FYZYOPROFYLAKTYKA në Otolaryngology


Fyzyoprofylaktyka - është parandalimi i sëmundjeve me anë të faktorëve natyrorë fizike.
Ka fyzyoprofylaktyku primar përdoren për të përmirësuar rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve respiratore akute kapacitet adaptive ndaj kushteve të motit në mjedis, rritje të performancës dhe durim individëve të shëndetshëm, kompensimi rrezatimit UV pamjaftueshme.
Fyzyoprofylaktyka mesëm të përdorura në procesin ekzistues patologjike dhe vë detyrën e acarimin, ose përparimin e mëtejshëm të sëmundjes, duke ulur intensitetin e manifestimeve klinike, dhe në disa raste procesin e kundërt patologjike.


Fyzyoprofylaktycheskymy masat më të rëndësishme të veshit, hundë dhe fyt janë forcim, rrezatimi ultravjollcë dështimi kompensimit dhe inhalimi i aerosols.
Mukozës së traktit të sipërm respirator, duke zhvilluar rrjetin e enëve të gjakut dhe numrin e madh të receptorëve, shumë të ndjeshme ndaj stimujve të ftohtë.
Përmirësimi rregullimin e ndjeshmërisë temperaturës në pacientët me sëmundje kronike inflamatore të organeve Ent, është jo vetëm parandalues, por edhe masë kurative.

Duke ulur temperaturën e ambientit rregullimin e temperaturës së trupit është në sekuencën vijues. Thermoregulation fizik - ngushtimi i vazove të lëkurës dhe mukozës së traktit respirator, ndërprerja e djersitje.

Nëse përdorni ekuilibrit thermoregulation fizike nuk është restauruar, përfshirë komponent kimike të thermoregulation.
Me rritjen e mëtejshme të ngrohjes e ftohjes në kurriz të formave specifike aktivitetit kontraktil e hulli dhe të qetë të muskujve - të dridhje e muskujve të ftohtë, thermotaxic tonin e muskujve.

Në njerëz të shëndetshëm, ndërsa mekanizmat rregullatorë të ekuilibrit të përkryer të përshtatshme temperatura ftohës mjaft kohë kompensuar nga përfshirja e komponentit kimik e rritjes në shpenzimet e energjisë, por pa "ndërprerje" procesi rregullator.
Mangësitë në rregullimin e proceseve mund të shprehet në faktin se në fazën e parë të procesit rregullator (dhe mospërputhje pererehulyatsyya) - vasoconstriction fillestare ndryshim rënien e tyre ton të mprehtë.
Nga zgavrën e hundës është reflektuar në paraqitjen e teshtitjes përshtatet ose vështirësi në frymëmarrje hundës. Kështu ka rritur pėrshkueshmėrisė enëve të gjakut dhe turbinate mukozale.

Mungesa e zuyazykaty thermoregulation fizike mund të kenë nevojë për të përfshirë një lidhje kimike në temperatura më të larta se në individë të shëndetshëm. Pacientët me këtë lloj të crregullime ngrirje dhe dridhen në rënie shumë të lehtë në temperaturën e ambientit.
Karakteristikat rregullimi përçarje të një reagimi joadekuat të mukozën e hundës ndodh kur pacienti ngriu.
Lloji tjetër i crregullime - mungesa e thermoregulation fizik - nuk ka lidhje kimike kompensuar të ftohtë dhe me të dridhura. Si rrjedhojë, dështimi i rregullimit ndodh pa ndjenjat e shprehura të ftohtë dhe pa dridhje, që pacientët të tilla nuk dridhet as të ftohtë, por megjithatë zastudzhuyutsya.

