Mjete popullore Trajtimi - Fibromyalgia


Pasi mjekët kryesor vende evropiane vendosën për të gjetur se shpesh inkurajon njerëzit për të kërkuar ndihmë mjekësore. Përgjigja ishte e papritur - çdo manifestim i dhimbje të forta. Edhe pse asgjë nuk paradoksale të vërtetë këtu.
Dhimbje - ky është fakti që troket nga ulluk edhe atletët më të vazhdueshme dhe të trashë-skinned, për të thënë asgjë të njerëzve të zakonshëm. Por dhimbja është armiqësi dhimbje kur mund të hiqet thjesht duke marrë aspirinë, jo uymesh tjetër çfarëdo materiali në dorë. Merrni, për shembull, fibromyalgia - dhimbja është e tmerrshme, trajtimi kombëtar dhe shërbimet mjekësore të panjohura, dhe nëse ato janë mjetet juridike popullore në përgjithësi. Le të marrin atë në çështjen e fundit dhe për të kuptuar sot.


Shkaqet e fibromyalgia


Por, para se të kërkoni për mundësitë e trajtimit për mjetet juridike popullore fibromyalgia, le të flasim në lidhje me sëmundjen. Së pari, si në të cilin ajo shfaqet. Së dyti, pse është kaq e vështirë për të diagnostikuar dhe trajtuar. Së fundi, së treti, nuk janë të gjitha këto mjete të njëjta popullore që ndihmojnë nga kjo sëmundje fshehtë.
Prandaj, vëzhgimet e mjekëve shpesh fibromyalgia ndikon në gjysmën e drejtë të njerëzimit moshës 40-45 vjet. Pse? Për zonjat - njerëz emocionale, dhe emocionet - tokë e pasur të mbarështimit për stres. Stresi, nga ana tjetër, shkaqet më të shpeshta të fibromyalgia, por jo i vetmi.

Në të njëjtën moshë shumica e grave fillojnë rindërtimin e trupit, të ngritur në menopausal simptomat. Reduktuar nivelet e hormoneve femërore. Muskuj dhe nyje nuk janë aq fleksibël dhe të lëvizshme. Lumen ngushtimi kolesterolit duhur otkladыvayuschehosya. Kjo gjithashtu mund të shkaktojë fibromyalgia, por jo të drejtpërdrejtë, por në mënyrë të tërthortë, duke ulur nivelin e përgjithshëm të aktivitetit burimet metabolike të trupit. Edhe pse fibromyalgia sëmundje e fshehtë mund të marr pjesë në maskaradë si ajo thjesht nuk e kuptojnë, kështu që le të shohim në simptomat.

Simptomet e Fibromyalgia


Menjëherë, ne vërejmë se në zhvillim fibromyalgia vetëm në të rriturit. Prekur me sëmundjen është muskujt dhe ligaments. Simptoma të lidhura mund të jetë çdo gjë nga dhimbje koke në depresion dhe madje edhe çrregullime të organeve të brendshme. Kjo është arsyeja pse në vend të fibromyalgia shpesh diagnostikuar vegjetativ-vaskulare dystonia, gastrit, krizë nervash, reumatizmi dhe pectoris. Por me gjithë vjedhje e heroinës sonë është edhe tiparet karakteristike.
Në fibromyalgia trupi i njeriut mund të gjenden 18 pikë dhimbje. Nëse ju jeni të paktën 10 prej tyre, dhe dhimbje të muskujve që zgjat më shumë se gjashtë muaj, fibromyalgia dyshuar janë të dukshme. Ajo mbetet vetëm përmes testeve laboratorike për të përjashtuar patologjinë e organeve të brendshme, diagnostikimit të pastër dhe të gatshëm.

Si për të trajtuar fibromyalgia?


Natyrisht, tërësisht dhe nën mbikëqyrje mjekësore. Sigurisht, për të bërë të madh në trajtimin e fibromyalgia me vetëm mjetet juridike popullore pa pilula dhe të ecin rreth në agoni. Por, si në vëmendjen e reklamave, është fantastike. Megjithatë, disa metoda ndihmëse janë shtëpi.

  • Mjaltë . Hani atë 1 tbsp. l. çdo ditë. Kjo do të ndihmojë për të përballuar me dobësi, njom trupin me ushqyesve, forcimin e imunitetit, shton forcën dhe humor.

  • TEAS bimor . Supë me këto barëra të forcuar trupin, përmirësimin e qarkullimit të gjakut, pastruar atë nga toksina, rrit imunitetin e përgjithshëm. Lista e këtyre bimëve është rrënjë rodhe, tërfili, luleradhiqe, ostrohal dhe Echinacea, xhinko biloba, carangth, sanëz ose Motherwort. Brewed ato një nga një dhe pi për shëndetin.

  • Aerobics dhe masazh . Ushtrimet vetëm i ngadalshëm dhe i qetë, të lehtë dhe qetësues dhe zbutës masazhet janë të dobishme për muskujt e prekura. Vetëm mos harroni se klasa duhet të jenë të rregullta, çdo ditë, në vend që të bastisjeve të kryera në një rast pas rasti.

  • Të ngrohtë, ose lavazheve vagjinore . Pajtohem, ajo lehtë mund të mbajnë e saj në banjo. Aplikimi më efektiv i kësaj procedure të drejtë pas fjetur një natë së. Kjo do të ndihmojë për të zgjuar muskujt rrepta dhe zbutur dhimbjen që u zgjova.

  • Dietë . Gjeni për veten tuaj një dietë të mos nopem, por gjithmonë e lehtë për të sitë. Tabela Diversifikimi perime dhe fruta, por ritëm të mirë me sheqer, pasta, kafe dhe alkool.


  • Kombinimi i këtyre mjeteve të thjeshta në shtëpi me rekomandimet e mjekut, ju me siguri do të merrni dorën e sipërme mbi fibromyalgia sëmundjes. Good luck dhe shëndet të mirë.