Fijor gjirit - trajtim, simptomat, shkaqet, dietë


Mastopathy fijor - Kjo patologji fibro-cistike natyra e një gamë të madhe të rritje të qelizave në indet e gjirit dhe një raport i parregullt i komponentëve epiteliale dhe indeve lidhës. Fjala "sëmundje gjirit fibroze" është një grup i displastike proceset kurs beninje e patologji e gjirit me një rritje në përbërjen e indeve qelizore.
Gjirit fijor gjirit është gunga dhe të përhapur. Nga vetë, sëmundja fijor gjirit është konsideruar si sëmundje beninje të gjirit, por të marrin në konsideratë natyrën dhe formën e saj, sepse në disa mënyra të degjenerimit të jetë e mundur në keqdashje.


Sëmundje Fibrocystic gjirit


Sëmundje Fibrocystic gjirit është mirë. Kjo bëhet e rrezikshme kur ka elemente të shfaqjes dhe rritjen e qelizave jo normale në indet. Ekzistojnë klasifikime të ndryshme të sëmundjes në gji, por ata të gjithë avulloj për faktin se zemrat fijor gjirit është përhapur (ndryshime ndikojnë në një pjesë të madhe të gjirit) dhe nyjor (formimi i njësive të mëdha). Kur Inflamacioni i gjirit është përhapja përhapur nga indet e gjëndrave, cistike dhe fijor. Ekziston edhe një kombinim i të dyjave, pra emri i mastitë fibrocystic.

Nga faktor shkakor e mastitit fibrocystic përfshijnë: mëlçisë dhe tiroide sëmundje të lidhura gjinekologjike, abortit, braktisjen e ushqyerjes me gji, stresi psiko-emocional.
Mastopathy Fibrocystic ndarë në disa forma. Adenosyl, ku është dominimi i komponentit të gjëndrave që ndodh më së shumti në gratë e reja. Klinikisht, ajo manifestohet si ënjtje dhe ndjeshmëri të gjirit gjatë menstruacioneve para. Pas menstruacioneve Manifestimet klinike adenosyl zhduken ciklin e ardhshëm. Kjo formë e terapisë ka rezultatet më të mira. Një e treta e të gjitha rasteve të mastitë është një grup i pacientëve me shumë komponente fijor. Në këtë formën e një rritje në indin fibroze rreth gjirit.

Mbizotërimi i komponentit cistike është rreth një e katërta e të gjithë pacientëve me mastopathy. Në këtë formë janë cysts të shumta në gji, ka atrofi e lobes dhe kanalet extension. Prekje gjirit përcaktohet raundin elastike Nënshkrimi dhe forma ovale që janë të ndara nga indet përreth. Kur të përziera formë, e cila është më e zakonshme (gjysma e të gjithë pacientëve mastopathy), është rritja e tepruar e lobules gjëndrave, cysts dhe rritjen e indit fijor.
Nga manifestimet simptomatike e mastitit fibrocystic kryesisht përfshijnë ënjtje dhe bllokimi i qumështit të dhimbshme të gjirit. Gjithashtu, kjo gjendje quhet mastodynyya. Këto shenja klinike mund të jetë edhe periodike dhe konstante gjatë gjithë ciklit. Megjithatë, dhimbja ciklike e formës fibrocystic mastopathy për të dalluar procesin beninje të kancerit të gjirit. Dhimbje në mastitë të tillë mund të jetë e intensitetit të ndryshme: si përsëritura parehati në gjoks dhe theksuar hidhërim që mund të ndodhë në kontakt me veshje.