Mekanizmi i rëndim të proceseve inflamatore kronike Lororhaniv në kundërshtim me mekanizmat që rregullojnë ekuilibrin e temperaturës, për shkak të formimit të ngjeshur të enëve të gjakut në mukozën e hundës dhe fytit, rritjen e permeabilitetit vaskular, i cili krijon të favorshme për zhvillimin e microflora uyazyka të përhershme në dispozicion të inflamacion kronik celular.
Në gjitarët ka zona të trupit përmes të cilit ka shkëmbimin e madhe e nxehtësisë me mjedisin, të ashtuquajturat exchangers ngrohjes.
Në njerëz, këto Këmbyesit e ngrohjes janë duart dhe këmbët. Kështu, për shkak se furçë mund të jepet 7-80% të ngrohjes nga shkëmbimi kryesor, pavarësisht nga fakti se mbledh vetëm 6% e masës së trupit të njeriut. Nëse është e nevojshme, qarkullimi i gjakut në gishta mund të rritet 600 herë.

Natyrisht, shteti funksional i rregullimit të enëve të gjakut në të nxehtit ndikon në gjendjen e mukozës së zgavrën e hundës. Hulumtimet kanë treguar se këmba ulje në temperaturë të ftohtë e ujit të mukozën e hundës është reduktuar në të njëjtën kohë me temperaturën e ndaluar të lëkurës (e reagimit adekuat).
Megjithatë, një numër i njerëzve në opredelennnom veprim fazë stimul ftohtë, pavarësisht temperaturave të ulëta në këmbë, vjen një rritje të mprehtë në mukozën e hundës temperatura, të shoqëruar nga periudhave të shkurtra të rënda të teshtitjes dhe shkarkimit nazale (përgjigje të pamjaftueshme).

Në zonat e exchangers ngrohjes janë rajoni i rëndësishëm direkt entitet (rajon të veçantë të ngrohjes të ndjeshme të njerëzve) dhe në zonën e qafës. Këto zona janë përdorur gjerësisht në zhvillimin e metodave të mësimdhënies forcim personave me të patologjisë Lororhaniv.
Për të përgjithësuar kushtet e mësipërme më të kapshëm, rezulton si më poshtë: mukozën e hundës është e mbuluar nga mukusit, përbërja kimike e cila nuk lejon mikrobet të shumëfishohen me shpejtësi, por kur ftohur gjymtyrë, ka një ngushtim të enëve të gjakut në hundë, fyt dhe nuk formojnë mukusit të mjaftueshme për të luftuar mikrobet. Një patogjene vetëm duke pritur për këtë moment dhe të fillojnë të shumohen me shpejtësi, duke shkaktuar inflamacion.Parimet themelore të trajtimit forcim.


Forcim është një habituation gradual i organizmit të ftohtë, ngrohje, era dhe rrezet e diellit - një mjet i fuqishëm për promovimin e shëndetit.
Thelbi i forcim është se faktorët që ndikojnë në forcim të receptorëve të lëkurës dhe të shkaktojë ngushtim afatshkurtër e capillaries dhe zgjerimin e tyre të mëvonshëm, u rrit norma e zemrës, një rritje e lehtë e tensionit të gjakut, frymëmarrje të shpejtë. Kjo çon në përmirësimin e metabolizmit, të rritur mbrojtjen e trupit.

Disa prindër, duke u përpjekur për të mbrojtur fëmijën nga të ftohtë, përfundoi frika e tij të shfryn hapura, skica. Kjo e dobëson shëndetin e foshnjës, redukton rreziqet e veta rezistencës mjedisore.
Këta fëmijë shpesh vuajnë nga ftohjet. Prindërit duhet të kujtojmë se fëmijët duhet të ndihmojë tren trupin tuaj për të trajtuar mbi ndikimet e veta mikroklima. Këto objektiva dhe forcim. Edhe fëmijët e arsyeshme dëmtuar shuarje nuk është i kundërindikuar.

Trajtimit të ujit ndikim të madh në sistemin muskulor, enëve të gjakut dhe nervor, e ndjekur nga një ndjenjë e vitalitetit, përmirëson humor, gjumin dhe oreksin. Dhe në fund të fundit përmirëson metabolizmin dhe rrit imunitetin.
Temperatura fillestare e intensitetit stimul duhet të jetë rritje minimale intensitetin - gradual dhe trajtimi - vazhdueshme.
Në personat me sëmundje kronike inflamatore Lororhaniv nuk është vetëm rinitit, bajame, pezmatim i fytit ose otitis media, por edhe për trajtimin përjashtimi ftohjes, i cili është gjithashtu një lloj "sëmundje". Prandaj, këta pacientë kërkojnë vëmendje veçanërisht të kujdesshëm.

