Folikulare grykët - trajtim


Për të duhet të kuruar çdo sëmundje, është e nevojshme për të identifikuar shkakun dhe vendin e sëmundjes vatër. Në varësi të kësaj, lëshojnë disa lloje të njëjtën sëmundje, trajtimi i të cilave mund të ndryshojnë.
Si të njohin grykët folikulare?
Folikulare diagnostikuar shpesh grykët e mundur pa trajtim antibiotik, por që të marrë barna për të zgjidhen mjekun. Angina mund të përcaktojë këtë në mënyrat e mëposhtme:

 • sbyvaemoe ethe të keq dhe të dridhura;


 • ndjenjë të pakëndshme në gojë shfaqet me rritje: e thatë, gërvisht, kollitjes dhe dhimbje të forta kur gëlltitjes;

 • ënjtje dhe skuqje të mukozës kllapa bajame cipë;

 • Edukimi mbi bajamet në boshllëqet e pustules të bardhë ose të verdhë që në pushim mbulojnë të gjitha kontakt bajame.


 • Sëmundja shoqërohet me një gjendje e sëmurë e përgjithshme, përkatësisht:

 • dobësi;

 • shprehur fuqimisht dehje;

 • dhimbje të zemrës, të ulët mbrapa, muskujt dhe nyje;

 • nyjet limfatike fryrë vendosur në qafë.


 • Si dhe çfarë trajtuar grykët folikulare?


  Ka disa rekomandime, zbatimi i të cilave e bën të mundur për të kuruar sëmundjen brenda 5-7 ditësh. Këto janë:

 • Regjim shtrati. Gjueti ajo kërkon të paktën 5 ditë.

 • Duke marrë antibiotikë. Normalisht, duke Amoktsyklav ose Amoxicillin, penicilinë. Nëse nuk ka përmirësim ndodh brenda 2 ditëve, ata duhet të ndryshohet për të Sumamed ose ceftriakson. Kohëzgjatja e kursit duhet lënë të paktën 10 ditë.

 • Trajtim simptomatik. Se temperatura churning duke përdorur një temperaturë-uljen ilaçe në bazë të ibuprofen ose paracetamol pas rritjes në 385 ° C, në rast të kollë - të pritjes drogës antitussive.

 • Përpunimin e drogës antimicrobial. Spray ujitjes është e rekomanduar (ose Ingalipt Heksoral). Më mirë nuk lyej fyt të mos zgjasë infeksionin në një zonë të madhe.

 • Gargling. Ju duhet të bëni të procedurave të 6-10 herë në ditë zgjidhje të ndihmojë të pastruar bajamet e plehut organik dhe dezinfektoj gojën. Për këtë qëllim, ju mund të përdorni kripëra, zgjidhje sode, furatsillina, chlorophyllipt ose TEAS bimor (me kamomil, i urtë).

 • Pilula dhimbje resorption. Përgatitja e mirë e përshtatshme Faringosept.

 • Të ushqyerit e mirë. Por, ushqimi duhet të jetë e ngrohtë dhe e butë, i copëtuar mirë, në mënyrë që të mos dëmtojë dhimbje të fytit.

 • Lëngjeve të Përditshëm pijshëm. Ajo duhet të jetë në temperaturën e dhomës. Pije duhet të paktën 1 herë në orë, veçanërisht gjatë ethe.


 • Për të plotësuar trajtimi mund të marrë vitamina dhe immunomodulators. Ato duhet të përdoren për të përshpejtuar procesin e shërimit.
  Gjithashtu, për të lehtësuar ënjtje, antihistamines janë përdorur, por kjo nuk është një parakusht.

  Trajtimi i mjeteve juridike popullore grykët folikulare


  Sigurisht, njerëzit që nuk përdorin drogë të përpiqet për të trajtuar të gjitha metodat popullore sëmundje. Por në rastin e grykët folikulare, baza e trajtimit mjekësor të cilat janë antibiotikët. Ata nuk duhet të anulojë, por droga përdoren për bajamet dezinfektimit mund të zëvendësojnë perime. Për shembull, për gargling mund të përdorni recetë e mëposhtme:

 • Merrni 1 panxhar të madhe, 1 tbsp. l. Uthulla e Molles (6%).

 • Pastaj panxhar rubbed në rende.

 • 1 gotë të plotë në masë të marra lidhur me uthull dhe të vënë në një vend të errët për 4 orë.

 • Pas kësaj, pesha duhet të shtrydh lëng me napë dhe pije të lëngshme pas 3 orësh.


 • Kjo është një mënyrë e madhe për të luftuar mikrobet në fyt.
  Shumë njerëz çudi, grykët folikulare ngjitëse apo jo. Mjekët paralajmërojnë: po. Pra, një person gjatë trajtimit nuk duhet të kontaktoni njerëz të tjerë pa dressings pambuku-garzë, si infeksion transmetohet lehtë nëpërmjet pikat ajrore kur komunikimi.
  Edhe në qoftë se ju jeni pa një trajtim temperaturë të grykët folikulare duhet të jetë 10 ditë, pavarësisht nga një përmirësim të ndjeshëm të pacientit.