UHF fizioterapi


Efektet për njerëzit ultrahigh fushë elektrike (pulsojnë apo i vazhdueshëm) kanë kohë që janë përdorur në mjekësi. Terapi UHF fizik eshte efektiv ne trajtimin e inflamacionit, veçanërisht mbizotëruar akut me formimin e qelb. Në disa raste, ajo është e rekomanduar për të përdorur për përmirësimin e çrregullimeve pacientit musculoskeletal.
Karakteristikat dhe mekanizmi i veprimit të UHF Fizioterapi
Metoda e paraqitur është kryer duke përdorur një aparat të veçantë - ultravыsokochastotnoho gjenerator aktual. Ajo bashkangjitur pjatë kondensator përmes të cilit zhvillohet luhatjet që prekin indet dhe organet. Për shkak të faktit se trupi i njeriut absorbon pothuajse asnjë fushë elektrike frekuencë të lartë, ajo mund të depërtojnë shumë të thellë. Pllaka e funksionit akumulimit pagesë rregulluar normalisht në mënyrë që rajoni, i cili duhet të bëjë ndikimin që ishte vendosur në mes, dhe luhatjet e shpuar atë nëpërmjet.


UHF fizioterapi mban efektin e mëposhtëm:

 • decongestants;

 • bakteriostatik;

 • anti-inflamator;

 • antyspastychnyy;

 • rigjeneruese;

 • vasodilator.


 • Përveç kësaj, kjo metodë e trajtimit në mënyrë të konsiderueshme rrit gjakut dhe qarkullimin limfatike, rrit aktivitetin dhe numrin e leukociteve, pengon rritjen e baktereve dhe ngadalëson depërtimin e substancave toksike në trup. Pra, shpesh ajo është përdorur për të trajtuar inflamacion purulent e traktin e sipërm respirator, hundës, veshëve.

  UHF fizioterapi bronkit
  Në luftën kundër sëmundjes së specifikuar kërkon një qasje të integruar dhe trajtime shtesë fizioterapi si mbytje, efekt të fushës magnetike, rrezatimi ultravjollcë dhe, natyrisht, sesioneve UHF.
  Në penguar, të frymëmarrjes, bronkit akut dhe terapi astmatik, kjo metodë arrin shpejtë qetësimin poshtë inflamacion, të përmirësojë rrjedhjen e përmbajtjes mukusit purulent. UHF Shkalla e caktuar e 5-7 seancat e 10 minuta. Procedurat duhet të kryhet çdo ditë në doza të dobët termik, jo më shumë se 30 watts.

  Fizioterapi UHF me sinusit
  Nëse nuk ka ethe ethe dhe të përsëritura mbi të 38 gradë, konsiderohet trajtim ndihmon të ndaluar rritjen e kolonive bakteriale në sinuseve nofullës dhe të përshpejtojë një pengesë mbrojtëse në leukociteve riprodhimin e organizmave patogjene. Përveç kësaj, UHF promovon vasodilatation, duke siguruar lehtësim të hundës Lavage dhe për të hequr grumbullimeve mukozë prej saj.
  Procedurat kryer për rreth 15 minuta në rrjedhën e 15 seancave ditore. Forca aktuale rregullohet në varësi të sëmundjes. Në përmirësimin e dukshëm të pacientit intensitetit ekspozimit zvogëlohet.

  UHF me otitis
  Fizioterapia si efektiv në trajtimin e medias akut otitis, dhe gjatë rikthim e formës kronike te semundjes. Në fazat e hershme të inflamacionit nevojë për jo më shumë se 5-6 seanca e 5-7 minuta. Në këtë rast, ju duhet të ketë një ndikim në vesh përmes një (1-2 cm) hendekun e ajrit të vogël. Prodhimi i energjisë me fuqi të ulët - 15 watts. Otitis purulent në formë të rrjedhshëm duhet të trajtohet caktuar më për 15 seanca.
  UHF fizioterapi - contraindications
  Në rrjedhën e hulumtimeve mjekësore, ajo u gjet se lloji i propozuar i trajtimit është e rrezikshme për të përdorur në situatat e mëposhtme:


 • predispozicion për gjakderdhje, sëmundjet sistemike të gjakut;

 • ethe;

 • Kanceret;

 • hipotension;

 • tuberkulozi (aktive);

 • infarkt miokardi;

 • dështimi i zemrës, sidomos në fazën e 2 dhe 3;

 • sëmundje ngjitëse;

 • aneurysm aortic;

 • tremujorin e dytë të shtatzënisë;

 • Proceset encysted purulent;

 • prania e një stimulues kardiak në zonën ku ju doni të ndikojnë shoku.