Për forcim të trajtimit të përdorur teknika mësimore për të ulur temperaturën ose përdorimin e temperaturave të kundërta.
I pari e përdorur kryesisht në pacientët që dridheni nga rënie temperaturë të ulët, e dyta - në pacientët të cilët nuk dridhen, por zastudzhuyutsya.
Lokalizimi përfshin zonën e ndikimit të këmbëve, qafën dhe zona të fytyrës, të gjithë sipërfaqen e trupit dhe membranat mukoze direkt të hundës dhe të fytit. Procedura e emërimit, në pajtim transferuar.
Si stimul është ujë, pasi që temperatura e saj është dosed lehtë.

Forcim kryesisht të fillojë në fillim të verës.


Metodat forcim për të ulur temperaturën e ujit ndikon në lokalizimin në gjymtyrë të ulëta.

Këmbët e lagur fshirje. Temperatura fillestare e ujit në 37 ° C qyl, kohëzgjatja e procedurës - 2-4 minuta çdo 1-2 ditë për të ulur temperaturën 1 ° C. Finale Temperatura - 28 ° C. Metodat e përdorura si një procedurë përgatitore me një shkallë të lartë të mospërshtatje të pacientit me kalimin e mëvonshme në këmbët dousing.
Dousing këmbët. Temperatura fillestare e ujit për dousing këmbët 35 ° C, me qëllim të reduktimit nga 1 ° C në çdo 1-2 ditë, temperaturën e fundit të 26 ° C. Pas dousing sjelljes thatë rëndë. Kjo metodë përgatitore për kalimin në banjot këmbë.

Banja freskuese këmbë. Temperatura fillestare e 34 ° C, Kohëzgjatja e procedurës - 2-5-8 min, temperatura e fundit e 18 ° C. Urdhri rënie prej 1 ° C çdo 2 ditë. Në temperatura nën 26 ° C ujit shtohet 20 mg / l klorid natriumi e (kripë), më e ulët se 23 jashtë - gjatë procedure kryhet vetë-masazh këmbët me një furçë. Pas procedurës, të jetë i sigurt për të thatë rëndë.Nëse pacienti ka përshtatur mjaft mirë për këto trajtime, ajo mund të rekomandojnë larjen e përditshme të këmbët rubinet uji.


Metoda forcim për të ulur temperaturën e ujit kur ekspozuar të gjithë sipërfaqen.


Fshirje lagur. Kryer në temperaturën e ajrit jo nën 23-25 ​​° C. Temperatura fillestare e 35-37 ° C, më të ulët - 1 ° C çdo 1-3 ditë. Kohëzgjatja e çdo pjese të trupit rubdown -15-2 min. Pas lagësht rubdown e mbajtur të thatë. Temperatura e fundit prej rreth 18 ° C. Projektuar si një përgatitës për trajtimin e përgjithshëm të ujit. Mund të përdoret në mënyrë të pavarur me çrregullime funksionale tiparet zë që shkon në llojin hypotonosnomu.
Dush përgjithësi. Emërohet pas një kurs të qyl përgjithshëm. Temperatura e ujit 30 ° C, 18 ° C final, procedura për reduktimin temperaturën nga 1 ° C çdo 1-2 dite.

