Komplikimet nga angina


Shumica e njerëzve të paktën një herë si angina dhe u përball me sëmundje nuk e konsiderojnë të rrezikshme. Sigurisht, ka një angina përgjithshme dobësi, dhimbje të rënda të fytit, veçanërisht kur gëlltitjes, temperaturë, por këto simptoma janë trajtuar në një kohë mjaft të shkurtër.

Cilat komplikime jep pectoris?Pectoris - një sëmundje akute infektive më shpesh shkaktohet nga bakteret STREPTOKOKSIKE. Edhe pse inflamacion i bajamet janë simptomë më e habitshme në trajtimin fund ose të pasakta infeksioni mund të ndikojë negativisht në funksionimin e organeve të ndryshme të brendshme dhe të gjithë trupin.

Komplikimet e përgjithshme të pectoris mund të ndahen në të përgjithshme dhe lokale;

 • Komplikime të përbashkëta - të ndikojë në tërë trupin. Kjo mund të jetë një shkelje e të zemrës, veshkave, reumatizmi ose zhvillimin e sepsë (infeksionit të gjakut).

 • Komplikimet lokale të ndodhë vetëm në një zonë të kufizuar dhe më pak të rrezikshme për shëndetin, por mund të shkaktojë shqetësim të konsiderueshëm. Këto komplikime përfshijnë abscese, inflamacion purulent e indeve të buta, otitis, edemë laryngeal ose gjakderdhje nga bajamet.


 • Komplikimet në zemër pas një dhimbje të fytit

  Komplikimi më i shpeshtë pas një dhimbje të fytit është * lezione reumatoid e ind lidhës. Dhe në qoftë se diku tjetër në trup ndonjëherë mund të përballen në mënyrë të pavarur me inflamacion, zemra në këtë rast, më të pasigurt.
  Çdo dëmtim të muskulit të zemrës ndodh e inflamacionit - miokardit. Çdo dëmtim në shtresën e brendshme të zemrës zhvillohet endokardit. Kur inflamacion Çanta rreth zemrës - perikardit. Këto komplikime shoqërohen me dobësi të përgjithshme, dhimbje gjoksi, pamjen dyspnea. Një gjendje e tillë mund të jetë kërcënuese për jetën nëse nuk merren masa në kohë.

  Komplikimet e veshkave pas një dhimbje të fytit
  Veshkat - e dyta e trupit, të cilat shpesh kanë tendencë të komplikimeve nga pectoris. Nga ana e tyre mund të zhvillojnë pyelonephritis ose glomerulonefriti. Këto komplikime të grykët zhvilluar shumë shpejt, dhe simptomat e tyre janë të dukshme pas 1-2 javëve të sëmundjes.
  Kur pyelonephritis ndodhë dhimbje prapa, urinim i shpeshtë, ethe. Në glomerulonefriti ka ënjtje, dobësi, dhimbje koke, të ndryshuar ngjyrën e urinës.

  Trajtimi i sëmundjeve të kryera në mënyrë të përhershme në të ardhmen mund të kërkojë mbikëqyrje mjekësore.
  Komplikimet lokale të pectoris
  Retropharyngeal abscesi - ndërlikimet më të shpeshta të purulent grykët. Është formimi i qelb e mbushur zgavrën në indet okolomyndalnыh. Kur abscese vërejtur dhimbje shumë të fortë dhe të mprehtë në fyt, temperatura në lartësi, gunga, vështirësi gëlltitjes, dhe përfundimisht - dhe frymëmarrje. Abscese trajtohet kirurgjike nga kullimit zgavër.

  Komplikime veshët me grykët shfaqura, në formën e inflamacionit të daulle e veshit, veshit të mesëm dhe mastoid. Kur otitis dhimbje të mprehtë në vesh, e cila i jep tempullin apo dhëmbëve, dobësi, ethe.

  Si për të shmangur ndërlikimet e grykët?


  Për sëmundje pasur një ndikim, ju duhet të ndiqni disa rregulla:

 • Gjatë sëmundjes për të vëzhguar pjesën tjetër të rreptë shtrat (të paktën një javë).

 • Sa më shpejt të jetë e mundur për të marrë masa për trajtimin e angina, dhe pije të gjitha përgatitjet e nevojshme.

 • Pini shumë lëngje, ajo ndihmon për eliminimin e toksinave nga veshkat.

 • Brenda një muaji pas sëmundjes për të shmangur hipotermi dhe stresi të rënda fizike.

 • Të ndërmarrë hapa për të forcuar sistemin imunitar.

 • Pas testeve të gjakut të sëmundjeve dhe urinë e kardiogramë për të përjashtuar mundësinë e komplikimeve apo të diagnostikuar ato në një fazë të hershme.