Mjete fissures popullore


Fissures - një ulçerë gjatësore hendek apo plagë që ndodh në mes buzë kanalit anal dhe linjë me dhëmbëza. Sëmundja është tipike për njerëz të çdo moshe, ajo më shpesh prek të rinjtë. Arsyeja për paraqitjen e fissures mund të jetë kapsllëk, diarre, mbyllja karrige. Ky problem i takon Proctologic sëmundjet e zakonshme.
Nuk janë fissures anal kronike dhe akute. Për plas pamjen tipike të mprehtë episodik gjatë kapsllëk ose diarre, ata të shëruar vetë, pas normalizimit të stol. Për fissures kronike shenjat karakteristike të një procesi të gjatë (më shumë se 3 muaj) dhe një lloj të veçantë (buzë kalleznoy roje malore, muskul unazor muskul lakuriq).Shfaqja e sëmundjeve të lidhura direkt me ton të lartë sfynkternыm. Në rast të lëndimit kapsllëk anale dhe kalon stol thekur është mucous cipë këputje sipërfaqen e kanalit anal.

Nuk mund të jetë çarje anal dhe fëmijët. Shkaku i saj është kapsllëk. Fëmija gjatë u ul në një tenxhere, karrige të dendura, me një shkarkimin e anusit plagosur mukozës. Crack shumë e dhimbshme, ndonjëherë dhimbja është aq e rëndë që fëmija ulëritës dhe qarë. Dhimbje të tilla mund të shkaktojë fëmijëve frikë për të shkuar në tenxhere me dhimbje recurred dhe kjo situatë është vetëm duke u përkeqësuar - fron më kompakt dhe yyazytsirnist rritje boshllëk. Kur infektuar ndarje inflamacion anal mundshëm të indeve përreth. Për fëmijët është e rekomanduar për të përdorur mjetet juridike popullore trajtimin e kësaj sëmundjeje.


Për trajtimin e kësaj sëmundje, veçanërisht, duhet të bëjnë çdo gjë që është e nevojshme për normalizimin e karrige. Ju duhet për të rregulluar dietën, përfshijnë numër të madh të perimeve, frutave, përjashtojnë produkteve miell miell, të krijojë mënyrë të sigurt, të hyjë në produktet e qumështit. Me normalizimin e stol ndarje anal shërojnë shpejt. Gjithashtu përdoret në trajtimin e kësaj sëmundjeje, të drogës dhe popullore mjetet juridike.

Fissures mjete popullore:

• ekstrakti i lule të thata kamomil, gjethe urtë, lule kumak. Këto ekstrakte janë përdorur për podmyvaniya. Përgatitja e tyre si më poshtë: të thatë të lëndëve të para në vlerë prej një lugë gjelle dhe zaparyty filxhan ujë të vluar, të përfundojë dhe të lënë për 30 minuta, kullimin. Rezulton Infuzion është një efekt i shkëlqyer anti-inflamator;

• ekstraktet e mësipërme e bimeve medicinale mund të përdoret për microclysters - infuzion në vlerë prej disa ml hyjnë në zorrën e trashë shiringa Fëmijëve dhe të përpiqemi për ta mbajtur atë për disa minuta. Mundësisht gjatë procedurës për të miratuar pozicionin e shtrirë në shpinë. Procedura duhet të kryhet 2-3 herë në ditë;
• vaj kamomil. Për ta bërë atë të nevojshme për të thatë lule kamomil, kujdes bluaj ato në një mortajë prej druri apo qeramike dhe përzierje pluhur rezulton me ndonjë vajra bimore në një raport prej 1 * 3. Përzierje vlim 2-3. Pasi ajo ka ftohur, tendosje përmbajtja duhet të jetë përmes disa shtresa të fashë ose garzë. Rezulton të naftës derdh në një shishe dhe dyqan në frigorifer. Aplikimi: vajrat bollshme kamomil për të lyej Mukoza vetë anusit;

• duke përgatitur në të njëjtën recetë dhe kostum solemn vaj kalendulovoe. Apliko ajo duhet të jetë e njëjtë si kamomil;
• vaj propolysnoe. Në zbatim të kësaj naftës çarje anale shëroheni shumë shpejt. Për përgatitjen e saj do të duhet Propolisi të ngurta, të cilat mund të blihen në treg ose bletarëve. Propolisi (para-copëtuar) dhe vaj perimesh (ndonjë) duhet të jenë të përziera në një raport prej 1 * 2 për të vënë enët me përzierje në një banjë me ujë ose në një furrë të nxehtë në 180 gradë, 40-45 minuta të ngrohtë dhe llokoçis herë pas here. Si rezultat, përgatitja duhet të shkojë përzierje kafe, e cila ka veti të veçantë shëruese. Ky vaj është ruajtur në frigorifer për një kohë të gjatë, e përdorur për të lyej Mukoza. Për parandalimin e sëmundjeve të tilla si çarjes anale është e nevojshme për lyej procedura gjatë natës;

• mallow ekstrakt druri. Infuzion të përshtatshme për fasha. Përgatitja në këtë mënyrë: lule hollyhocks në vlerë prej një lugë gjelle derdhur një gotë me ujë të zier, më parë zakutыvaya, për një orë. Pas ftohjes, infuzion është filtruar;
• nxjerrjen geraniums gjakut-kuqe. Infusion nga rrenjet e bimëve të përdoret për trajtimin e thyerje anale për të ulur banjot dhe në formën e fasha. Për të përgatitur infuzion e shërimit duhet të marrë rrënjët copëtuar geraniums gjak-kuq në shumën e dy lugë të papërpunuara dhe të ziera në një litër ujë për rreth 10 minuta. Përveç nga të nxehtit dhe të lënë për një orë, pastaj tendosje;

• nxjerrjen Stonecrop verdhë. Pjesët grimcuar ajrore të bimëve në shumën e një lugë çaji duhet zaparyty filxhan ujë të vluar, të përfundojë dhe të insistojnë orë. Pastaj tendosje dhe pije gjatë gjithë ditës. Infuzion është rinovimit, veprim analgjezik, heq irritim dhe inflamacion;
• zierje e lë dhe petals e bozhure. Petals koronare bozhure dhe gjethet janë të grimcuar, të marrin një lugë gjelle e përzierje zaparivayut 300 ml ujë të vluar, infused dhe pastaj të filtruar. Është e rekomanduar për të marrë një zierje e 50 ml çdo 4 orë;

• ekstrakt i horsetail. Një lugë gjelle e bimëve derdh ujë të valë (1 filxhan) dhe insistojnë 2 orë. Filter dhe përdoret për të ulur banja dhe kompresa.

Mjetet juridike popullore ndihmojë të shpejt dhe në mënyrë efektive të hequr qafe të fissures anal. Ajo duhet të shihni një mjek për të sunduar nga sëmundje të lidhura.