Clots gjakut dhe rreziku trombozë dhe parandalimi


Si emri nënkupton, ajo do të jetë në lidhje me mpiksjen. Ne gjejmë përgjigje për pyetjen nëse ata kanë nevojë për një njeri? Ne mësojmë shkaqet e trombozë patologjike. Si ka clots? Gjithashtu, e konsiderojnë mënyrat për të parandaluar trombozë. E gjithë kjo është në artikullin: mpiksjen e gjakut dhe rrezikun e trombozë dhe parandalimin.
Një person duhet të dinë se çfarë është ngjizur, ku ajo shfaqet në trupin e tij. Kjo është e nevojshme për të parandaluar komplikimet dhe për të shmangur pasoja të rënda. Statistikat tregojnë se tek të rriturit rreth 40% e të vdekur të shoqëruara me patologji e trombozes. Gjëja e trishtuara është se duhet të fajësohet njeriu vetë, ose më mirë zakonet e tij të këqija. Çfarë është tromboza dhe gjakut clots?Pra, trombozë - është një proces në trup, në të cilën clots gjakut janë formuar, ata janë në muret e anijes duhet të mbyllin boshllëqet. Proces normal funksionimi, dhe merr pjesë në plagë shëruese shfaq. Nëse ka një trombozë patologjike, clots gjakut fillojnë të formojnë kur trupi nuk ka nevojë për shërbimet e tyre. Në këtë rast, sëmundja është tromboz.
Trombo është një mpiksje gjaku. Shfaqet në trupin e njeriut, por në enët e tij të gjakut. Ky proces quhet trombozë. Nuk është një mpiksje në anije, por në mur hapësirë ​​dëmtuar enët e gjakut dhe është i palëvizshëm. Ajo përbëhet kryesisht nga nivelet e proteinave. Nëse një plandosem mpiksje gjaku në madhësinë në të cilën ajo mbyllet në lumen e anijes, i quajtur permbylles. Zakonisht trombo parietal shfaqen në enët më të mëdha.

Cili është rreziku i një mpiksje gjaku? Më shpesh ato shfaqen në venat, por ata nuk janë aq të rrezikshme si ato që shfaqen në arteriet. Që nga gjaku rrjedh në arteriet shumë më të shpejtë për shkak të plumbit murit anije trombo, shumë iyazytsirnyy. Mpiksje shkëputur clogs një tenxhere të vogël, dhe tani gjaku ndalon sjelljen e ushqyesve të trupit, e cila shkakton nekrozë autoritet.

Nëse anija vjen era tape mpiksje në zorrë, nekrozë gut ndodh. Kur ai u shfaq në një arterie koronare, një sulm në zemër ndodh. Kur formohet në tru, goditje ishemike mund të ndodhë. Nëse kjo ndodh në një arterie apo këmbët Vjenë mund të zhvillojnë gangrenë. Nëse një mpiksje të gjakut që dukej merr në mushkëri, dhe herët a vonë kjo do të ndodhë, atëherë ka emboli pulmonare. Nuk mund të vijë vdekje të shpejtë në qoftë se ai do të bllokojë arterie plotësisht. Një trombozë venë mund të zhvillojnë sepsë të për shkak të rrjedhës së shumë të ngadaltë e gjakut.

Si ka një mpiksje gjaku? Në shëndetshëm një reagim mbrojtës për çdo dëmtim të enëve. Detyra e tij sa më shpejt të jetë e mundur për të ndaluar gjakderdhje. Pra, më shumë trombo përbërë nga proteina, ajo punon si një band-ndihmë, nga mesi i vulosur anijen. Gjaku mpikset dhe gradualisht ndalesa.
Nëse ky proces është ndërprerë, atëherë nuk është një kërcënim për jetën e njeriut. Nga njëra anë, nëse nuk clots gjakut formojnë në trup, atëherë gërvishtjet të vogla askush nuk mund të ndaluar gjakderdhje. Kjo sëmundje quhet hemofilia. Nga ana tjetër, në qoftë se ka clots gjakut në trup, në mungesë të kërcënimeve të qarta të gjakderdhjes, rezultati mund të jetë

sëmundje, por të vijë vdekja e hershme. Cilat janë arsyet për shfaqjen e zhvillimit të clots abnormale të gjakut?

Për shkak të përdorimit të tepruar të barnave të caktuara. Përdorimi i kontraceptivëve oral. Për shkak të rritje të mprehtë në presionin e gjakut. Kur një anije degë gjatë presionit të lartë dhe të rrjedhës së trazuar të gjakut mund të jetë e clots gjakut.
Një rrjedhë e ngadaltë e gjakut në venat dhe arteriet. Kjo ndodh si rezultat i jeteses ulur. Ajo mund të jetë një periudhë e gjatë rehabilitimit postoperative, dembelizmi thjeshtë apo mosha e vjetër.

Për shkak të rritjes së viskozitetit të gjakut. Kjo ndodh kur dehidratim ose sëmundjet e ndryshme (gjenetike, kanceri apo imunitare).
Sepse arteriosklerozës. Si rezultat i kequshqyerjes, por ushqim në vend në thelb vetëm karbohidrate dhe yndyror. Në muret e enëve të gjakut të vonuara kolesterolit dhe përfundimisht në rritje të tilla yndyrore grumbulluar kalcium, e cila e bën enët e gjakut të brishtë dhe më pak elastike. Pra, nuk është një punë në të gjitha clots gjakut pozakryvaty në enët e gjakut dëmit. Ku ata janë depozituar edhe më të madhe.


Për shkak të dëmtimit të murit. Kjo ndodh kur njerëzit e polostnogo kirurgji, thyerje apo trauma. Këpucë me takë të lartë promovon stagnim në muskujt viç për shkak të pozicionit të caktuar e këmbë. Në këtë mënyrë shumë të feeds nuk punojnë që provokon trombozë të zgjeruara. Si funksionon mënyrë jetese të sëmurë paraqitja e clots gjakut?
Mbipeshë është rezultat i kequshqyerjes, e cila ishte baza e jetës. Kur ai nuk mund dhe nuk duan të vidyazykatysya e ushqimit me vaj dhe junk. Kur mënyrë jetese i ulur manifestohet mungesa e ushtrimit, që ngadalëson rrjedhjen e gjakut nëpër enët e në trup, dhe kjo mund të përbëjë një rrezik për shëndetin. Pirja e duhanit përshpejton zgjidhjen e një sasi të madhe të yndyrës në muret e enëve të gjakut, veçanërisht në qoftë se një person i pëlqen për të pirë duhan menjëherë pas, ose gjatë një vakt.

Parandalimi. Monitorimi i vazhdueshëm i niveleve të kolesterolit. Dhe për të reduktuar nivelin e tij përmes ushqim të shëndetshëm. Ushtrimi i rregullt. Çdo ditë për të pirë ujë të pastër në sasi të mjaftueshme. Të gjitha të parandalimit të tjera të drogës duhet të bëhet nën mbikëqyrje mjekësore dhe rekomandimet e tij.