Trombozë - Trajtimi, Simptomet, Shkaqet, parandalimin e trombozës


Trombozë - është një sëmundje vaskulare shkaktuar nga koagulimit të shpejtë dhe të tepruar të gjakut, i shoqëruar nga rrjedhjen e dëmtuar të gjakut në lumenin e enëve të gjakut dhe, rrjedhimisht, çrregullime trofike e indeve të buta dhe organet e brendshme.
Lokalizimin e preferuar e trombozës venë të thellë është kryesor i gjymtyrëve të poshtme dhe të sipërme, të cilat përbëjnë rreth 70% të të gjitha rasteve, por shfaqja e një mpiksje gjaku mundet në çdo arteriale ose anije venoz dyja kalibrit të mëdha dhe të vogla.


Cilësia më kërcënuese e jetës dhe shëndetin e pacientit është konsideruar gjymtyrë venë të thellë trombozë paralizoj kofshë-segment më të ulët, pasi kjo është vendndodhja e më të flotiruyuschih një burim i clots gjakut që mund të shkaktojnë arterieve pulmonare, shpesh fatale.

Arsyet trombozë


Trombozë si venoz dhe arterial anijeve është shkaktuar nga një kombinim i tre shkaqet kryesore patogjene: shkelja e integritetit të murit të enëve të gjakut (veprim infektive të toksinave ose dëmtimit të drejtpërdrejtë mekanik), nivelet në rritje të faktorëve të koagulimit në gjak (ekspozimit ndaj kimike dhe droga, anomalitë e lindura të trombocitet) dhe një rënie të mprehtë në normën e rrjedhës së gjakut nëpër enët (compression e murit të enëve të gjakut nga jashtë, përçarje e valvulave venoz). Kombinimi i të gjithë këtyre faktorëve pothuajse 100% të rasteve nuk janë shenja fillestare të trombozës, në mungesë të trajtimit adekuat për zhvillimin e jo vetëm foto të klasike klinike, por ka komplikime.

Në shkaqet specifike etiologjik të trombozë janë faktorë të përbashkët të rrezikut të vendosur i cili rrit mundësinë e trombozës në individ. Këta faktorë përfshijnë: mosha, ofrimit me prerje cezariane, ndihma operativ në trauma duruar operacion abdominal ndjekur periudhë të gjatë rehabilitimi, përdorimi i zgjatur i barnave që ndikojnë koagulimit të gjakut, pirja e duhanit, mbipeshë.
Trombozë ndodh jo vetëm në njerëz të moshuar me probleme shëndetësore, por edhe njerëz të rinj të cilët duhet të kalojnë shumë kohë në "ulur" dhe preferojnë stilin e jetës joaktiv.

Pacientët të cilët kanë pasur një operacion të vështirë, si dhe ata të detyruar të mbajnë krevat gjatë pushoni shumë gjasa për të zhvilluar trombozë venoz, si dhe për të kthyer në mënyrë adekuate rrjedhjen e gjakut në tkurrje të muskujve të zemrës mungon në gjymtyrë të ulët, dhe për këtë arsye krijuar për uyazyka ngadalësuar rrjedhjen e gjakut.
Ndër shkaqet e trombozës së gjymtyrëve të sipërme në vendin e parë është catheterisation zgjatur e anijeve të mëdha të sup brezin e sipërme, dhe implantet instalimi (stimuluesin, kardyofybryllyator).

Në mesin e gjysmës femërore të njerëzimit vuajnë trombozë më shumë persona të cilët kanë qenë duke marrë kontraceptivëve hormonal dhe nënat në periudhën e hershme pas lindjes.
Infeksionet e rënda përfshijnë dehje të zgjatur, shpesh të komplikuar nga shfaqja e shenjave të trombozës për shkak të efektit të dëmshëm të toksinave në mur enëve të gjakut.
Trombozë arterial ka jo vetëm veçantitë e veta e foto klinike, por shkaku i saj është faktorë të ndryshëm etiologjikë. Kryesore trombozë provokator arterial është lezione aterosklerotike të enëve të gjakut, të shoqëruar nga formimi i pllakave jo vetëm në Intima e anijeve, por clots dendura se 90% të indeve lidhës.