Dushe shi. Designed më parë ka mbajtur vetëm pas kalitje metodat e lokalizimin e ndikimit në këmbë. Temperatura fillestare e 35-37 ° C, procedura për uljen e temperaturës me 1 ° C çdo 2-3 ditë, temperatura e fundit e 27-23 ° C. Shpirti Kohëzgjatja - 5-8 deri në 2-3 minuta.Kur temperatura bie nën 25 °, ubkoy aplikojnë vetë-masazh. Nëse pacienti toleron procedurën, ky i fundit mund të lihet si mirëmbajtje të ardhmen. Në këtë rast është e këshillueshme për të ulur temperaturën për të 20-18 ° C.Vaskë përgjithësi. Emërohet vetëm pasi të kryer më parë kurse qyl ose lagur. Temperatura fillestare e ujit brenda 36-38 ° C. Procedura për reduktimin temperaturën nga 1 2-4 ° C në çdo ditë, temperature finale është nën 30 ° C.
Kohëzgjatja - 6.12 min. Kohëzgjatja e dush zvogëlon si ul temperaturën. Efekti terapeutik trajnimi është rritur duke shtuar klorid natriumi 20 mg / l.


Metodat kalitje me ujë për të ulur temperaturën për të ndikuar në fyt dhe hundës zgavër.


Ujitja është kryer me anë të një llak. Temperatura fillestare e ujit për ujitje 40 ° C deri 38 ° C rinses çdo 4 ditë ajo redukton nga 1 ° C. Kohëzgjatja e ujitjes - 1-6 min. Temperatura maksimale prej rreth 15 ° C.
Procedura mund të lihet si mirëmbajtje. Në këtë rast, temperatura e fundit mund të arrijë 12 ° C. Ujitja dhe shpëlarje sjelljen e përshtatshme të ujit mineral. Në këtë rast, efekti mjekësore-trajnimi është arritur me anë të veprimit të veçantë të kripërave minerale të tretur në ujë.

Gjatë gjysmës së parë të vitit uji nuk duhet të përmbajnë gaz. Nëse procedura tolerohet mirë, gjysma e dytë e gazit nga uji nuk është hequr në mënyrë specifike. Teknikë është përdorur si një pavarur ne trajtimin e pacienteve me nasopharyngitis kronike subatrofycheskymy, grykët kronike në një temperaturë prej rreth 30-28 ° C.


Metoda e forcim duke përdorur ujë të temperaturave të kundërta:

Kontrasti dush këmbë.DHW temperatura - 42 ° C mbetet konstante gjatë gjithë rrjedhës së trajtimit. Rritja stimujt kontrast arritur një rënie në temperaturën e ujit të ftohtë. Duke filluar nga temperatura e ujit të ftohtë 37 ° C, me qëllim të reduktimit të - nga 1 ° C në çdo 2 ditë.

Temperatura mund të reduktohet në 20 ° C. Kohëzgjatja e zhytjes në ujë të ftohtë - 15.2 minuta në të nxehtë - 3 min. Kohëzgjatja e trajtimit - 8-12 min. Kontrasti dush këmbë me një ndryshim fillestar temperaturë prej më shumë se 10 ° C është bërë obligim për pacientët me të dëmtuar vaskulare zgavrën e hundës ton për shkak të përdorimit të zgjatur të pikave vasoconstrictive në vasomotor rinitit.
Nëse pas një vit e banjot këmbë kontrast pritet të shkojë për forcim me ujë të ftohtë, metodë modifikohet si më poshtë. Temperatura e ujit të ftohtë është reduktuar deri në 30 ° C, siç përshkruhet në teknikën bazik dhe pastaj njëkohësisht ulur temperaturën e ujit të ftohtë dhe të nxehtë në atë mënyrë.

Kundërta banja këmbë me një rritje graduale të temperaturës mund të bëhet në shtëpi. Anije për zhytje këmbët e vendosura në banjo dhe të mbushur me ujë të temperaturës indiferent (35 ° C). Çorape Huyazykay bashkangjitur në rubinet, i dyti në fund të saj zhytur në një enë. Ujë të ngrohtë është në dispozicion nga kjo llogaritje në 6 - 8 temperaturë min ajo ishte 42-44 ° C.
Uljen e temperaturës së ujit të mbajtur në mënyrë të kundërt. Gjatë rrjedhës së trajtimit temperatura përfundimtar mund të arrijë 20 ° C.

