Tubootitis - simptomat dhe trajtimi


Tubootitis - një inflamacion kronik apo akut i auditory (Eustachian) tub të. Sëmundja është quajtur edhe eustachitis. Thelbi i sëmundjes është në kundërshtim me procesin e ventilimit në veshin e mesëm, për shkak të asaj që është përkeqësuar me shpejtësi seancë. Shkaqet tubootita mund të jenë disa:

 • rinitit;

 • dhimbje të fytit;

 • fyt.


 • Trajtimi të pahijshme ose të zgjatur e këtyre sëmundjeve provokuar evstaheyta zhvillimit, e cila nga ana mund të jetë hapi i parë i një sëmundjeje më të ndërlikuar - otitis fytit (inflamacion i veshit të mesëm). Prandaj padëmshme fyt lëngshëm apo i lënduar duhet të trajtohet menjëherë, ose ata mund të çojë në komplikacione të rënda.


  Simptomat tubootita


  Simptomë më e rëndësishme dhe e dukshme është humbjen e dëgjimit tubootita, kështu që i pari të cilin janë të sëmurë - ajo audiologist. Ka pacienti mund t'ju them në lidhje me simptoma të tjera:

 • Gjëmim në veshët;

 • veshët zihet fryma;

 • autofonyya (duke pasur parasysh zëri i vet në vesh).


 • Pacienti mund të themi se diçka shkon në vesh apo squelching. Në provim, mjeku vëren daulle e veshit vtyanutuyu, dhe hundë - gojët fryrë e tub auditory. Për fat të mirë, për të identifikuar simptomat tubootita mjeku mjaft lehtë, pa një analizë të mëtejshme, sepse trajtimi është emëruar menjëherë.

  Në pacient akut otitis vjen me ankesa të tjera. Shtesat e përgjithshme foto:

 • ndjenja e shurdhim në kokë;

 • ndjenjë fluide derdhur kokë tilted.


 • Në të njëjtën kohë, temperatura mund të jetë në varg normale, dhe pa dhimbje të dukshme. Në tubootyte kronike evstahyeva konik tub, por kjo mund të shihni një mjek, si dhe zonat e mbyllur e hotelit skuqje. Prandaj diagnostikuar formën kronike mund të jetë vetëm në spital, pacienti nuk është në gjendje ta bëjë këtë.

  Si për të trajtuar tubootitis?


  Trajtimi i çdo forme tubootita qëllim kryesisht në rivendosjen e qenët i qartë i tub auditory. Por kjo nuk mund të bëhet nëse ju shpëtoj nga shkaqet e sëmundjes. Sepse ky është një metodë efektive e gojës catheterization të tub auditory. Gjatë procedurës, zgavrën e drogës veshit të mesëm të administruara, kjo është bërë duke përdorur një kateter. Operacioni është shumë kompleks dhe teknologji në shkelje të pacientit mund të bëhet më keq.
  Në mënyrë për të rivendosur funksionimin e duhur të hundës dhe nasopharynx, pacientët janë shpesh të përshkruara terapi tejzanor ose terapi beta, dhe catheterization vetëm atëherë caktuar. Në këtë rast, gjatë operacionit hyrë në një përzierje të hydrocortisone dhe kimotripsin. Përdorur rrallë antibiotik. Kur tuba varfër qenët i qartë, këto barna janë futur përmes daulle e veshit.

  Në këtë mënyrë trajtohet formën akute dhe kronike të sëmundjes. Trajtimi Tubootita në fazat e hershme mund të me sukses të kryejnë në shtëpi.
  Mjete popullore Trajtimi
  Trajtimi i akute tubootita dypalësh ose mund të bëhet duke përdorur mjetet juridike popullore. Ilaç më popullor në shtëpi është qepë:

 • Ju duhet tërësisht të pastër shkarkimin nga veshi, ju mund të përdorni peroksid hidrogjeni.

 • Pastaj pikoj çdo vesh lëng qepë të ngrohtë, pikoj hundës mund të jetë gjithashtu.


 • Metoda e dytë:

 • Është e nevojshme për të ngrohur një copë qepë.

 • Për të vënë atë në kanalin e veshit.

 • Procedurat mjetet juridike popullore kryhet brenda dy javësh.


 • Herbs në vend të qepëve mund të përdoret:

 • Merrni një dush me avull me Yarrow, hithrat, ose kamomil.

 • Plotësoni kovë apo ujë të madhe tenxhere në mënyrë që të zënë 2/3 e kapacitetit të përgjithshëm dhe të sjellë një çiban.

 • Pastaj hedhin një grusht bar dhe të lënë supë për dy minuta, gjatë së cilës kohë ai mund të qëndrojë.

 • Pastaj ulem mbi një kovë apo pan dhe anim kokën në mënyrë që veshi i lënduar u kthye për një çift.

 • Për të mbuluar më efektiv me një peshqir.

 • Procedura duhet të kryhet një herë në ditë për një javë.