditje. Zbulon neurolog dhe simptome fokale, shenjat e dëmtimit të nervave kraniale, dobësi në krah dhe këmbë (hemiparesis), koordinimit të dobët dhe më shumë. Përpjekjet moderuar ashpërsia shpesh shoqëruar me thyerje të kafkës, gjakderdhje në substancë e trurit.

Shkalla e rëndë e clogging e trurit. Në këto raste, vetëdija i paaftë mund të shkojë deri në disa javë. Karakterizuar nga shkelje të rënda të funksioneve vitale: frymëmarrjen, qarkullimin e gjakut, e mban temperaturën konstante të lartë. Dëmtim i tillë është shoqëruar me çrregullime të rënda të ndërgjegjes, çrregullimeve të gjuhës dhe të kujtesës, gëlltitjes, paralizë, kapjet. Gradualisht, gjatë 1-15 muajve, reduktuar ndryshimet shkatërruese e trurit të shkaktuara nga vizitorët. Shërim të plotë nuk mund të ndodhë. Trajtimi vazhdoi, që synon përmirësimin e furnizimit me gjak dhe kabllo të energjisë, si dhe shërim funksional.Compression e trurit


Compression e trurit gjatë dëmtimi të trurit traumatik ndodh kur intracranial gjakderdhje - hemorragji, me fragmente të eshtrave të kafkës vulë në indet e trurit, daljeve CSF në shkelje të hapësirës podobolochnoho. Grumbullimi i gjakut në mes të kafkës dhe crossbones vështirë shell të trurit të quajtur një hematoma epidurale. Akumulimin e gjakut nën shell vështirë quhet një hematoma subdurale.
Hematomas epidural ndodhin më shpesh thyerje të kafkës shkop, por tek fëmijët ato mund të formohet pa thyerje. Në kafkën e vogël e fëmijëve të butë, të lehtë për të bëj dhe të kthehen në vend me enët e gjakut mund të ia plas dhe natyahatysya, ka hemorragji, hematoma formuar.

Manifestimet e ngjeshjes së trurit gjatë dëmtimi të trurit traumatik shpesh mund të përparojë, të rritet. Hematomas epidural janë të shpejtë, por manifestimet klinike të hematomas subdurale janë vonuar për disa orë, ditë apo edhe vite, që ata të mund të kenë disa vjet pas lëndimit.
Shenja klasike e ngjeshje hemorragji të trurit (hematoma), është prania e "periudhës së ndritshme" është periudha shteti të begatë pas lëndimit, pas së cilës ka një rritje të shpejtë në simptoma neurologjike dhe përkeqësimi i shëndetit të fëmijës. Në pacientët hematomas eksitim e natyrshme ose të qenët i përgjumur, të vjella, ndërgjegjes dëmtuar, konfiskimet në foshnjat duket fryrë fontanel.

Shpeshta dhe specifike hematoma bazë është një nxënës ndryshim shkalle (anisocoria). Nxënësit compression anë e hemorragji të trurit dhe të zgjeruar. Nëse hematoma është shpesh humbje shkalla e zemrës (bradycardia).
Mjekimi është kryesisht hematoma kirurgjike - hapjen e kafkë dhe heqjen e gjakut derdhur.


Veçantitë e lëndimeve në kokë në fëmijë


Karakteristikat e anatomisë dhe fiziologjisë së model të caktuar të trurit të fëmijës së fëmijës lëndimit të trurit nga ai i të rriturve. Kjo kontribuon në papjekurisë së trurit, prania e të ashtuquajturave "memec" pjesë të trurit tek fëmijët. Foshnjat rritur presionin intracranial, ngjeshja e trurit në asnjë mënyrë hematomas vazhdueshme klinikisht të dukshme, si ato të hapë Fontanelle, sutures përpunueshëm kafkës. Këto burime dhe nyje duke lejuar lehtësisht të rrisë vëllimin e kafkës. Foshnjat kockat kafkë janë shumë të hollë, me header thyerje shpesh ndodhin, me manifestimet klinike të lëndimeve të trurit në dispozicion.

Identifikoni ndonjë frakturë në kafkë fëmijë - një bazë për trurin therje diagnoza. Besohet se mbi-intensive lëkundëse foshnjat mund të çojë në thyerje të venave të brendshme dhe formimit hematoma subduralыyuy. Feature manifestim subduralyыh hemorragji në fëmijët e vegjël është se ata shpesh nuk ka "hendek dritë". Në foshnjat lëndimet pavetëdije kafkë mund të jetë shumë e shkurtër - 1-2 sekonda, kështu që prindërit shpesh nuk e vërejnë atë. Në disa raste dëmtim i butë traumatik i trurit mund të ndodhë vetëm shkelje të sjelljes. Pas goditur fëmijën bëhet me humor, i shqetësuar, apo anasjelltas, i fjetur, të përgjumur. Në ditën e lëndimit bie në gjumë më herët se zakonisht. Ajo mund asnjë arsye të dukshme sapo rritje të temperaturës. Ndonjëherë therje për të dalluar trurin nga concussions vështirë edhe mjeku.