Gjatë prekje e gjirit mund të zbulohet tyazhistost karakteristike dhe grurë gjobë dhe lobulation trashë. Këto simptoma të zhvilluar në të dy gjinjtë, por shpesh në një dhimbje gjoksi më e theksuar. Vulat mund të karakterizohet si formimin paqartë.
Gjithashtu për shenjat simptomatike për këtë sëmundje përfshijnë shkarkimin nga nipples. Ata mund të jetë e bardhë (me një numër të madh të Hormoni) dhe ngjyra të ndritshme të verdhë (formimin e lëngjeve në zgavrat e cysts). Nëse ju keni një ngjyrë të gjelbër, atëherë ne mund të flasim për hyrjen e proceseve inflamatore dhe mundësitë e zhvillimit në abscesit gjirit, mastitit. Shkarkimi nga dalë janë në shumicën e rasteve beninje, por për të parandaluar zhvillimin e kancerit, Citologjia duhet të kryejë zgjedhje të tilla.

Procesi i trajtimit të mastitit fibrocystic duhet të fillojë me cilësi diagnostike, të cilat përfshijnë: marrje historisë, ekzaminimit mammologist, mamografia, ultrazërit të gjirit (të ciklit të pestë ditë), analizat e gjakut laboratorike të lëndës së hormoneve. Pas diagnostikimit është e rëndësishme për të filluar trajtimin me një sëmundje sfond korrigjim që është shkaku i mastitë fibrocystic. Sëmundje të tilla përfshijnë: mosfunksionim të vezoreve, tiroide dhe hipofizë gjëndra, hepatiti ose kesh, sëmundjet e sistemit nervor.

Kur mjekim Fibrocystic mastitit administruar duke përdorur doza shumë të ulëta të jodur kaliumi. Ajo është përdorur në formë të rrjeta jodit dhe te rivendosur funksionin ovarian. Hepatoprotectors pritjes ndihmon normalizimin e funksionit të mëlçisë, e cila është përfshirë në metabolizmin e hormoneve. Kur zemrat ënjtje emëruar marrjen e drogës diuretik me origjinë bimore. Përdorimi i vitaminave B, si dhe E, A, C përmirëson proceset metabolike në trup, duke përfshirë edhe në gjëndrrat e qumështit. Fokusi kryesor në terapi mjekësore mastitë fibrocystic është hormonet sistemike. Këto përfshijnë droga me progesterone dhe antyэstrohenovoy veprimtarinë, androgens, frenuesit Hormoni dhe frenuesit e hormoneve Gonadotropin. Përgatitjet janë përzgjedhur vetëm pas përcaktimit të nivelit të hormoneve.

Parandalimi i mastitë fibrocystic janë: mammologist detyrueshme (një herë në vit për 35 vjet, dy herë në vit para menopauzës), ndërprerja e duhanit dhe përdorimi afatgjatë i COCs, me një mbizotërim të të ushqyerit dhe të proteinave bimore ushqime, për të shmangur situata të vështira.

Arsyet Inflamacioni i gjirit fijor


Funksioni kryesor i gjirit, si pjesë e sistemit riprodhues, konsiderohet e bërë ushqimin e qumështit të gjirit. Ato përfshijnë: gjëndrave, lidhës, ind dhjamor. Formave dhe madhësive të gjirit përcakton raportin e indeve yndyrë, gjëndrave dhe lidhës. Çdo cikël menstrual në gji ndryshimet ciklike të ndodhë, të tilla si ato që ndodhin në mitër. Rregullohet me një proces të hormoneve seksuale femërore. Është e njohur se gji - një "organ objektiv" që është gjithashtu e lehtë për hormonet ndikim mbi të. Kur raporti i keq i hormoneve seksuale femërore zhvillon përhapjen e indeve në gjëndrrat e qumështit, duke shkaktuar zhvillimin e gjirit fibroze mastitë.

