Gulçoj


Vështirësi në frymëmarrje - një gjendje patologjike në të cilën ka një ndjenjë të mungesës së ajrit. Shpesh ne nuk i kushtoj vëmendje të këtij fenomeni, por ajo është e mbushur me pasoja. Shkaqet gulçim mund të jenë sëmundje të ndryshme, duke përfshirë ato që kërcënojnë jetën e njeriut.

Shkaqet gulçimShumë shpesh gulçim në njerëz të cilët janë të prirur për histeri dhe neuroses. Ata kanë këtë gjendje ndodh për shkak të tendosje psiko-emocional. Përveç kësaj, ata mund të jenë simptoma të tjera të pakëndshme vëzhguara dhe shumë:


 • rritur djersitje;

 • marramendje;

 • palpitations zemrës.


 • Pacientët mund të zbres atë në probleme me sëmundje të rrugëve të frymëmarrjes apo zemrës, por kjo vetëm tregon mosfunksionimin e sistemit vegjetative-vaskulare. Ky është një problem dhe ju keni nevojë për të luftuar.
  Shpesh, gulçim ndodh në gratë shtatzëna. Mungesa e ajrit ndodh në gratë në tremujorin e fundit, sepse në rritje të shpejtë mitra fillon të ushtrojë presion mbi diafragmë dhe mushkëritë. Më shpesh, ky kusht ndodh në ata që mbart binjakët apo treshet, dhe menjëherë pas një vakt të rëndë.

  Ngjall një ndjenja e mungesën e ajrit dhe disa semundjeve te sistemit kardiovaskular. Kështu, shkaqet e wheezing janë sëmundje koronare të zemrës dhe infarkt miokardi. Megjithatë, një gjendje e tillë patologjike, pacienti do të jetë marramendje, palpitations zemrës dhe dhimbje të zemrës.
  Nëse keni gulçim ju frymë, ajo mund të tregojë një sëmundje tepër serioze. Shpesh shoqërojnë këtë fenomen:

 • tuberkulozi;

 • astma;

 • pneumoni;

 • emfizemë;

 • Kanceri i mushkërive.


 • Ka vështirësi në frymëmarrje osteokondroza, Angioedema dhe shoku anafilaktik.

  Shkaqet vështirësi të frymëmarrjes gjatë gjumit


  Frymëmarrje e komplikuar hundës gjatë gjumit kryesisht shfaqen në një sfond të sindromës hypoventilation dhe sindromi i frymëmarrjes, Cheyne-Stokes. Nëse kjo është gjendja juaj patologjike, pacienti do të jetë rritur sleepiness, fle shumë i shqetësuar, dhimbje koke dhe palpitations zemrës.
  Mungesa e ajrit në gjumë ëndërr mund të shfaqen kur:

 • pneumoni;

 • reaksione të rënda alergjike;

 • defekte në zemër;

 • mbipeshë;

 • emfizemë;

 • infeksione të rënda të gjakut.


 • Ajo gjithashtu ndikon në gjendjen gjatë gjumit ato tym shumë apo vuajnë nga alergjitë. Alergjia në këtë rast mund të jetë e hapur për të myk, pluhur shtëpiake, bimët, kafshët dhe shumë faktorë të tjerë.

  Kur wheezing kohë për të parë një mjek?


  Vështirësi në frymëmarrje është e shoqëruar shpesh nga një kollë dhe aftësinë për t'u përqëndruar. Panic nuk duhet të përpiqet për të lidhur frymarrjen: Frymë nëpër hundë ose në gojë thellë dhe ngadalë në gjoksin tuaj të ngrihej lartë.

  Nëse ka pasur një mungesë të ajrit në një ëndërr, ju zgjoheni, ju duhet të jepni trupin tuaj një situatë ku të dy supet mbrapa dhe shpinë vыpryamlen. Kjo do të maksimizuar dritë, edhe në qoftë se pacienti qëndron në anën e tij.
  Në qoftë se këto hapa nuk ndihmojnë, të konsultoheni me një mjek. Gjithashtu duhet ndihmë mjekësore për ata që nuk janë vetëm gulçim gjatë mbytje, por vërejti:

 • dhimbje kur gëlltitjes;

 • compression dhe ndjesi dhimbje në gjoks;

 • hrypyaschye dhe tingujt fishkëllimë gjatë mbytje / tym;

 • qëndrojnë ndjenja e një trupi të huaj në fyt;

 • ethe për disa ditë;

 • alergjitë rënda, sëmundje kronike të zemrës ose të kancerit të mushkërive.