HALITOZ ose gojën mbyllur


Podystova Elena
Mjeku - Internist, gastroenterologist, kreu i këshillimor - departamenti diagnostike, mjeku i kategorisë më të lartë


Fryma ndenjur përkeqësohet kuptim


Erë të luajë në jetën tonë, ndoshta një nga rolet më të rëndësishme, e cila është e vështirë të mbivlerësohet - nën ndikimin e një erë ka shumë pëlqen dhe nuk i pëlqen, por shpesh ne nuk mendoj edhe për këtë. Erë të njëjtën frymë (ose halitosis halitoz) tërësisht mund të prishin jetën njerëzore: ajo nuk do të punojë, nuk duan të vazhdojnë njohje, kolegët në bisedë do të përpiqet për të lëvizur larg ose largohu


Për fat të keq, shumica e njerëzve nuk e di edhe për nesvizhosti fryma e tij - një szhyvaetsya njeri me erë e vet, të mësohen me të dhe nuk mund të bëjë një opinion objektiv në lidhje me të. Për të kërkuar të ndjeshme "protestë" Frymëmarrje vet apo tjetër të dashur një njësi maj. Nëse dyshoni se "nesvizhist" fryma e vet, ju mund të përpiqet të bëjë më vete: Merrni një shtupë pambuku të vogël, çik në mes të gjuhës dhe butësisht njomet atë. Atëherë a rrotull pambuk mund të vlerësohet për praninë e aromës.Mbylle shpejtë "halytku"


Shumë vuajnë nga halitosis nuk preferojnë të përmend edhe atë tek mjeku dhe të mbështetet në fuqinë e tyre për të luftuar mouthparts erë. Megjithatë, këto metoda vetëm për një periudhë të shkurtër maskimin erë të pakëndshme. Zgjidhje reale për problemin mund të arrihet me ndihmën e një specialisti që saktë të zbuluar shkaqet e fryma e keqe dhe të marr trajtimin e duhur.

Për të zgjidhur problemin e halitoza kryesisht e nevojshme për t'u konsultuar me një dentist. Nëse mjeku gjen ndonjë anomalitë e gojës, dhe fryma e keqe ju ende do të shqetësojë për të kërkuar një tjetër shkak, dhe kjo do të ndihmojë mjek i cili ju tregon se për të cilën ju duhet të konsultoheni me një specialist.Mikrobet gojës nën sulm!


Ku ka një erë të pakëndshme? Hundës dhe me gojë banuar nga mikroorganizma të ndryshëm, lista e tyre është mjaft e rëndësishme - më shumë se 120 lloje. "Foletë" Këto mikrobe patologjike në xhepat e mishrat, dëmtimit të dhëmbëve, të çara në mes të dhëmbëve, mukusit nazofaringeale izoluar vende bajamet dhe të tjera "shakullimat qetë". Vetëm ky fakt tregon se situata me kontrollin mikrobike "revelry" mund të higjienës vetëm kompetent dhe të plotë gojë (dhe të gjithë traktit digjestiv me sistemin e frymëmarrjes).Nëse nuk ka asnjë arsye të dukshme


Megjithatë, në disa raste, "revelry" mikrobet është nën një arsye shumë të rëndë - për shembull, një dobësim i përgjithshëm i sistemit imunitar. Në këtë situatë, personi i cili vuan nga halitoza të gjatë ka nevojë për ndihmë mjeku - ndoshta për të eliminuar odors pakëndshme duhet të angazhohen seriozisht në bërjen stomak të shëndetshme, bajamet, endokrin ose të veprojë mur ndarës të shtrembëruar hundës - në përgjithësi, mundësitë janë të shumta.
Rinitit kronike dhe faringjit gjithashtu shoqërohet shpesh nga pamja "fryma ndenjur"E cila është rezultat i baktereve që shumohen në mukozën. Një mekanizëm i ngjashëm ndodh në sëmundjet e ezofagut dhe stomakut. Mekanizmi i erë në këtë rast nuk është i ndryshëm nga ajo që ndodh në sëmundjet e traktin e sipërm respirator.

