Terapi me ultratinguj


Terapi me ultratinguj është një metodë trajtimi në bazë të ndikimit mjedis të luhatjet frekuencave të larta. Terapia gjithashtu i jep efektin e trupit mekanike, kimike dhe termike dhe ka qenë përdorur gjerësisht në luftën kundër proceseve të ndryshme patologjike në trup.

Indikacionet dhe Anëshkrim terapi me ultratingujEfekti i ndikimit me ultratinguj pozitiv në organet dhe indet. Ajo mund të ndryshojë rrjedhën e proceseve patologjike. Kjo doza të vogla ka një efekt stimulues, dhe të mëdha - dëshpëruar.

Kjo metodë e trajtimit është emëruar në rastet e mëposhtme:

 • sëmundjeve të traktit gastrointestinal (ulcerat, gastrit, koliti, diskinesia, pankreatitit);

 • Patologji kirurgjikale (infiltrateve, plagët, sëmundje ngjitëse);

 • Sëmundjet Ent, dëmtime sy, sëmundje e dhëmbëve;

 • probleme gjinekologjike dhe urologjike;

 • inflamacion respirator (bronkit kronik, tuberculosis, astma, dështimi i frymëmarrjes);

 • osteokondroza natyra neurologjike;

 • sëmundjet e lëkurës (alergji, scleroderma).


 • Terapi me ultratinguj ka shumë contraindications. Midis tyre janë:

 • atherosclerosis;

 • atherosclerosis;

 • shtatzënisë;

 • Sëmundje CNS;

 • Tumoret;

 • Sëmundjet e gjakut dhe të sistemit endokrin;

 • pamjaftueshmëri kardiovaskular;

 • distonia;

 • dehje;

 • verdhëz;

 • neurotike, hyperglycemic asthenic sindromi.


 • Përdorimi i terapisë me ultratinguj


  Pajisje me ultratinguj janë përdorur gjerësisht në fusha të ndryshme të mjekësisë;

 • Terapi me ultratinguj fituar popullaritet në kozmetikë për shkak të aftësisë së saj për të reduktuar ndryshimet trofike të lëkurës, neurodermatitis dhe dhëmbëza.

 • Pajisje me ultratinguj janë përdorur gjerësisht për trajtime për fytyrën. Pastrimi, kryer me ndihmën e një frekuencë të caktuar luhatje lejon lëkurën të tërheqë tani, tape, i poshtër dhe për të hequr omertvevsheho shtresë e veshje e guaskës. Terapi me ultratinguj i lejon njerëzit të heqin qafe e imperfections ndryshme të tilla si pezmatim i lëkurës, rrudhat, spote moshës dhe puçrra fytyre.

 • Ky lloj i trajtimit është përdorur edhe në pacientët me Arthrosis ose artrit mandibular përbashkët, sëmundje periodontale, të heqin qafe e sinusit dhe ulcerat shërimit.

 • Terapi me ultratinguj bëhet edhe me përdorimin e drogave të tilla si hydrocortisone. Përdorimi i drogës mund të rrisë efektivitetin e trajtimit dhe për të rritur përqendrimin e substancës aktive në zonën e dëmtuar. Kjo metodë tregohet për sëmundjeve të sistemit muskulor, artrit, rinitit, sëmundje të sistemit nervor.

 • Kur transmetimit terapi me ultratinguj rinitit, hyjnë më parë pasazhe hundës si hydrocortisone ngjyhet swabs pambuku.

 • Në kirurgji instrumentet me ultratinguj e përdorur për të luftuar dhe parandaluar infeksionet purulent kockave dhe indeve saldim për autopsi e organeve të kirurgjisë plastike.

 • Terapi me ultratinguj në gjinekologji destinuara për shërim pas kirurgji, trajtimin e mastitit, kronicitetit e trashje, sëmundje e shtojca, erozioni i qafës së mitrës, për të rikthyer ciklin menstrual.


 • Tejzanor terapi Faqja kryesore


  Të përmirësuar gjendjen dhe për të eleminuar shenjat e sëmundjeve duke përdorur një pajisje portative me ultratinguj. Një pajisje e tillë mund të përballen me sindrom dhimbje kronike dhe akute, hiqni inflamacion dhe shpejtësoni procesin e shërimit pas lëndimeve dhe operacioneve. Makinë në shtëpi ka një spektër të gjerë të veprimit dhe mund të filloni duke përdorur menjëherë pas operacionit nën mbikëqyrje mjekësore.