Gjaku UV


Fotohemoterapyya ose ultravjollcë rrezatim i gjakut është një trendet relativisht të reja në mjekësi. Ajo është projektuar për pastrimin e lëngjeve biologjike, të përshpejtojë metabolizmin dhe për të rritur prodhimin e qelizave të imunitetit. Karakteristikat e gjakut UV janë konsideruar për të arritur një efekt të shpejtë terapeutik dhe rezultate të qëndrueshme të ruajtjes.

Procedura për gjakun MSSSesion është se punktyruetsya periferik venë e hollë shirit zgavërt me një diametër prej 08-12 mm. Në kushtet e gjakut absolute sterilitetin hyn tub në një enë të veçantë (qeli), të vendosura në pajisje terapeutike, e cila është e ekspozuar ndaj rrezatimit ultravjollcë. Pas ndikimi i lëngjeve biologjike është kthyer në mënyrë të pacientit. E gjithë procedura zgjat më pak se një orë, kursi i përgjithshëm i terapisë është 6-8 seanca.

Deri më sot, pajisja më e mirë për gjak UV - ajo bahatohvylovyy irradiator, e cila lejon për të ndikuar të lëngshme biologjike aktive në të gjitha spectra lehta.

Rrezatim UV i gjakut - Metoda përfitim


Lëngu biologjik UV arrijë efektet e mëposhtme:

 • rritja e hemoglobinës;

 • shkatërrimin e baktereve patogjene, viruset dhe mikroorganizmave të tjerë;

 • rritur imunitetin;

 • alkalet bilancit normalizimi dhe acide;

 • resorption e mpiksjen e gjakut;

 • reduktuar viskozitetit të gjakut;

 • për të përmirësuar funksionin e qelizave të kuqe të gjakut;

 • stabilizohet shkëmbimin e oksigjenit në qeliza;

 • aktivizimi i leukociteve;

 • rinovimin e membranat qelizore;

 • reduktuar ënjtje të indeve;

 • mucositis;

 • zbutur reaksione alergjike.


 • Gjakut UV - tregues dhe Anëshkrim


  Procedurat që përdoren në trajtimin e sëmundjeve të mëposhtme:

 • sistemin e tretjes: Ulçera 12 Ulçera duodenale, stomak, gastrit, kolit (ulcerative);

 • Gjinekologji: mëllenjë, sklerokistoz, vaginitis, infertilitetit, sindromi menopausal, endometritis, myometryt;

 • helmim akut dhe dehje kronike;

 • sistemi i frymëmarrjes: astma, sinusit, bronkit purulent, rinitit, inflamacion i parregullt i mushkërive, sinusit;

 • endokrine dhe hormonal çrregullime, diabeti, infertilitetit mashkullor dhe hyperthyroidism, trashje, impotencë, thyroiditis, sindromi premenstrual dhe thyroiditis;

 • Sistemin kardiovaskular: gjymtyrët arterial insuficienca, edhe kronike, angina, atherosclerosis e zemrës, patologji e fluksit të gjakut cerebral, prishje e arterieve;

 • Sistemi musculoskeletal: artrit, reumatizma;

 • Urologji: pyelonephritis, duke përfshirë - lloj kronike të sëmundjes, prostatitis, urethritis dhe cystitis, dështimi i veshkave (akute dhe kronike);

 • lëkurës: erizipelë, fytyre dhe puçrra fytyre, rosacea dhe psoriasis, abrasions, ekzemë dhe pyoderma natyra të ndryshme, urtikaria, dermatiti atopik kronike;

 • sistemin kardiovaskular: atherosclerosis e ulët gjymtyrëve, trurit, thrombophlebitis dhe trombozë;

 • Patologji kirurgjikale të tilla si osteomielit dhe paraproctitis;

 • Infeksioni gjenitale (plazmozы, citomegalovirusit, klamidia, gardnerellez).


 • Përveç kësaj, kjo procedurë është përdorur me sukses për të parandaluar një përsëritje të sëmundjeve ekzistuese kronike në pranverë dhe në vjeshtë.
  Gjaku UV gjatë shtatzënisë emëruar shpesh për të lehtësuar simptomat e toksicitetit. Për më tepër, metoda e propozuar është përdorur për abort fetale për shkak të hipoksi.
  Gjaku UV - Kundërindikimet

 • kanceri;

 • AIDS;

 • sifilizi;

 • Forma aktive nga tuberkulozi;

 • hemofilia;

 • sëmundje mendore;

 • medikamente që rrisin ndjeshmërinë ndaj dritës;

 • Intolerancën UV;

 • epilepsi.