Është e njohur se efektet hormonale në parenchyma gjirit ekspozuar. Në saj kur gruaja nuk është shtatzënë, kanë një ndikim të drejtpërdrejtë Hormoni, hormon somatotropin, estrogjenit dhe progesterone. Gjatë shtatzënisë në parenchyma placentar të ndikojë në estrogjenit, Hormoni, progesterone, dhe lactogen. Në shkallën e tërthortë e parenchyma gjirit të ndjeshme të glukokortikoid, hormoneve tiroide dhe insulinë. Hormonet stroma ndikojnë kancerit të gjirit tenton në një masë më të vogël. Ajo mund të jetë në bazë të zhvillimit të hyperplasia estrogjenit. Ind dhjamor është adipocytes gjirit depo androgen, estrogjenit dhe progesterone. Adipocytes sintetizojnë hormonet nuk, por admiroj ata nga plazma e gjakut. Nën veprimin e aromatase konverton androgens të estron dhe estradiol. Ky proces rritet me moshën, e cila është gjithashtu një faktor në zhvillimin e kancerit të gjirit. Shfaqja e proceseve patologjike në gji përcaktohet nga aktive zemrat e sistemit receptor puna. Pas menopauzës kjo njësi gradualisht humbet funksionin e saj.

Arsyet që të çojnë në çekuilibër hormonal në zhvillimin e mastitit fijor është gjithashtu: Ndryshimet patologjike në veshkave dhe tumoret tiroide dhe sëmundje inflamatore e vezore dhe mitër, mëlçisë, stresi, trauma, gjirit dhe abortit, ka Shtatëzanitë deri në 35 vjet , jeta parregullt seksuale, mungesa e jodit, predispozicion gjenetik, prania e zakone të këqija.
Një rol të veçantë në zhvillimin e patologjisë gjirit dysharmonalnoy luajtur mëlçisë dhe sëmundjet gjinekologjike. Në mëlçisë metabolizmin qelizor enzimë është në procesin e shpërndarjes së tyre dhe "neutralizimin" e hormoneve steroide. Kompleksi patologji hepatobylyarnoho është iniciuar shpesh për zhvillimin e hiperstroheniyi të gjatë, i cili më vonë bëhet kurs kronike. Kjo është për shkak të ngadalshëm dispozicion të estrogjenit në mëlçi.

Simptomat Inflamacioni i gjirit fijor


Gji fibroze me formën difuze karakterizohet nga njësitë shumta në gji. Këto njësi kanë struktura të ndryshme. Mastopathy fijor me përmbajtje të lartë të komponentit të hekurit karakterizohet nga rritja e grimcave nën ndikimin e vazhdueshëm gjëndra ndarjes qelizore rreshtim alveoli. Mastopathy fijor me përmbajtje të lartë të komponentit cistike karakterizohet nga formimi i cysts në hekur, të cilat kanë mbushje të dendura shell me të lëngshme. Përziera opsion mastitit fijor është e karakterizuar nga fibrozë, dhe adenosyl kistoz. Kur Mbizotërimi komponent fijor vërejtur në pacientët skelet kancerit rritje nga ndarja patologjike në mes të përbëhet nga feta indeve lidhës. Së bashku me këtë ka një ndarje aktive e qelizave që linjë kanalet e gjirit. Pra nuk është një ngushtim dhe mbivendosje pastaj të plotë të lumen tyre.

Bashkimi sëmundje fibroze gjirit karakterizuar nga formimi i nyje në gji. Kjo formë është i ndarë në dy lloje: Formimi cistike (arsimi lëngun e mbushur) dhe fibroadenomas (tumor beninje).
Simptomat e mastitit karakterizohen nga sindromi fijor dhimbje dhe shkarkimin nga dalë. Dhimbja është tipar kryesor në mastitë fijor. Një numër i grave nuk mund të sjellë një ankesë të tillë. Shkarkimi nga dalë vërejtur më rrallë. Simptomat mund të paraqiten apo të përkeqësohet para menstruacioneve të ardhshëm dhe të jetë ciklike.

Në ekzaminimin dhe prekje të gjirit janë zonat kompakt që nuk kanë kufij të qartë, si dhe llojin e formimit kist të konsistencës elastik që janë të ndarë nga zonat e tjera. Arsimimi mund të jetë bilateral. Karakteristike të rritur madhësinë e tyre në prag të hënor dhe reduktimin e madhësisë apo zhdukjen pas tyre.
Në formë gunga fijor Inflamacioni i gjirit nyjet e dukshme se në krahasim kancerit të gjirit, jo ngjitur në lëkurë. Kur Inflamacioni i gjirit fijor është nganjëherë lymphadenitis axillary. Duhet të theksohet se intensiteti i dhimbjes në formë gunga mastitë fijor është më e theksuar dhe mund të përhapet edhe në krahun. Shkarkimi ngjyra nga dalë në progresion të sëmundjes ndryshojnë, duke filluar nga transparent apo qumështi, të gjelbër me ngjyrë kafe apo duke i dhënë fund.

