Thrombophlebitis thellë venë e gjymtyrëve të ulët


Tendenca për rritjen e densitetit të gjakut dhe koagulimit të gjakut është shpesh një thrombophlebitis. Kjo sëmundje është e lehtë për të diagnostikuar, kur ajo godet sipërfaqen e anijes, por në rastin e inflamacionit dhe gjakut clots në venat e thella të zbuluar atë shumë më të vështirë.

Deep venë thrombophlebitis - ShkaqetKa një keqkuptim që konsiderohet sëmundje të veçantë për njerëzit me profesione në të cilat gjatë ndryshimit pozicionin e trupit. Në të vërtetë Shkaku i saktë nuk është gjetur, i njohur vetëm faktorët që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes - inflamacion dhe dëme të mëvonshëm në mur anije, arsim tjetër atij te mpiksjes se gjakut dhe shkelje e tanishme.

Thrombophlebitis thellë venë e ekstremiteteve të ulëta mund të ndodhë edhe për arsyet e mëposhtme:

 • Periudha pas lindjes;

 • përdorimi afatgjatë i hormoneve dhe kontraceptivëve;

 • Formimi tumor, si dashamirës dhe kanceroze, në zonën e legenit dhe në rajon retroperitoneale.


 • Sa e rrezikshme thellë trombozë venë?


  Sulmet e sëmundjes gjatë rrjedhës së fqinje arterieve dhe valvulave anijeve të. Pa trajtim të duhur, kjo çon në pamjaftueshmërisë kronike deje, dhe në fund të fundit - në sindromën e zhvillimit posttromboflebitychnoho. Ajo karakterizohet nga një ënjtje shumë të fortë të gjymtyrëve dhe të procesit të shqiptuar ulcerative. Kështu fillon indet nekrotizatsiya dhe formimin trofik pranishëm erozive në lëkurë që nuk shërohet.

  Akute të thellë venë thrombophlebitis - Simptomat


  Shumë shpesh, sëmundja nuk ka manifestuar dhe të zbulojë praninë e saj mund të jetë vetëm një ënjtje të vogël të këmbëve.
  Në raste të tjera, pamja klinike është karakteristikë e shfaqjes së fortë, dhimbje mprehtë në gjymtyrë e prekur dhe një ndryshim të tonit të lëkurës pranë ngjyrë blu. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, ka siklet kur lëvizin muskujt e këmbëve, ënjtje e tyre shqiptuar.
  Thrombophlebitis thellë venë shin nuk shoqërohet me obstruksionit të enëve të gjakut, kështu që simptomat vërejtur vetëm dhimbje.

  Rrallë, kjo sëmundje provokon gangrenë venoz, i cili, për fat të keq, nuk mund të jetë terapi dhe kërkon amputim të menjëhershëm.

  Deep venë thrombophlebitis - trajtim


  Metoda më efektive e trajtimit është operacioni i quajtur trombэktomyya. Gjatë operacionit një mpiksje gjaku hequr krejtësisht nga të gjitha clots përreth, venë integritetin është restauruar dhe rrjedhën normale të gjakut. Por trajtimi i menjëhershëm sjellje të përshtatshme gjatë 10-16 ditëve të para pas zhvillimit të drejtpërdrejtë apo rëndim. Ngjizur më tej shumë i ngushtë në mur venoz dhe ka një shkatërrimi i valvulave vaskulare. Nëse trombэktomyya metodat e parëndësishme aplikuara konservatore.

  Ja se si të trajtojnë trombozë thellë venë e gjymtyrëve të ulët ilaçe:

 • Futja anticoagulants drejtpërdrejta (barnave që hedh lëng gjakut), të tilla si heparin, dhe vena.

 • Merrni medikamente shtesë me gojë me një veprim të ngjashëm (Warfarin).

 • Për të kaluar një kurs të fizioterapi.


 • Duhet të theksohet se lezioni venë të thellë të brendshme compression duhet të përdoren me kujdes. Përdorimi i saj mund të komplikojë më tej qarkullimin e gjakut dhe të shkaktojë mpiksjen e gjakut në enët fqinje, të forcojnë ënjtje.

  Gjithashtu nuk rekomandohet drogë trajtimit lokale, sidomos receta e mjekësisë tradicionale, si asnjë vaj nuk mund të arrijë lokalizimin e procesit inflamator.