Një tjetër lokalizimi i përbashkët është zemra e trombozë. Në dëmtimit të dhëmbëve të zemrës mund të ndodhë si rezultat i trombo formimit vorbull të rrjedhës së gjakut që ndodh në dëmtimin akut të miokardit ishemike, defekteve të lindura dhe të fituara të zemrës me regurgitation, implantimin e valvulave artificiale të zemrës, myokarditisi origjinë infektive dhe toksike.
Në mënyrë tipike, trombozë në formë të pastër praktikisht nuk ndodh, por në shumicën e rasteve nuk ka krahasim me sëmundje të tjera që përfshijnë lezione vaskulare të arteriale dhe venoze (diabeti, obliterans endarteritis, reumatizma).

Simptomat trombozë


Simptomet e trombozë varet procesin e lokalizimit, shkalla e pengimit të lumen vaskulare, dhe ka karakteristikat e veta si lloj venoz dhe arterial trombozë.
Simptomet e trombozë venoz në sistemin venat kryesore e thella të gjymtyrëve të ulët (çapokor, femurit, venë popliteal) janë: rritje edemë, pastoznost indeve të buta në anën e prekur, paresthesia, dhemb dhimbje, duke tërhequr përgjatë pako të enëve të gjakut, ndryshimet trofike të indeve të buta .
Portali mëlçisë venë trombozë simptomë shoqëruar që tregon zhvillimin e hipertensionit portal (dispepsia funksionale, splenomegaly, akumulimi i ascites, gjakderdhje gastrointestinal).

Në trombozë në sistemin karakteristikë venë renal dhimbjes njëanshëm dhemb në rajonin e mesit, sindromi nefriticheskiy dhe hematuria. Dhimbje barku i veshkave tipike në këtë situatë nuk është vërejtur.
Trombozë venë qafës është një patologji e zakonshme në mesin e pacientëve që vuajnë nga varësia e drogës dhe tumoreve malinje dhe karakterizohet nga zhvillimi i komplikimeve septike dhe ënjtje e nervit optik.
Arterial trombozë më shpesh lokalizohet në tru dhe sëmundjeve të zemrës dhe të shkaktojnë të tilla si goditje ishemike dhe sindromës akute koronare. Manifestimet e pash ishemike, të shkaktuara nga imponimi i masave trombotike, në enët e aterosklerotike valliziyevoho modifikuar miqësi rrethi janë: dhimbje koke gradë të ndryshme të ndërgjegjes dëmtuar, aktiviteti ndijor dhe motor në gjysmën e trupit. Për sindromës akute koronare karakterizohet nga dalja e dhimbjes stenokardytycheskyh tipike, zbehje të rëndë të lëkurës, shqetësimit të ndërgjegjes së dështimit të zemrës, gulçim dhe ndonjëherë dhimbje në bark e sipërme.

Trombozë akute


Trombozë akute është gjendja e jashtëzakonshme dhe shpesh lokalizuara në një pishinë të enëve të gjakut. Trombozë akute nga këmbët ndodh kur pengim të çapokor, femurit dhe arteriet popliteal dhe karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:
- ka pasur një dhimbje të mprehtë në të prekur skajin më të ulët;
- shkelja e të gjitha llojet e ndjeshmërisë (dhimbje, i prekshëm, temperatura) dhe pamjen e paresthesias;
- lëkurë të ftohtë të papritur dhe të rëndë zbehtë;
- palpyrovanyya paaftësia ndihet nën trombozë vaskulare pako;

- çrregullime kalimtare akute e motorike aktivitetit të prekur gjymtyrë (parezë, paralizë);
- forcimin e dhimbje në prekje e indeve të buta;
- zhvillimi i contracture muskujve, e cila është një shenjë e fillimit të ndryshimeve të pakthyeshme në indet e buta.
Nuk është një klasifikim i pranuar përgjithësisht ndërkombëtar i arterial trombozë, sipas të cilave ndahen tri shkallë të ashpërsi. Në shkallën e parë ka shënuar manifestimet klinike. Shkalla e dytë është karakterizuar nga pamja akute të gjitha simptomat e mësipërme, me përjashtim të tkurrje të muskujve dhe edemë subfastsyalnoho. Faza e tretë është e pakthyeshme dhe në shumicën e rasteve shoqërohet me gjymtyrë amputim.

