Crack rektumit


Një nga defektet më të zakonshme patologjike në praktikë proktolohycheskoy është rektumit ndarë. Në mënyrë tipike kjo ndodh ose nga dëmtimi mekanik dhe pushimet, ose kundër inflamacion të traktit digjestiv. Ndonjëherë ka një kombinim i dy arsye.

Simptomet e fissures zorrës së trashë dhe hemorroideManifestimet Shpesh klinike të sëmundjes përkeqësohet kursin e saj dhe u bashkua me ënjtje e hemorroide. Karakteristikat kryesore:

 • dhimbje të forta në anus, sidomos kur kërkojnë të pastroj;

 • kapsllëk ose vështirësi me lëvizjeve të zorrëve (sepse kjo simptomë zhvillon hemorroide);

 • gjakderdhje gjatë ose pas lëvizjeve të zorrëve;

 • rrjedh qelb nga anusi.


 • Nëse plas është diagnostikuar në një formë akute, këto simptome të shprehura në mënyrë të qartë, ndërsa tipi kronike të sëmundjes është e rrallë shoqërohet me simptoma të dukshme, dhimbja është e rrallë dhe jo më shumë se 15-20 minuta zgjat.
  Sepse kapsllëk dhe ënjtje e hemorroide, ka pasur daljen e formacioneve shyshkopodobnыh pranë anusit.

  Si për të trajtuar rektum plasaritur?


  Objektivat kryesore të trajtimit të kësaj sëmundjeje është për të eliminuar simptomat e dhimbshme dhe normalizimin e stol.
  Trajtim më efektive për fissures rektale - qirinj. Ato përmbajnë qetësues, ju lutem, antiseptik dhe komponentët anti-inflamator. Përveç kësaj, kjo formë e ilaçeve lehtëson lëvizjeve të zorrëve për shkak të bazë yndyror të origjinë bimore ose shtazore. Gjithashtu emëruar:

 • microclysters;

 • tableta antispasmodics dhe kapsula;

 • duke marrë banja të ngrohta;

 • uji podmyvaniya në vend se duke përdorur letër higjienike.


 • Qirinj më efektive në fissures zorrës së trashë:

 • Salofalk;

 • Ultra-të projektit;

 • Natalsyd;

 • Posterisan;

 • Proktozan;

 • Relief;

 • qirinj buckthorn ose Propolisi.


 • Ju lutem vini re se dietë - një pjesë shumë e rëndësishme e trajtimit. Pacienti është e rekomanduar për të dhënë preferencë për produktet e qumështit, ushqim vegjetarian dhe ushqim të pasur me fibra. Është e nevojshme për të kufizuar ushqimin që muret e mukozën e zorrëve:

 • akute;

 • kripë;

 • tymosur;

 • skuqur;

 • yndyrë.


 • Është e rëndësishme të mbani mend se plas gjithmonë pasojë e një sëmundje të traktit digjestiv, në qoftë se nuk ka pasur dëme të shkaktojë mekanike. Prandaj, trajtimi paralele të përshkruara më sipër duhet të trajtojnë sëmundje që shkaktoi problemin.

  Operacioni në rektum plas


  Me efikasitetit të metodave të drogës dhe qasje konzervative treguar ndërhyrjen kirurgjikale.
  Versioni klasik është bërë nën anestezi të përgjithshme. Gjatë procedurës shkurtimet mjeku dhe qep buzë të çara të muskul unazor. Periudha e shërimit të bëjë vëzhgim në një spital dhe për të marrë drogë anti-inflamator.

  Mënyra moderne:

 • Laser koagulimit - djegia plas duke përdorur një rreze të grimcave. Pas operacionit, mbresë është formuar e cila refuzohet në mënyrë të pavarur nga organi pas shërimin e mukozës.

 • Cryodestruction - kirurgji duke përdorur azotit të lëngshëm. Procedura siguron një të shpejtë dhe pothuajse pa dhimbje skajet bashkim të plas.


 • Të dyja llojet e operacioneve minimalisht invazive janë kryer duke përdorur anestezi lokale, pas së cilës pacienti është i lirë për të shkuar në shtëpi për rehabilitim.

  Gjatë mandatit të reduktimin pakët dietë është e rëndësishme për të vëzhguar se stol ishte cilësi të lirshme dhe të shkarkimit të prodhuara më të lehtë.