Fibrozë pulmonare


Fibroza pulmonare - nje trashje e indeve, e cila është pjesë e mureve ndan alveoli të mushkërive. Kjo sëmundje është shumë e rrezikshme, sepse ajo mund të çojë në një shkelje të funksionit të frymëmarrjes.

Shkaqet e fibrozë të mushkëriveNë fibrozë pulmonare elasticitet indeve të mushkërive ulet. Si rezultat, një humbje e ajri kalon nëpër muret e alveole, të cilat janë përgjegjëse për mbushje oksigjenit në gjak. Përveç kësaj, rrit prodhimin e kolagjenit, duke çuar në formimin e shumë fibrave lidhës dhe rriti organin e dëmtuar.

Fibrozë pulmonare zhvillon apo zjarret, ose diffusely. Lloj përhapur e sëmundjes ndikon pothuajse në tërë trupin. Por fibrozë pulmonare qendrore ndikon zonat vetëm të vogla. Përveç kësaj, sëmundja mund të jetë i njëanshëm ose i dyanshëm.
Më fibrozë shfaqet në sfondin e sëmundjeve infektive: tuberkulozi, pneumoni, etj Por ajo gjithashtu shkakton përfshijnë faktorë të tjerë të jashtëm janë:

 • inhalimi i pluhur kuarc, pluhuri metalik, karbonit dhe tymi të tjera të dëmshme;

 • artrit rheumatoid;

 • lupus erythematosus sistemike;

 • vasculitis;

 • sëmundje të mëlçisë;

 • Përdorimi i zgjatur i antibiotikëve;

 • chemo - dhe radioterapi.


 • Simptomat e fibrozës mushkërive


  Në fazat e hershme të fibrozës pulmonare basal praktikisht nuk shfaqet, ndërsa ajo në mënyrë aktive duke përparuar në trup. Të vetmet shenja të dukshme të sëmundjes në këtë fazë është gulçim. Së pari, kjo ndodh vetëm gjatë punës fizike, por në fund e shoqëron pacientin vazhdimisht. Përfundimisht u bashkua me atë kollë e thatë. Ndonjëherë ajo ka një mukozë. Simptomet e mëposhtme të fibrozës pulmonare janë:


 • cianoza e lëkurës (më shpesh ndikon në gishtat dhe gojën);

 • bronkit shpeshtë;

 • purulent kollë pështymë;

 • dështim të frymëmarrjes 1-2 gradë;

 • dhimbje në gjoks;

 • djersitje të tepruar;

 • wheezing.


 • Nëse sëmundja është injoruar, pastaj më vonë pacienti për shkak të humbjes së një pjese në rritje të mushkërive nuk do të jetë oksigjen të mjaftueshëm në përmbushjen e punës fizike dhe nuk do të jetë 3-4 gradë të dështimit të frymëmarrjes. Kur postluchevyh fibrozë pulmonare është vërejtur edhe thonjtë deformim. Dukuri e mundshme e pleurit exudative apo zemër kronike pulmonare. Rrënjët pulmonare fibroza pothuajse gjithmonë e shoqëruar nga trashje e tyre.

  Trajtimi i fibrozë të mushkërive


  Edhe trajtimi i hershëm i fibrozë të mushkërive nuk ndihmuar të heqin qafe këtë sëmundje. Qelizat e indeve lidhës formuar në trup përgjithmonë të mbeten atje. Qëllimi kryesor i terapisë - të mos lejojë sëmundje për të zhvilluar më tej. Ju mund ta bëni këtë ilaç dhe mënyra jo-farmakologjike, por në raste të rënda, transplantimi i mushkërive është e nevojshme.
  Në nevojën për të marrë drogë citostatikëve, kortikosteroidet dhe mjetet që shtypin përgjigje imune në trup. Për të reduktuar bronhorozshyryuyuchi dyspnea përdorur droga, dhe gjatë rëndim nuk mund të bëjë pa antibiotikë dhe mbytje oksigjenit.

  Ju mund të kaloni trajtimin e fibrozës mushkërive dhe popullore mjete. Për ta bërë këtë, infusions aftë dhe decoctions që mund të përmirësojnë qarkullimin e gjakut në mushkëri. Për shembull, një mungesë e madhe e oksigjenit zvogëlohet në fibrozë, infuzion i mbledhur bimëve Adonis pranverë, fruta, qimnon, kopër dhe horsetail:

 • 1 tbsp. l. përzierje e bimëve, derdh 200 ml ujë të valë.

 • Insistojnë dhe filtri do të thotë.

 • Pi ajo duhet të jetë tri herë në ditë.


 • Të gjithë pacientët të diagnostikuar me pulmonare fibrozë demonstruan ushtrime të frymëmarrjes, drejtimin e rregullt dhe shtigje duke ecur në ajër të pastër. Kjo do të rrisë efektin e drogave dhe ilaçeve tradicionale.