Për të konfirmuar diagnozën e trombozë akute dhe instalimin vendndodhjen e një mpiksje gjaku në lumen të enëve të gjakut pacientit duhet të kalojnë Doppler me ultratinguj hetim të gjymtyrëve të ulët, dhe në mungesë të contraindications - angiografi.
Një përkufizim i qartë i trombo lokalizimit lejon metodave efektive minimalisht invazive kirurgjikale të trajtimit, duke përfshirë edhe më të zakonshme të marra: perkutan transluminal thrombolysis эndovaskulyarnыy dhe aspiratën trombэktomyya. Metoda e parë ka të bëjë me administratën lokale në agjentët masive trombotike fibrinolytic (urokinase dozë prej 100.000 IU). Në metodën e dytë është kryer nuk shpërndajë një mpiksje të gjakut dhe për të hequr atë duke përdorur tullumbace kateter.

Në periudhën postoperative kërkuar terapi komponent është qëllimi anticoagulation në jetës dhe doza mirëmbajtja agjentët antiplatelet pritje (aspirin ne nje doze ditore prej 100 mg).

Trombozë zorrë


Zorrë krovopostachayetsya enët ripples, dhe është i njohur tek ndonjë enë të trupit të njeriut mund të shkaktojë trombozë. Çdo dëmtim të enëve të mezenterike ripples një të ashtu-quajtur "trombozë mezenteriale." Për shkak të faktit se lokalizimin e trombozës në 90% të rasteve në segmentin verhnebrыzheechnoy arteries të prekur të gjitha pjesët e zorrëve të vogla dhe të zorrës së trashë në lakim hepatik me simptoma të rënda klinike dhe fillimin e shpejtë të nekroza e murin e zorrëve.

Mekanizmat Pathogenetic e trombozë mezenteriale me infarkt miokardi të ngjashme me dallimin e vetëm që trombozë zorrëve nuk ka simptoma specifike klinike dhe është diagnostikuar shpesh vetëm në fazën terminale, kur rreziku i vdekjes është shumë e lartë. Rreziku për këtë sëmundje janë personat e moshës së avancuar, pavarësisht nga gjinia, me sëmundjet kronike me origjine vaskulare:
- Sëmundje atherosclerotic (pllakave aterosklerotike prekur enët është burimi për layering masat trombotike);

- Hipertensioni (pllaka aterosklerotike shkakton shkatërrimin e ndikimit të presionit të lartë);
- operacioni në bark (masat trombotike arsimi në enët si gjakderdhje reagimit kompensues).Në shumicën e rasteve, shkaku rrënja zorrëve trombozë e çdo vend është intima atherosclerotic vaskulare. Shenjat fillestare të trombozë shkaktuar nga një shkelje e furnizimit lokal të gjakut në zorrë për shkak të mbyllje të lumen vaskulare. Për shkak të çrregullimeve të gjata trofike në murin e zorrëve ndryshime destruktive deri në vrimë të murit të zorrëve dhe peritonit.

Një simptomë karakteristikë vulë e trombozës mezenteriale arterial është prania e të ashtuquajturës periudhë prodromal prej rreth një muaj. Simptomet e periudhës së prodromal përfshijnë: dhimbje periodik dhemb në bark, bloating, nauze dhe vjellje, me varësinë e qartë e vakt, dobësuar karrige. Disa pacientë njoftim nuk të shpejtë, por progresiv humbje peshe. Shfaqja nga simptomat e mësipërme të shkaktuara nga ngushtimi i arterieve për shkak të aterosklerotike miqësisë imponimit të masave. Trombozë deje është karakterizuar nga një rrymë të shpejtë, dhe foto klinike zhvillohet pas disa ditësh. Manifestimet fillestare të trombozë venoz është ethe zorrëve të subfebrile siklet shifra përgjatë zorrëve pa lokalizimin veçantë të dhimbjes.

Simptomë kryesore që gjithmonë e shoqëron trombozë mezenteriale, një dhimbje të fortë në fazën maksimale sëmundje koronare (6-12 orë e para), kupyruemыy jo edhe duke marrë analgesics narkotike. Për lehtësi pacientët dhimbje të marrë një situatë të detyruar në "pozicionin e fetusit". Lehtësim të vogël vjen vetëm kur përdorimin e drogës antispasmodic në formën e injektimit (Riabal 2 ml intramuskular). Dhimbje në 80-90% të rasteve shoqërohen karrige çrregullime (diarre të përzier me gjak në masat fekal).