Së bashku me një efekt të fortë të trajnimit, e cila është arritur për shkak të një rënie graduale gjatë rrjedhës së temperaturës e fundit të ujit, zvogëlimi gradual dhe temperatura rritja për çdo procedurë të veçantë ofron funksionin e favorshme uyazyka të rregullimit. Kjo teknikë tregon persona me mosfunksionim të rëndë të departamentit autonom të CNS, si dhe pacientët me zhurmë subjektive ushlym origjinës angioneurotic ose të lidhur me pamjaftueshmëri cerebrovascular.
Gjatë skema tha mund të aplikohet dhe banjot dorë. Megjithatë, në këto raste duhet një person i tretë, si duart e pacientit duhet të mbahen në banjo.

Banjot kontrast dorë për të ulur dhe temperaturat e larta janë të rekomanduara për pacientët staradayuschym sëmundje kronike inflamatore e sinuseve paranazale, e komplikuar komponent astmatik.Ndikimi i temperaturës së ujit në zonën e kundërta jakë.Peshqir pacienti zakutuyetsya në sqetull. Në dy anijeve është derdhur të nxehtë (40 ° C) dhe të ftohtë (35-30 ° C), në varësi të dëshmive, ujë. Dy peshqir të vogël zhytur në enët e gjakut. I pari presion dhe imponuar në peshqir zonës jakë të nxehtë. Pas 2 min - të ftohtë, në 15.2 min. Kohëzgjatja e përgjithshme e procedurës - 10-12 min.

Teknika mund të përdoret në mënyrë të pavarur me lodhje vokale. Në këto raste, dallimi temperatura mund të arrijë 15 ° C deri 20 ° C), uji është shtuar 20 mg / l të klorurit të natriumit. Procedura përfundon në ujë të ftohtë, ushtrimet vokale kryer 30 minuta pas procedurës.Ndikimi i temperaturës së ujit në zonat e kundërta të fytyrës.Duke filluar DHW temperaturën 38 ° C, të ftohtë 30 ° C. Technique - si kur të ekspozuar ndaj zonës jakë. Kjo procedurë metodologjike përdoret për të trajtuar rinitit vasomotor dhe sëmundjeve kronike inflamatore e sinuseve paranazale. Për qëllim vetëm pas rrjedhën e kundërta ndikon lokalizuara në zonën e këmbëve.

Teknikat e përshkruara mësimore (me opsionet) formojnë bazën e skemave individuale forcim për pacientët e konsideruar kapacitetin adaptive të organizmit.
Qarqeve të veçanta mund të ndërtohet si më poshtë. Forcim Skema përdorimin e metodave të mësimdhënies në temperaturë më të ulët: fërkim të lëkurës të thatë dhe këmbët e lagësht fshirje; derdhje rubdown lagësht dhe këmbët; Banjot këmbë, gradualisht në rënie e temperaturës dhe derdhje; dushe shi apo banja. Ujitja ose shpëlarje.

Si procedurave të mirëmbajtjes të përshkruara larjen e përditshme të këmbët rubinet uji.


Skema forcim duke përdorur metodat e mësimdhënies të temperaturave dhe efektet e kundërta të temperaturës më të ulët:

kontrast banjot këmbë;
fshirje lagësht;
efekti i temperaturës së ujit në rajonin jakë kundërta;
derdhje (këmbët ose të përgjithshëm) ose shpirti;
kundërta shpëlarje ose ujitjes;
Në përgjithësi dush ose dush.Si mirëmbajtje procedurat janë të kundërta shpëlarje dhe larja e këmbëve të rubinet uji.

Pa lidhje një teknikë në një tjetër në mes të trajtimit të quhet "shkallë" (Metoda e shpejtë).
Treguesit kryesorë të përshtatshmërisë është metoda kënaqshme emërohet teplovidchuttya pacientin pas procedurës dhe nuk përkeqësimin e sëmundjes themelore gjatë trajtimit.


Në ndërprerë mundësitë kompensuese, për kryerjen e skemës forcim të lehtë.


