Acidi folik për gratë të shëndetshme


Shikoni grua të bukur dhe të shëndetshme mund të jetë vetëm në një uyazytsi: në trupin e saj mjaft vitamina dhe minerale të nevojshme për të përfunduar punën e të gjitha sistemeve të organeve. në varësi të cilën vitamina trupi ka nevojë më të madhe, dhe janë simptome të ndryshme dhe duket mirë. Një nga më të rëndësishme mangësi vitaminë B9 e cila është provokuar dhimbje koke nga përsëritje të shpeshta, të reduktuar peshën e trupit pa ndonjë dietës dhe stërvitjes, depresioni dhe depresioni emocionale, lodhje vjen shpejt në çdo klasë. Është e rëndësishme për shëndetin e acidit folik grave shtatzëna. Me mungesën e manifestimeve të mundshme të anomalive të ndryshme në zhvillimin dhe shtatzënisë.


Për të duhet të funksionimit të sistemit të qarkullimit të gjakut anijeve të shëndetshme dhe të forta të gjakut dhe kapilarët, trupi ka nevojë për acid folik. Mbajtja e sistemit imunitar dhe aftësinë e tij për të mbrojtur trupin nga sëmundjet e infeksionit të jetë e mundur me anë të acidit folik.
Sepse acidi folik nuk është prodhuar nga trupi vetë, atëherë vlera e tij që merr në atë me ushqim duhet të jetë i përshtatshëm, mjafton. Për ta bërë këtë, dietë duhet të jetë bizele, fasule dhe spinaq, mëlçisë, gjethe sallatë, hikërror dhe bollgur, qumësht, peshk, djathë, kajsi dhe pjeprat. Më vitaminë B9 përmban vakt. Nëse rregullisht hani agrume, asparagus dhe avocados, ju mund të merrni edhe pse dozë jo të plotë kërkesat e përditshme të acidit folik, por ende lloji i numrit, e cila është gjithashtu e dobishme për gratë.


Nëse nuk ka ushqim në ato produkte që mund të kompensojë për mungesën e acidit folik, ju duhet të merrni vitaminat me përmbajtjen e saj. Megjithatë, mbani mend se doza e drogës mund të përcaktohet siç duhet nga një mjek, apo një mbidozë të mundshme. Edhe pse e rrezikshme në raste të mbidozë mund të jetë, është më mirë që të përmbahet me shumën e rekomanduar e vitaminës.
Me rëndësi të veçantë është vitaminë trupi B9 për gratë për shkak se ajo është një pjesëmarrës i madh në procesin e formimit të qelizave të reja. Përditësuar përmes folate dhe flokët, përmirëson strukturën e tyre dhe të reduktuar brishtësinë. Rritja më e mirë gozhdë, duke u bërë më të fortë. Qelizat e përfshira në procesin e hematopoiesis, përditësuar dhe prodhuar në sasi të mjaftueshme.


Me një mungesë të acidit folik mund të jetë çvlerësuar pjellorisë së gruas. Së pari, e komplikuar konceptim. Së dyti, ka pasur tashmë një shtatzëni mund të shoqërohet me zhvillimin e dëmtuar fetusit, sëmundje të zemrës pas lindjes së një fëmije, shkëputje placentar, dhe për pasojë më të keq - vdekja e fëmijës nevыnoshennoho. Pasojat e rrezikshme për fëmijën pas lindjes mund të jetë gjithashtu një "cik lepurin", - nënkryetar, i cili është praktikisht e pamundur për të eliminuar dhe trajtim.
Kur një grua shtatzënë mjekët përshkruajnë plotësim përmban acid folik, duhet të ndjekin një orar strikt të administratës. Por në qoftë se pritja ka qenë e harruar, nuk është e nevojshme për panik - pasojat e tmerrshme do të ndodhë, dhe ju mund të pini një pilulë, vetëm kujtuar atë.


Për të acidit folik më të mirë zasvoyuvalasya trupit femër, ne rekomandojmë duke marrë produktet e qumështit apo bifidobacteria. Ata përmirësuar procesin e absorbimit të acidit folik në trup. Kur marrja e vitaminës B9 nuk rekomandohet që të pini alkool, marrin hormone, antytsydы sepse ata të reduktuar përqendrimin e folate dhe për të zvogëluar numrin e saj vsasыvaemoe.
Që nga ajo është e pamundur për të mbushur trupin me acid folik një herë dhe për të gjithë, atëherë të plotësoj rezervat e saj të rregullt, pa pritur për simptoma që tregojnë mungesën e saj.


Vitamina B9 është shumë e rëndësishme për organizmin e femrave në të cilat rreziku i kancerit, veçanërisht kanceri i gjirit dhe kanceri i qafës së mitrës. Nëse ju merrni tableta Acid folik në ditë nga 10 mg, ajo madje mund të ndalojë zhvillimin e qelizave të tumorit që provokojnë atë. Kjo ndihmon në lehtësimin e grave nga sëmundjet e rrezikshme dhe operacionet që do të duhet për të hequr tumor.
Me zhvillimin e sëmundjeve të lëkurës e rëndësishme që të i kushtoj vëmendje në nivelin e acidit folik në trup. Në përfundim të saj mund të kuruar aknet, vitiligo, psoriasis, duke rritur efektin terapeutik të drogës veprimi kryesor.


Në qoftë se depresioni është kapërcyer shpesh pas fëmijën në botë, kjo tregon se ju duhet të merrni vitamina apo ushqime që përmbajnë folate apo acid folik ndryshe. Këtu janë disa arsye kryesore për këtë acid quhet vitaminë gratë.

Në qoftë se organi vitaminë B9 mjaftueshme ne duhet të respektojë një menopauzë vonesë. Kjo nuk është një tregues se trupi është diçka e gabuar, një acid folik ka një efekt të theksuar të estrogjenit që ndikon në funksionimin e tërë trupit të femrës. Estrogjenit është i njohur për të përdorur shpesh si një drogë nën sëmundjeve të ndryshme femra, të quajtur эstrohenoterapyey. Por që estrogjenit mund të shkaktojë përkeqësimin e pacientit të njeriut me diabet të cilët vuajnë nga tensioni i lartë i gjakut, është acidi folik është në gjendje për të zëvendësuar hormon pa pasoja për shëndetin e grave.


Në një moshë të re për gratë që marrin acid folik është gjithashtu e rëndësishme sepse ajo rregullon ciklin menstrual të adoleshentëve vajzat dhe për të parandaluar osteoporozën hershme.
Konsumi i një numri të mjaftueshëm të ushqimeve të dobishme dhe të pasura me acid folik ndihmon për të mbajtur shëndetin e një gruaje është më e vlefshme se çdo gjë në botë nuk mund të jetë.