Një ekzaminim objektiv i pacientit vuri në dukje shënuar lëkurë të zbehtë, hipertensionit kompensues, rënie në normën e zemrës. Prekje e barkut nuk është ndjenja e dhimbshme dhe rezistenca nga murit të barkut mëparshëm. Gjetjet laboratorike në koronare trombozë gjaku fazë është e theksuar moderuar leukocytosis.
Pas 12 orëve të fillimit të sulmit në zemër një fazë, kohëzgjatja maksimale e cila është rreth 24 orë. Në këtë periudhë, dhimbja zvogëlohet, dhe në plan të parë shenjat e dehjes (rritur normën e zemrës, lokalizimin dhimbje në përputhje me atë që departamentet nënshtruar nekroza zorrëve, rritja e qelizave të bardha të gjakut në gjak).

Pas 36 orë simptomat e para të trombozë zhvillon peritonit klinike, e cila karakterizohet nga një përkeqësim të rëndësishme të pacientit shkaktuar nga yntoksykatsyonnыmy dhe electrolyte çrregullime të rënda. Dhimbje në bark nuk kanë lokalizimin qartë dhe të zgjeruara në lëvizjen më të vogël. Një ekzaminim objektiv i pacientit është përcaktuar thatësi të rëndë, reduktuar TURGOR lëkurës dhe mukozës, rënie e papritur e presionit të gjakut deri në zhvillimin e shokut hypotensive, duke reduktuar normën e zemrës. Gjetjet laboratorike peritonit është e theksuar leukocytosis.

Për të vendosur një diagnozë të besueshme "trombozë mezenteriale" nga përkufizimi i lokalizimin e procesit patologjike, pacienti është rekomanduar për të kryer një angiografi e anijeve mezenterike, të cilat do të gjenden në mungesë të kontrastit mbushjes thrombosed lumen e anijes. Aktualisht Kundërindikimet pacientit në përdorimin e angiography (materiale kontrast origjinalitet) përshtatshmërinë e laparoscopy pacientit diagnostike (studimi endoscopic e mureve të zorrëve, si dhe prania e pulsimesh në enët mezenterike) ose laparotomy (komplote kërkimore ndryshuar me heqje të mëvonshëm zorrëve).

Fokusi kryesor i trajtimit mezenteriale trombozës është përdorimi i metodës kirurgjikale, pasi sëmundja ka një kurs të shpejtë dhe komplikime të rënda. Terapia e barnave është përdorur vetëm si një trajtim simptomatik për lehtësimin e pacientit dhe të përgatiten për operacione.
Kohëzgjatja e arterial trombozë nuk i kalon dy ditë dhe në mungesë të terapisë adekuate janë fatale, duke rezultuar shoku yntoksykatsyonnыm. Trombozë deje zakonisht ka një kurs më të gjatë me vdekshmërinë e lartë edhe në periudhën postoperative. Në këtë drejtim, trombozë mezenteriale takon kategorisë së sëmundjeve me prognozë të keqe për jetën e pacientit.

Trombozë majasëll


Hemorroide trombozë duhet të vlerësohet si një komplikacion i hemorroide shkaktuar një vrull muskul unazor të mprehtë zorrës së trashë, të shoqëruar nga hemorroide të qarkullimit të gjakut trazira. Kur ishemi është zgjatur ënjtje rritje nyje ndjekur nga nekrozë. Shumica zhvillimin e trombozë të jashtëm, në të cilën ndryshimet ishemike parë në hemorroide jashtme.
Asnjë etiologjik i rëndësishëm shkakton 100% provokojnë zhvillimin e hemorroide trombozë nuk ekzistojnë, por janë disa faktorë të favorshme për sëmundjen - klasa lindjes pune seksi anal lidhen me punë të rënda fizike, alkoolizmi.