Përhapur gjirit fibroze


Sëmundje Shperndare fijor gjirit është forma më e zakonshme e sëmundjeve të gjirit. Faktori kryesor për zhvillimin e saj është mosfunksionim hormonal. Ajo përfaqëson ndryshimet morfologjike dhe histologjike në strukturën e gjirit, e cila është arsyeja pse zhvillimi balancimi midis epiteliale dhe komponente lidhëse. Këto ndryshime Perberja cilesore dhe sasiore e qelizave të flasim për zhvillimin e fazës fillestare të mastitit shpërndarë fijor. Në gjirit rritet strukturat lidhës që përfaqësojnë grupe dhe nodules. Për shkak të këtyre ndryshimeve janë dëmtuar segmenteve gjoksin dhe fillojnë të formojnë cysts.

Shkaku kryesor i mastitë shpërndarë fijor është një çrregullim hormonal shoqëruar me rritjen e prodhimit të estrogjenit dhe ul sekrecionet e progesteronit. Faktori i trashëguar gjithashtu ka një vend, por vetëm në qoftë se kjo patologji ishte në të afërmve. Çrregullime endokrine formuar si rezultat i çrregullimeve mendore dhe mungesa e aktivitetit të plotë seksual, e cila është arsyeja pse ka çrregullime mendore manifestim i neurozë. Luajti fundit një rol të rëndësishëm në shkaktimin e përhapur gjoksin fijor mastitë. Gjithashtu, në qoftë se me moshë mesatare grua që vuajnë nga infertilitetit ose thjesht nuk duan të kenë fëmijë, ajo rrezikon çështjen e mastitit shpërndarë fibroze. Ndër shkaqet e sëmundjes duhet të jetë vuri në dukje: refuzimin e laktacionit, prania e sëmundjeve të traktit digjestiv (hepatiti, pancreatitis, cholecystitis, etj), diabet, hypothyroidism, sëmundjet gjinekologjike, zakone të këqija (alkooli dhe duhani).

Manifestimet klinike të mastitit shpërndarë fijor ndryshojnë gjatë ciklit menstrual. Ankesa karakteristike e pacientëve është dhimbje e tërhequr karakterin në gjoksa (mastalgia) që shpesh ndodh në fazën e dytë të ciklit menstrual. Ndonjëherë dhimbja radiating në shpatull, qafë, prapa, krahun ose një herë në disa fusha. Në dhimbje ndodh nëpërmjet Bllokimi i qumështit induracionit. Prekje janë arsimi kokrra. Duke klikuar mbi dalë mund të zbulojë përzgjedhje sipas llojit colostrum. Vëllimi i tyre ndryshon gjatë ciklit.
Kur menstruacioneve, dhimbje në gji gradualisht largohem, mbyllja rënie në madhësi apo zhduken. Nëse përhapur gjoksin fijor për një kohë të gjatë, dhimbja dhe vula të mbetet gjatë gjithë ciklit menstrual. Sigurisht karakteristikë zgjatur e mastitit konsiderohet dhimbje me intensitet të tillë që edhe një grua nuk mund të veshin rroba të trasha dhe bra. Me kalimin e kohës, pacientët fillojnë të formojnë parregullsi në psikikë, të shoqëruar nga nervozizmi, ankthi, ankthi, fobi (sidomos kancerit të gjirit).