Këto karakteristika plagosje traumatik i trurit tek fëmijët shpjegojë vështirësi në vendosjen e diagnozës saktë, sidomos në studimin e vetme që përcakton sjelljen taktika specifike të mjekut dhe të prindërve. Në të gjitha format e trurit traumatik lëndimit fëmijët kërkojnë inspektim të detyrueshëm dhe, nëse është e nevojshme - në spital. Sa më e vogël fëmija, aq më shumë kujdes duhet të monitorohen. Ku diagnoza e lëndimeve traumatike të trurit është e dukshme në manifestimet e tyre klinike dyshim ekzaminim dhe trajtim të lindin.

Situata është e ndryshme ku dëmtimi ishte një fakt, dhe nuk ka manifestime, kështu që të vegjëlit tregues i mjaftueshëm për një ekzaminim të plotë duhet të jetë fakti i rënies dhe goditur kokën e tij. Nëse dyshoni se një lëndim në kokë është e nevojshme për X-ray jehonë kafka - dhe эntsefaloskopyyu ose Ultrasonografi kafkës, fëmija duhet të shihni një okulist. Në disa raste, në varësi nga shkalla e lëndimit mund të jetë e nevojshme electroencephalography, tomography llogaritur, studimin e lëngut cerebrospinal.Trajtimi i lëndimit traumatik të trurit tek fëmijët


Veprimet lëndimet prind kokë në fëmijë:të siguruar paqen, vendosi në të fëmijën, vënë anije të ftohtë në një vend të therjes;
thërrisni një doktor ose "ndihmës së parë";
me kujdes të vëzhgojnë fëmijën;
edhe me të mirën e fëmijës të mos braktisin propozimet mjek shqyrtojë atë në spital të paktën përkohësisht, për të qartësuar shkallën e lëndimit të trurit - tronditje, ngjeshja apo therjes.Rregulli bazë e trajtimit të fëmijëve me dëmtim të trurit - Pjesa tjetër e rreptë shtrat. Në trauma butë të trurit në shtrat zgjat 10-14 ditë. Kufizimi Pajtueshmëria e aktivitetit fizik pengon zhvillimin e efekteve afatgjata të lëndimit të trurit. Shumë prindër të bëjë budalla, duke refuzuar shtrimin në spital. Pa e kuptuar atë, ata supozojnë përgjegjësi të madhe për shëndetin e ardhshëm të fëmijës.

Luajtshme e vështirë për të mbajtur fëmijën në shtrat dhe të shohim pas tij duhet të bëjë përpjekje të mëdha për të marrë atë për të shtrihem.
Nëse e themeluar mirë se lëndime të lehta, trajtimin e fëmijës në shtëpi të përkryer të vlefshme dhe ka aspektet e tij pozitive. Kjo është një situatë e njohur, mungesa e traumave psikologjike e ndarjes nga prindërit, siç është rasti me shtrimin në spital. Përveç kësaj, fëmija merr në shtëpi është zakonisht një kujdes më të plotë individual.
Brenda një muaji pas lëndimeve të butë të trurit fëmija nuk duhet të marrë pjesë në çerdhe, kopsht, shkollë. Në lëndime më të rënda, këto terma mund të rritet. Nxënës pas tronditje të trurit përjashtohen nga arsimi fizik për 1-2 muaj. Pas një pyetje serioze lëndimit të përjashtimit nga provimet. Në fazën akute të traumave të caktuar dhe ilaçe. Çështja e qëllimit të saj dhe përgatitjeve të nevojshme vendos nga një mjek.

Prindërit duhet ta dinë që po shërohet nga një dëmtim i trurit të çdo ashpërsi mund të lindin pasoja afatgjata. Pra, gjashtë muaj apo një vit, dhe nganjëherë më vonë mund të jenë dhimbje koke, çrregullime të gjumit, humbje të kujtesës, konfiskimet. Çdo devijim nga shteti normal të fëmijës nga lëndimi në vitet e ardhshme kërkojnë një konsultime neurolog dhe ekzaminim të plotë. Zakonisht pas mjek lëndimit të trurit aktive shikuar fëmijën. Pra, pasi pësoi tronditje fëmijën e trurit duhet të vizitojë një neurolog disa herë gjatë vitit, me masakra e trurit survejim të tillë zgjat dy vjet. Në rastin e efekteve të pacientët e traumës shihen dhe shumë vite të trajtuara.