Trombozë karakterizohet nga debutimin akute majasëll dhe zhvillimin e shpejtë të simptomeve klinike. Ankesat kryesore të cilat pacienti paraqet me trombozë, sindroma e dhimbjes është e lidhur në mënyrë të qartë me stresin dhe nuk kanë asnjë lidhje me aktin e jashtëqitjes. Pacientët përshkruajnë dhimbjen si një "ndjesi të trupit të huaj në rektum."
Një ekzaminim objektiv i ndryshimit pacientit rëndësishëm në ngjyrë rozë në nyjet purplish-blu, lëkurë fryrë perianale dhe paaftësia për të reposition nyjet.

Kjo patologji kërkon diagnozë të menjëhershme emergjente dhe trajtim, si dhe zhvillimin e mundshëm të një zhvillimi të shpejtë të nekrozë paraproctitis. Diagnoza në shumicën e rasteve është e lehtë dhe e arritshme edhe në shqyrtimin fillestar të pacientit.
Si masa terapeutike trombozë majasëll aplikuar metodat konservative (trombolitik, analgjezik, terapi anti-inflamator) dhe trajtim kirurgjik (prerje e hemorroide ose ndryshuar lokale heqjen mpiksje gjaku). Vini re se edhe operacioni radikal kryhet jo 100% garanci se pacienti nuk do të ketë një rikthim të sëmundjes.

Në disa situata shmanget operacion radikal, duke përdorur anti shkëndijë të veprimit përmban lokale heparin (1 qiri Proktohlyvenol natën për 7 ditë).
Fokusi kryesor i trajtimit të çdo majasëll trombozës është për të luftuar gjakderdhje ekzistuese. Trajtimi lokal në këtë situatë të kryer nga përdorimi i qirinjve që përmbajnë thrombin, tamponade zgjidhje 10% e klorur kalciumi apo sclerotherapy hemostatik sfungjer. Kur masive gjakderdhje për të parandaluar hypovolemic shoku transfuzion këshillueshme të mbushura qelizave të kuqe të gjakut dhe plazmës.

Pacienti para operacionit dhe në periudhën postoperative duhet të ndjekë rekomandimet për trajtimin dhe ofertës: pjesën tjetër të rreptë krevat, korrigjimi i hahet sjellje me përjashtim të produkteve dietë që provokojnë kapsllëk, nevoja për pastrimin enemas dhe laxatives, përdorimi i ftohjes kompresa bimor, podmyvaniya pas çdo akti të urinimit dhe ujit jashtëqitje në temperaturë dhome.

Trombozë Trajtimi


Trombo Trajtimi Suksesi varet nga diagnoza e hershme, vlerësimin e saktë të ashpërsisë së përzgjedhjes pacientit dhe të përshtatshme në çdo situatë terapi. Varësisht nga shkalla e pengimit të anijeve të caktuara, dhe prania e comorbidity, trombozë venoze, arterial trombozë dhe pacienti trajtohet nën shqyrtim fleboloha të vazhdueshme ose në profilin e spitalit të enëve të gjakut.

Drejtimet kryesore të trajtimin e trombozes janë: përdorur trajtime konservative ose operacioneve në prani të një spektër veçantë të indikacioneve. Përdorimi i çdo trajtim që synon ndalimin e përhapjes së trombozës, parandalimin e komplikimeve tromboembolike, parandalimin e çrregullimeve deje dhe rivendosjen qenët i qartë e anijes.
Baza e trajtimit konservativ të trombozës është përdorimi i drogës për të përmirësuar rheology e gjakut dhe të normalizojë qarkullimin normal të gjakut nëpër enët. Grupi më efektive e barnave kundër normalizimit të anticoagulants koagulimit të gjakut janë efektet direkte dhe indirekte (Enoxaparin 02 ml subkutane Warfarin në një dozë ditore prej 10 mg / kg).

Qëllimi kryesor i qëllimit anticoagulation është për të parandaluar shfaqjen e "ngjizur flotiruyuschih në lumenin e enëve të gjakut, të cilat janë nxitësit kryesorë të shfaqjes së një gjendje kërcënuese për jetën e pacientit, një emboli pulmonare. Një parakusht për emërimin drogë antikoagulant të kontrollojë veprimet janë tregues të koagulimit dhe llogari reagimet e mundshme negative nga përdorimi i këtyre barnave.
Grupi i drogës që përmirësojnë rheology gjakut përfshijnë: klopidogrel ne nje doze ditore prej 75 mg, pentoxifylline në dozës maksimale ditore prej 600 mg. Droga që përmirësojnë qarkullimin e gjakut, është ilaçe fleboaktyvnыe (Detraleks 500 mg në ditë me gojë, AESCUSAN 15 pika 3 herë në ditë).