Më të përhapur kanceri i gjirit fijor kombinuar me Endometrioza, fibroids mitrës, cysts ovarian dhe hyperplasia endometrial. Simptoma të përbashkëta përfshijnë thatë dhe i brishtë, lëkurë e shurdhër në fytyrë, rritur apo ulur peshë, dhimbje koke, çrregullime të gjumit.
Metodat e diagnozën e mastitit shpërndarë fijor janë: mamografia, ultratinguj gjirit dhe organet e legenit, ekzaminim mjekësor, mammologist, historia mjekësore. Në kryerjen e diagnostifikimit me ultratinguj mund të zbulojë të gjirit trashje gjëndrave indeve, rritjen e ehoplotnosti, duktэktazyyu, ndryshimet fibrotike në muret e kanalet.

Kur mamografia mund të zbulojë heterogjenitetin e indeve, tyazhistost dendur, përfshirjen qendrore dhe strukturat cistike. Në shkarkimin nga dalë mund të kalojnë duktohrafyyu me të cilat janë të llojit kanalet e qumështit dhe formimin cistike. Në disa raste, nuk është dyshim, tregohet biopsi të gjirit nën ultratinguj, MRI, të përcaktojë shënues të veçantë AK 15-3 në serum të gjakut.
Kur zgjedh trajtimin e mastitit shpërndarë fibroze preferojnë metodën e konservatore. Qëllimi kryesor është terapi hormon. Kur është emëruar hestohenы (Duphaston, Utrozhestan), hormoneve tiroide, kontraceptivët orale të kombinuara (30 Lyndynet Jeannine etj). Përveç terapi hormonale është treguar dietën e destinacionit të lartë në fibra, korrigjim lidhur patologji të traktit gastrointestinal dhe gjëndrës tiroide, fizioterapi, mjekësi bimore dhe psikoterapi.

Trajtimi mastitit fijor


Trajtimi Inflamacioni i gjirit fijor është për të kryer një diagnozë të plotë, që nuk është një proces i vështirë i identifikimit anomalitë gjirit. Në përpilimin e trashëgimisë historinë mund të vënë pacientin (kancerin e gjirit, mitrës dhe vezoret në familjen e afërt). Në shumicën e rasteve, të kontribuojë në zhvillimin e mastopathy fibroze mosfunksionim menstrual. Gjatë shqyrtimit të mammologist mjekut gjirit duket marrëveshje tjetër simetrik, formën dhe madhësinë e gjinjve. Vlerësuar saktësinë e konturet e tyre, formën dhe gjendjen e thithat, ngjyrës dhe lëkurës, karakteristikat areola, venat zgjeruara nënlëkurës.

Prekje kryer gishtave, dy duar, nga dalë në një drejtim rrethor. A studim kryhet drejtë, në prani të dyshimit ajo është bërë gjithashtu në pozicion horizontal të grave. Në identifikimin Edukimi kompakt përcaktuar kufijtë e saj, madhësinë, cilësi dhe lëvizshmërinë. Në gji, rajoni dukshëm axillary, nyjet limfatike supraclavicular.
Në metodën e përdorur gjeresisht mamografia diagnostik, e cila kryhet në fazën e parë e ciklit. Metoda Thermographic diagnostikues bazuar në përcaktimin e temperaturës së lëkurës, në të cilën regjistruar filmi. Lëkura temperatura e tumoreve malinje dhe beninje të gjirit është dukshëm më i lartë në temperaturë mbi të njëjtat fusha të shëndetshme. Nëse ka shkarkesë nga nipples, mbështetet në kontrast mamografia me futjen e mesme kontrast (Diodon, serhozin, urotrast etj). Një studim i tillë i kryer në një spital. Përveç këtyre metodave diagnostike të përdorura: Diagnoza me ultratinguj, lymfohrafyyu, diagnoza radioizotopi, biopsi dhe pastaj të studiuar qelizat në procesin malinje.

Trajtimi mastitit fijor gjirit bërë në lidhje me natyrën e procesit, veprimtarinë funksionale të vezoreve, dhe ashpërsia e proceseve proliferative e chromatin seksit në indet e tumorit. Format fokale fijor e mastitit zakonisht i nënshtrohen trajtimit kirurgjik me ekzaminim të mëvonshëm histologjike. Terapi konservative është bërë obligim për pacientët me forma të shpërndara fijor e mastitit në të cilën nuk ka konfirmuar praninë e tumoreve ose cysts. Në mastitë shpërndarë fijor me të paturit komponent cistike e terapisë konzervative mund të vendosen vetëm në ato rrethana ku nuk ka ndryshime proliferative në strukturën e epiteli. Trajtimi është kryer nën mbikëqyrjen e një oncologist.

