Trihofitii trajtim, simptomat, llojet, mënyrat e infektimit


Trihofitii (qere) - një sëmundje fungale të lëkurës, e cila është agjenti shkaktar i kërpudhave parazitare e gjini Trichophyton. Pas gjetjes të lëkurës, kërpudhat është futur në të, nga aktive shtohen. Në qoftë se sporet e kërpudhat mbin pranë follicles flokët, nuk është shkatërrimi i flokëve. Pas këmbët kërpudhat, trichophytosis është ndoshta infeksioni më i zakonshëm fungale. Më shpesh vuajnë nga fëmijët trihofitii (të rriturit janë shumë më pak të ngjarë, me gra të reja më shumë se meshkujt)


Mënyra Trihofitii të infeksionit
Burimi kryesor i sëmundjes janë macet / kittens (minus qentë, brejtësve dhe kafshët). Infeksioni Trihofitii ndodh nëpërmjet kontaktit të drejtpërdrejtë të ngushtë me një kafshë të sëmurë, ose njerëzore, ose përmes objekteve flokët infektuar ose thekon e kafshëve të infektuara. Kur injektuar në tokë me peshore apo kërpudhat e flokëve mund të ruajë vitalitetin e saj nga një deri tre muaj. Spërkatje trihofitii shpesh regjistrohen në vjeshtë që shumë studiues i lidhur me periudhën e punës aktive bujqësore

Simptomat Trihofitii dhe llojet
Nuk janë kronike, sipërfaqësore dhe infiltrative - nahnoytelnuyu trihofitii
Trichophytosis kronike Shumica e rasteve ndodhin në gra (meshkujt vetëm 20% e totalit të pacientëve të rritur) dhe adoleshentëve dhe ka manifestime mjaft të pakta klinike. Kjo është ajo që u shfaq në fëmijëri dhe nuk po merr trajtimin e duhur në kohë, gjatë pubertetit tek djemtë është sayazykalikuvannya, dhe vajzat në trichophytosis kundërt merr një kronike zgjatur.

Në kokës trihofitii kronike ka xhepa të vogla që duken si pika të zeza. Në lëkurë të butë sëmundja manifestohet violet - arna kuq e sipërfaqes me luspa dhe nuk kanë kufij të përcaktuar qartë. Në trihofitii kronike shpesh ndikon në bërryla, parakrahët, mollaqe dhe këmbët; më pak trup dhe fytyrë. Gjithashtu në këtë formë të sëmundjes shpesh ndodh pllaka gozhdë humbjen, e cila fillon gradualisht me rritjen e spote të vogla gri. Pas një periudhe të caktuar kohe, pjatë deformuar gozhdë bëhet i pabarabartë, lehtësisht të shembet dhe bëhet pista - gri me një ngjyrë të verdhë

Sipërfaqja trichophytosis kokës vërejtur kryesisht në rajon zverku dhe tregon të shumta granatuar spote raundin e qendrës me një diametër prej një centimetër, me tehe të ngritura. Në disa raste, xhepa të vogla mund të bashkojë, duke rezultuar në formimin e lezione të mëdha të mjaftueshme për disa centimetra në diametër. Flokët hynë në zonat e prekura në gjëndër e flokëve. Lezione të lëkurës në hyperemic dhe pak i fryrë. Në disa raste, lezione fshehtë lëngun

Sipërfaqja trichophytosis lëkurën të butë duket si një ndritshme rrumbullakuar - spote trëndafili me kufij të qartë. Lezione zhvishem, flluska të vogla apo peshore. Manifestimet Përfundimisht inflamator në zonat qendrore të fillojë të dobësohet dhe plagë gradualisht bëhet një unazë. Kruajtje ose plotësisht mungon ose shumë të shprehura dobët. Trichophytosis më të zakonshme sipërfaqe e lëmuar të lëkurës të lokalizuara në zonat e hapura të lëkurës (trupi, parakrah, qafë, fytyrë)
Trihofitii infiltrative - nahnoytelnaya fillon me lëkurën ose një shelushaschyhsya grup të përcaktuara në mënyrë të qartë të zbehtë - spote rozë, të cilat më pas për shkak të rritjes së periferike të fillojë të rritet në madhësi dhe kulla mbi lëkurë të shëndetshme. Me kalimin e kohës, inflamacion në qelizat (rritja rajon mustaqe, mjekër dhe kokës) rritet - edemë dhe hyperemia zgjeruara; formë gjysmësferike përcaktuar ashpër kaltërosh - nyjet e kuqe që janë sipërfaqe kodrinore e mbuluar me gërryerjet e shumta, folliculitis, dhe nganjëherë ulcerat. Një tipar karakteristik i infiltrative - trihofitii qelbëzuese janë të mbushura me qelb zgjeruar gojën e follicles flokët, e cila është lëshuar kur ju në formën e pikave të mëdha apo edhe avionët. Në lezione të lëkurës të qetë në të shumtën e rasteve kanë pamjen e pllakave banesë (ndonjëherë shumë të madhe) me papules perypyllyarnыmy në sipërfaqe, e cila më pas transformohet gradualisht në elemente pustular. Procesi i zhvilluar qelbëzuese çon në vdekjen e kërpudhave dhe ata janë të ruajtura vetëm në periferi të lezioneve. Kur infiltrative - trihofitii qelbëzuese shëndetësore keq në përgjithësi, ka një pafuqi e përgjithshme, është rritur nyjet limfatike rajonale, duke rritur temperaturën e përgjithshme të trupit, ka dhimbje koke, rritje ESR


Diagnoza trichophytosis të vendosë në bazë të ekzaminimit vizual, marrjen historisë, dhe testet instrumentale dhe laboratorike
Trajtimi Trihofitii
Trajtimi trihofitii lëkurë të butë, pa dëme në flokë duke përdorur drogë jashtme antifungal. Në mëngjes zjarri është aplikuar në të prekur 2-5% tretësirë ​​e jodit, dhe në lezione mbrëmje smeared krem ​​antifungal (sulfurik, squfurit - squfurit ose dehtyarna - vaj salicili). Përveç kësaj, përdorimi i dy herë në ditë të tilla si ointments, tsiklopiroks, clotrimazole, izokonazol, byfonazol dhe të tjerët. Pretty themeluar mirë drogës Lamisil (Terbinafine), i cili është në dispozicion si një krem ​​1% apo llak.

Në prani në lëkurë e lezione të shumta, dhe lezione në lëkurë e kokës (veçanërisht nëse ju keni qenë i përfshirë në procesin e flokëve vellus), mbajti disa javë terapi sistemike antifungal (flokëve rruhet gjithmonë off). Drogës kryesore të përdorura në këtë rast për të trajtuar antibiotik - griseofulvin. Drogës duhet të merret çdo ditë gjatë ngrënies në tre - kater pritjet me një lugë çaji vaj perimesh (vaj është i nevojshëm për të rritur kohëzgjatjen dhe për të përmirësuar solubility e drogës në trup).

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Arhiroz
2. Molluscum contagiosum