Në mënyrë që të parandalojë ndryshimet inflamatore në murin e enëve të gjakut në zonën e prekur trombozë në të gjitha pacientët rekomanduar përdorimin e terapi anti-inflamator (DIKLOFENAK 75 mg 2 herë në ditë intramuskulare ketoprofen ne nje doze ditore prej 900 mg).
Në një situatë ku pacienti ka rrezikun e shtetit septike, destinacioni i duhur antibacterials spektër të gjerë në formë injeksion.

Operacioni trombozë


Diagnostikuar me trombozë mezenteriale është një tregues për trajtim urgjent kirurgjik pas një përgatitje të kujdesshme para operacionit, korrigjimin çrregullime të hemodinamikën qendrore.

Komponentët kryesorë të trajtimit kirurgjik në këtë situatë përfshijnë: rishikimin e zorrëve me fushat e detyrueshme të definuar të anijes mezenteriale në të cilën nuk ka asnjë impuls, rindërtimi dhe enët e mëdha эmbolэktomyya dhe segmental ose heqje totale nekrotyzovannoho fushat e zorrëve. Kirurgji rindërtues në këtë rast është ndërhyrje e drejtpërdrejtë në fushën e trombozës dhe formimit devijim. Pas heqje e kirurg ndryshuar Toka anastomosis zorrëve formuar "fund-te-fund". Në periudhën postoperative, të gjithë pacientët tregoi terapi antikoagulant destinacion me doza të larta të LMWH.

Trajtimi kirurgjik i trombozë majasëll paraqitur operacione pushtuese nuk kërkojnë përgatitje para operacionit. Efektiviteti i trajtimit varet nga kohëzgjatja e operacionit dhe kapacitetit kompensuese të organizmit. Metodat kryesore të trajtimit kirurgjik janë: heqja e metodës valë radio trombo ose duke përdorur electrocautery, prerje e hemorroide me Mukoza përreth ndjekur qepur formuar defekt. Në periudhën postoperative në vendin e hemorroide ndarë është majasëll formimi bahromok të cilat nuk janë gjë tjetër, por shumë të shtrihen lëkurës.

Kur diagnostikuar trombozë të thellë venave të gjymtyrëve të ulëta, këto lloje të përfitimeve operative: trombэktomyya qasje të drejtpërdrejtë ose kateteri, Percutaneous filtra kafe implantimi, ligation e venave të mëdha dhe inferiore plykatsyya vena Cava.

Parandalimi i trombozë


Trombozë mund të zhvillohet në çdo anije e trupit të njeriut dhe të shkaktojë komplikime të rënda, kështu që edhe një person i shëndoshë duhet të respektojnë masat për të parandaluar këtë status të rrezikshme për jetën dhe shëndetin.

Sigurisht, ka nemodyfytsyruemыe faktorët e rrezikut të trombozës së lokalizimit (trashëgimore të rënduar, moshë) që nuk mund të eliminohet. Megjithatë, në rast të trombozës luan një rol të rëndësishëm jetese dhe të ushqyerit.
Si masave jo-specifike profilaktike që pengojnë zhvillimin e trombozës së venave periferike dhe arteriet, konsiderohen: eliminimin pasivitet fizike, korrigjimin e të hahet sjellje dhe pajtueshmërinë me dietë malovuhlevodnyh bezzhyrovoyi, veshur artikuj çorape compression.
Në mënyrë për të parandaluar hemorroide trombozë trajtimi është i nevojshëm për zbatimin e masave për të parandaluar hemorroide dhe venat me variçe dhe rektumit natyrë. Nëse pacienti tashmë ka simptomat e hemorroide, është e këshillueshme që të përdorin metoda minimalisht invazive të trajtimit kirurgjik (sclerotherapy, photocoagulation infra të kuqe, ligation kryqëzim unazë latex) për të reduktuar manifestimet e hemorroide dhe për të parandaluar trombozë.