Në formën konservatore e trajtimit të mastitit përdorur fijor derivatet e progesterone dhe norethisterone (progestins); derivatet e testosteronit (androgens); hestohennыe-estrogjenit medikamente që përmbajnë estrogjenit jo më shumë se 003 mg; droga antyprolaktynovыe (bromocriptine); antiestrogjenet (tamoxifen); jod në doza të vogla, vitaminë E, B1, B2 A. Rëndësia Përjashtimi i bashkangjitur i methylxanthines ushqimore - pije të forta gjallërues, produktet caffeinated.
Derivatet e hormoneve progesterone posedojnë diuretik, e cila është e dobishme kur bllokimi i qumështit dhe edema e gjëndrrat e qumështit. Cakto ciklin e 16-25 ditë: norkolutom 5 mg / ditë, 1% progesterone 1 ml / ditë intramuskulare. Në gratë mbi 45 vjet më efektive androgen terapi (Methyltestosterone 5-10mh 16-25 ditë të ciklit në tre muajt e parë, pastaj 5 mg në këto ditë të ciklit për 10 muaj).

Edhe në trajtimin e fibrotike mastitit drogës Danazol (a эtynyltestosterona derivat). Designed në një dozë të 50-400 mg / ditë për 2-6 muaj. Në zbatim të tij janë disa efekte anësore të varet nga doza. Efektet anësore mund të përfshijnë: ndryshim në zë, shtim në peshë, rritjen rritje qimet e fytyrës, aknet, çrregullime menstruale, t'i shtyer, hipertension, humbjen e dëgjimit dhe vaginitis atrophic. Duhet të theksohet se efektiviteti i drogës është 90%. Pas ndërprerjes së Danazol simptomat fijor Inflamacioni i gjirit mund të kthehet, por jo aq të rënda. Bromocriptine është bërë obligim për nga ashpërsia e simptomave klinike, sidomos në periudhën premenstrual. Ajo është përdorur për gjashte muajsh me 16-25 ditë të ciklit në një dozë prej 5-75 mg në ditë. Tamoxifen përdoret 10-20 mg / ditë për 3-6 muaj. Megjithatë, ajo nuk mund të emërojë mastitë ciklike fijor.

Një dietë me mastitë fibroze


Një dietë me mastitë fijor është subjekt i disa rregullave. Gjatë dieting duhet të reduktojë në mënyrë drastike futje yndyrë dhe për të rritur fibra të përfshira në drithërat dhe fasule. Përdorimi i fibra ndihmon për të normalizuar metabolizmin e estrogjenit, zvogëlon stimulimin hormonal të gjëndrrat e qumështit. Kjo parandalon përhapjen e indeve. Një kusht i rëndësishëm është konsideruar si një ulje në konsum kalori vjen nga ushqimi, dietë të ulët kalori që respektojnë - parandalimin e kancerit të gjirit.

Gjeti një lidhje reciproke në mes të rasteve të fibroze Inflamacioni i gjirit dhe konsumit të ushqimit të lartë. Gratë që konsumuar ushqime të yndyrshëm dhe karbohidrateve të thjeshta, mastopathy fijor kanë rrezikuar tri herë më e lartë se sa gratë që konsumojnë fruta dhe perime. Përveç kësaj, yndyrna me ushqim hyjnë në trup, të ndihmojë në uljen e imunitetit, duke komplikuar luftën kundër kancerit.
Kur mastitit fijor duhet të preferojnë yndyrna bimore, jo kafshëve. Yndyrna vegjetale të kontribuojë në ruajtjen e nivelit të duhur të Hormoni. Yndyrna të plotë të perimeve të përfshira në fara, arra. Ajo duhet të mbahet mend se këto produkte kanë përmbajtje shumë të lartë kalori dhe përdorimit duhet të jetë pjesë minimale. Duke treguar konsumin e pasura me vitamina A, E, B, C, së bashku me ushqim, si dhe mineraleve, elementët gjurmë. Këto vitamina me pronat adaptogenic dhe ndikojnë në indet e gjirit.

