Tyubazh tëmthit


Ose tyubazh "verbër ndjerë" - Procesi i butë, të moderuar shtyer të mëlçisë, tëmthit dhe biliare kanalet. Kjo procedurë është përdorur gjerësisht për të luftuar stanjacion e biliare, duke lehtësuar prodhimin e saj si vegël ndihmëse në duodenitis, dyskinesia tëmth, cholecystitis kronike noncalculous dhe për të luftuar kapsllëk dhe normalizimin peristaltikės zorrëve.

Si tyubazh fshikëz e tëmthit?Procedura është shumë e thjeshtë dhe probing është për të marrë disa përzierjet choleretic dhe diuretik, të kombinuara me ngrohjen hypochondrium drejtë (të mëlçisë dhe fshikëz e tëmthit).

Nuk Tyubazh të mbahet në:

 • pancreatitis;

 • cholecystitis akute;

 • hepatit;

 • duodenitis erozive;

 • ulçerë peptike.


 • Përveç kësaj, tyubazh rreptësisht e ndaluar praninë e gurëve të tëmthit, si në këtë rast, përgatitjet cholagogue të rrezikshme për shëndetin, mund të shkaktojë një ndryshim gurë dhe do të shkaktojë komplikime të rënda shpesh kërkojnë ndërhyrje kirurgjikale.
  Tyubazh tëmthit mbajtur si më poshtë:

 • Në prag të procedurës është e rekomanduar për të eliminuar nga dieta e ushqimeve të rënda, kryesisht mish dhe prodhimet furrë, patate, fasule, ushqime që përmbajnë sheqer.

 • Procedura është bërë në një stomak bosh. Në sjelljes pije e saj para-ndezur deri në 40 ° C e vëllimit cholagogue 200-250 ml. I pari probing i rekomanduar ujit mineral jo të gazuara. Më tej, në qoftë se procedura ishte normale, shtoi magnezi, sorbitol apo droga të tjera.

 • Pas marrjes cholagogue duhet të shkoni në shtrat në anën e djathtë dhe të fshehur. Nën kuadratin e djathtë e sipërme (mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit) vënë një jastëk të ngrohjes, e cila duhet të jetë mjaft e ngrohtë, por jo të nxehtë.

 • Shtrirë me shishe të nxehtë me ujë duhet të jetë të paktën një orë e gjysmë.

 • Shpëlaj vetë jep një efekt laksativ, kështu që edhe më tej të mohoj dhe të bëjë enemas spastrimit para votimit nuk është e nevojshme.


 • Përgatitjet për probing fshikëz e tëmthit


  Tëmthit shpëlarje me ujë mineral
  Mënyra më e lehtë, e cila është e rekomanduar për të filluar. Për procedurën e më shpesh përdoret Essentuki, Borjomi ose hydrokarbonatnuyu tjera (sode), uji mineral. Një shishe me ujë mineral duhet të lihet e hapur në mbrëmje që do të jetë jashtë e gazit.

  Tyubazh tëmthit me magnez
  Varianti më i zakonshëm që përdoret të procedurës. Në këtë rast përdoret edhe mineralin ose, më së shumti, vetëm ujë të zier për të cilën shtoni 1 lugë gjelle e magnezit në 250 ml lëng. Ky medikament nuk është e gatshme të shpjegueshëm, kështu që uji duhet së pari të ngrohet mirë dhe trazim për të shpërndarë drogë.
  Tyubazh tëmthit me sorbitol
  Gjithashtu përdoret shumë shpesh opsion. Për të përgatitur zgjidhjen në ujë (150 ml), u shtua një sorbitol lugë ëmbëlsirë, ngjalli deri sa shkrin dhe pije. Kërkesat përzierje e kanë rekomanduar 100-150 ml ujë mineral ende.

  Nëse gjatë dhimbje probing që dalin, rekomandohet ose vidyazykatysya i drogës dhe shtojcave të përdorura për procedurën vetëm me ujë mineral, ose paraprakisht para procedurës marrë 1-2 tableta Nospanum ose Drotaverine.

  Shpëlaj me tëmthit largët


  Kur për shkak të cholelithiasis ose arsye të tjera të tëmthit u hoq, mund të ketë stanjacion i biliare në mëlçi dhe biliare kanalet. Prandaj probing procedurën pas heqjes së tëmthit nuk humb rëndësinë e saj, dhe shpesh shfaqet pa dështojnë. Nevoja për dhe frekuenca e mjekut përcakton procedurën, por ajo mund të kryejë jo më herët se 2 muaj pas një operacioni për të hequr fshikëz e tëmthit.