Phlebitis e gjymtyrëve të ulët


Proceset inflamatore e mureve deje, zakonisht rezulton nga variçe dhe shkaktojnë phlebitis e gjymtyrëve të ulët. Sëmundja mund të ndodhë në formë akute dhe kronike, me patologji të fundit shpesh lëvizin në një fazë më të rënda, e kombinuar me okluzion të venave.

Phlebitis dhe thrombophlebitis të gjymtyrëve të ulëtShkaqet e sëmundjes konsiderohen vepruar tip 2 faktorë të mëparshme:

 • varices komplikuara;

 • lezione infektive me absces shoqërues.


 • Patogjen më të zakonshme bakteriale është Streptococcus phlebitis. Ajo hyn në gjak përmes lëkurës të dëmtuara (shkurtime, abrasions), duke përdorur sende shtëpiake me një person të infektuar, plagë të pashëruara.

  Ndonjëherë sëmundja është shkaktuar artificialisht për qëllime terapeutike. Për shembull, për trajtimin e venat me variçe injektuar në sklerotyruyuschee substancë të veçantë që provokon një proces pa mikrobe parë, dhe pastaj - lidhjes mur venoz.
  Thrombophlebitis konsiderohet si një rezultat i mungesës së terapisë phlebitis, e karakterizuar nga clots të mëdha të gjakut dhe bllokimeve të venave.

  Simptomat e phlebitis të gjymtyrëve të ulët


  Manifestimet klinike të patologjisë të varet në formën e saj (kronike dhe akute), si dhe vendndodhjen e venave të prekura (sipërfaqësore dhe të thella).

  Phlebitis akute të gjymtyrëve të ulëta ka karakteristikat e mëposhtme:

 • Nënshkruajnë skuqje e lëkurës dhe inflamacion në zonën;

 • Hipertermia lokale;

 • venë butësi;

 • ndjenja e tensionit në zonën e prekur;

 • dobësi;

 • shqiptuar vija e kuqe përgjatë enëve;

 • ethe.


 • Nëse sëmundja lidhje venë të thellë, shtetet tjera:

 • ënjtje e këmbëve;

 • Lëkure gjymtyrë bëhet bardhë qumështi;

 • ethe ose ethe;

 • shprehur fuqimisht dhimbje se është përkeqësuar në mbrëmje ose pas një shëtitje të gjatë, veshur këpucë të pakëndshme.


 • Për phlebitis kronike të gjitha këto simptoma si të rëndësishme, por ato nuk paraqiten në mënyrë të qartë periudha lehtësimi alternuara me relapses.

  Si për të trajtuar phlebitis venat e thella dhe sipërfaqësore e gjymtyrë të ulët?


  Përshkruar sëmundjet nënshtrohen trajtimit konservativ pa kirurgji. Zakonisht ajo është mbajtur ambulatore flebolohom, por në raste të rënda të procesit akut inflamator treguar vëzhgim të qëndrueshme.
  Trajtimi i phlebitis e ekstremiteteve të ulët ofron:

 • Maksimale këmbë qetësi gjatë, me mundësisht pozitën e tyre të ngritur.

 • Marrja e drogës që përmirësojnë të ushqyerit mur venoz.

 • Përdorimi i drogës që hedh lëng gjakut (aspirinë, Detraleks, Normoven).

 • Duke vënë ilaçe lokale që rrisin elasticitetin e enëve të gjakut dhe qarkullimin e gjakut (Troxevasin, Venitan).

 • Përdorimi i barnave anti-inflamatore, nganjëherë - droga kortikosteroide.

 • Painkillers pritjes.

 • Fizioterapia (terapi magnetike, akupunktura, ndikimi valë radio).


 • Pas lehtësimin e pacientit dhe për të eleminuar të gjitha xhepat e inflamacionit është e rekomanduar për të vazhduar trajtimin përdorur brendshme compression. Çorape, stockings ose triko janë zgjedhur në përputhje me shkallën e sëmundjes dhe compression nevojshme magnitudë (1-3 klasë). Veshin ata kanë nevojë për të gjithë ditën, është e dëshirueshme që të ecin sa më shumë që të jetë e mundur.

  Duhet të theksohet se për të parandaluar flebolohy përsëritje këshilluar për të pajisur siç duhet shtrat: vënë këmbët mbi një jastëk të veçantë që mban këmbën në nivelin e 30-40 cm nga sipërfaqja e krevatit.