Vitamina A ka antyэstrohennovыm veprim zvogëlon përhapjen e shpejtë të epiteliale dhe stromal rritjen e kancerit. Vitamina B6 normalizes nivelin prolaktynovыy. Vitamina E përmirëson prodhimin e progesterone. Vitamina C përmirëson microcirculation në gji dhe për të reduktuar ënjtje lokale të gjirit. Pacientët që pijnë sasi të mëdha të vitaminave më pak rrezik për të blerë kancerin e gjirit.
Në mënyrë të konsiderueshme dobësojë shenjat fijor klinike e mastitit ndihmon kripë kufi. Mbajë dietë më të mirë kripur pa për një javë para periudhës së menstruacioneve pritshme, sepse gjatë kësaj periudhe të zgjatem më të fortë në lëngun e trupit. Ajo gjithashtu duhet të jetë plotësisht vidyazykatysya i pijshëm, si në këtë rast, ngarkesa në rritje të mëlçisë në mënyrë të konsiderueshme, duke shkaktuar shkelje të funksioneve të tij dhe, rrjedhimisht, kontribuon në metabolizmin e dobët të hormoneve steroide.

Parandalimi mastitit fijor


Para së gjithash, parandalimi mastitit fijor është për të trajtuar sëmundjet kryesore që mund të jetë shkaku kryesor i kësaj sëmundjeje. Në prani të patologjisë gjinekologjik është e nevojshme për trajtimin e përshtatshëm. Në prani të Endometrioza në legen, i cili është edhe sëmundja hormonozavysymыm përdoret kontraceptivëve oral për të shtypur heterotopias endometrioid. Para të nevojshme për studim gjirit për praninë e mastitë ekzistues fibroze në të cilën të ndaluar përdorimin e kombinuar rregull. Në prani të fibroids mitrës treguar trajtimin kirurgjikal ose konservativ për parandalimin e mastitë fibroze. Proceset inflamatore që çojnë në mitër të ndryshimeve endometrial hyperplastic në të cilën ka një rritje të estrogjenit. Trajtimi është reduktuar në terapinë me antibiotikë dhe anti-inflamator.

Trajtimi patologji extragenital kanë parandalimin mastitë fijor. Është e nevojshme për të kryer një diagnozë cilësor të traktit, tiroide, sistemin kardiovaskular ndihmon tretjen e ushqimit dhe zbulimin e patologjive të kryer korrigjim të përshtatshme.
Laktacionit Disclaimer, aborti dhe miscarriages të sigurojë një ndikim të fuqishëm negativ në organizëm përgjithshëm hormonal femër. Nëse është e mundur, është e nevojshme për aq kohë sa të jetë e mundur për të mbajtur gji, të aplikojnë masa cilësore kontraceptive dhe të kryejë trajnimin predhravydarnuyu.

Është e rekomanduar për të parandaluar mastitë fijor të saktë zgjidhni bra. Zgjedhja e gabuar e liri kontribuon në stagnimin e lëngjeve limfatik, e cila çon në anomalitë në gjëndrrat e qumështit. Sidomos ky rekomandim zbatohet gratë lactating ku ende e rëndësishme për të ndjekur parandalimin dhe mastitë.
Në prani të Kundërindikimet fijor Inflamacioni i gjirit: sauna vizituar dhe banjot, duhanit dhe alkoolit. Ju duhet të vizitoni mjekun menjëherë mammologist për diagnozën dhe t'i nënshtrohen një mamogram vjetor, ultratinguj gjirit. Gjithashtu e detyrueshme duhet të jenë vetë gjirit menjëherë pas menstruacioneve çdo muaj.