Për të shmangur zhdukjen dhe adaptimin e procedurës së mirëmbajtjes efekt trajnimi duhet të ndryshohet periodikisht. Kjo nuk është arritur nga një vazhdim i rënies së temperaturës dhe ndryshueshmërinë e metodës dhe vendndodhjen e impaktit. Kështu, një dush të ftohtë mund të zëvendësojë të ftohtë.

Pas përshtatjes mjaftueshme të pacientit në shtëpi që mund të caktohet banja përgjithshme kontrast në Spas kushte dhe kështu me radhë. D.


Kundërindikimet për marrjen e procedurave kalitje:

Gjendja ethshme e çdo origjinës 2 javë pas normalizimit të temperaturës trupore. Forcim Sigurisht duhet të fillojë me një peshë më të vogël se norma në të cilën forcim ishte ndërprerë.
Tendosje mendore dhe fizike, të cilat kanë ndodhur gjatë ditës. Në varësi të fazën e procesit forcim zëvendëson një dush të ngrohtë ose dush të ngrohtë (të pjesshme ose totale).

Hipotermia, e cila u zhvillua gjatë ditës. Procedura Zakalyvayuschuyu duhet të zëvendësojë çdo ngrohjes.
Depresioni mendor. Ajo duhet të zvogëlojë ngarkesën ose zëvendësuar njëri-tjetrin procedura metodologjike.
Premenstrual dhe periudha menstruale në gratë. Banja Contra këmbë kontrast me humbje të rëndë të gjakut. Gjatë menstruacioneve vaskë Përgjithshëm zëvendësues dush. Në të gjitha rastet, duke rritur intensitetin e stimulit në këtë periudhë nuk ka prodhuar. Me përshtatjen e mjaftueshme për metodat e trajtimit forcim, kalitje të shkojnë në faktorëve klimatike.


Rrezatimi ultravjollcë Fyzyoprofylaktyka.


Mungesa e dritës së diellit, rrezatimi ultravjollcë në veçanti, e cila çon në mosfunksionim e shumë organeve dhe sistemet e trupit. Shkelur metabolizmin fosfor-kalcium, sintezë e vitaminës D, rezistenca reduktuar të sëmundjeve infektive duke përfshirë edhe gripin, dhimbje të fytit, etj
Fyzyoprofylaktyka për të kompensuar mungesën e rrezatimit UV është kryer duke përdorur burimet artificiale të rrezatimit UV, dhe nëse është e mundur - rrezet e diellit natyrore.

Rrezatim burime artificiale e rrezatimit UV mund të zgjatet (3-4 muaj në vit) dhe të shkurtër - 15-25 ditë.
Ekspozimit të zgjatur sjellja e përshtatshme në objektet industriale, shkolla, kopshte. Për këtë qëllim pajisje të dizajnuara për ndriçim fluoreshent, vuri эrytemnuyu llambë (LE) të energjisë prej 30 W, shkalla e 1 emitter 10 metra katror të hapësirës kat, duke vendosur llambat në një lartësi prej 25-28 m. Doza ditore është arritur kur qëndruar në zonë për ndriçim 3-35 am.

Ekspozimi afat-shkurtër mund të bëhet në grup dhe metodat individuale. Rrezatim grup janë kryer në hapësira të pajisura posaçërisht - fotaryyah. Burimet e UV - rrezatimi mund të shërbejë эrytemnыe llambat fluoreshente ose merkuri tipit kuarc far. Para dhe prapa lit gradualisht sipërfaqet e trupit duke rritur doza - 14-12 2-3 Biodoza.
Ekspozimit individual të mbajtur në të njëjtën sekuencë irradiator lloje individuale.
Duhet të theksohet se parandalimi i ekspozimit

Rrezatimi UV është e preferueshme për të përdorur эrytemnыe llambë si spektrit të rrezatimit në afërsi të rrezatimit natyrore diellore në sipërfaqen e Tokës.
Zakalyvaytes dhe jo të marrë të sëmurë! Ju lutem!
Anatoli Dmitrievich pubike
Mjeku - kategori otolaringolog lartë