Megjithatë, një tjetër autorëve halitoza - droga, antihistamines, decongestants, ilaqet kundër depresionit, ilaçe anti-ankthi për hipertensionit zvogëluar rrjedhjen e pështymës, e cila rrit numrin e baktereve.
Përfunduar me një shifër hollë rrezikuar një erë të pakëndshme dhe për të blerë tifozët dietat. Kjo është shkaktuar nga dy faktorë: Goja e thatë erë e ilaçeve dhe zgjedhjen e aceton, që ndodh kur djegur yndyrë trupit. Nëse mbipeshë ndërhyjnë me jetën, pra, i ulur në një dietë, dhe për të përmirësuar monitorimin e gojës higjienës dhe të pini sa më shumë lëng.

Era e aceton mund të shfaqen dhe diabetit. Nëse ju shkelë metabolizmin e azotit (kryesisht sëmundje të veshkave), nuk është era e amoniakut.


Shumë thonë? Kujdes halitoza


Shumica e punëtorëve të tjerë halitoz tretyruye ashtuquajtura "Bisedor" zhanër - Politika publike, pedagogë, juristë, radio çuar ndodh për shkak të faktit se gjatë gojës rozyazyka "thatë"Dhe për të nxitur lëvizjet aktive të gjuhës "tërheqje" habitatet e keqe fshehur më thellë e mikrobeve. Siç e dini, në këtë rast, nuk ka karamele apo çamçakëz - jo asistentë nga folurit e tyre vuan. Dhe kjo është e shëmtuar - përtyp ose thith në një tabletë gjatë kryerjes. Në këtë rast ndihmën me hrafynchyk zakonshme tradicionale apo ujë mineral."Halytozo varësisë"


Fryma e keqe e komplikon komunikimin, duke shkaktuar pasiguri emocionale dhe psikologjike. Halytozom prek njerëzit shpesh teproni se sa e keqe erë prej tyre. Në disa raste kjo bëhet një problem i vërtetë. Ky fenomen quhet "halitoz imagjinare". Dhe kjo tregon psikologu pacientit këshillimit ose neuropsikiatër.


Komunikoni në mënyrë të sigurtë!


Pra, nëse halitoz - problemi juaj, ne duhet së pari të merrni këshilla profesionale. Nëse fryma e keqe të jetë "me ndikim të gjerë rrënjët", Masat për të luftuar ajo mund të marrë mjaft larg. Nëse ju gjeni që shkaktojnë halitoza lokale, strategjia juaj do të reduktohet në kujdesin vetëm të kryer rregullisht higjienike orale. Dhe kjo është - të paktën, dy herë larja e dhëmbëve. Pavarësisht vazhdueshme ndërmarrje në shkallë të gjerë, i cili e quan të ndiqni higjienës orale, pastë dhe reklamat dhe fijeve, shumë ende nuk e di se si të përdorin siç duhet ato. Në vend të tre minuta të nevojshme për të përfunduar pastrimin e të gjitha sipërfaqet e dhëmbëve, shumica prej nesh shpenzojnë në këtë procedurë ose në më shumë se 45 sekonda. Natyrisht, dhëmbët nedochyschennыe - pothuajse nechyscheni në të gjitha, në mënyrë që të mos hiqen nga zonat e paarritshëm shpejt bakteret ri-shpërndarë në të gjithë sipërfaqen e dhëmbit. Ju gjithashtu duhet të përdorni rregullisht një kruese dhëmbësh. Ushqimit dhe bakteret në mes të dhëmbëve dhe kockave defekte mund të hiqet vetëm duke përdorur toothpicks; mbeturinat e ushqimit të promovuar frymën tuaj ndenjur.

Së dyti, ju duhet të shpëlaj gojën me ujë ose një lëng të veçantë pas çdo vakt. Shpëlaj me ujë ndihmon të hequr grimcat e ushqimit mbetur në gojë pasi të hahet.
Mos harroni të pastrohen gjuhën tuaj. Bakteret e mbetura në gjuhë, mund të shkaktojë frymëmarrje ndenjur, kështu që të jetë i sigurt për të pastruar gjuhën pas dhëmbëve të pastrohen. Kufizojnë konsumin tuaj kafe dhe duhan.
Mos harroni në lidhje me parandalimin e "tkurrje" me gojë, nëse supozohet profesionin tuaj. Goja duhet të jetë me lagështi. Goja e thatë mund të erë të keqe. Pështymë ndihmon pastruar gojën; ai përmban përbërjen natyrore antibacterial ndihmon për të hequr mbeturinat e ushqimit. Provoni çamçakëz pa sheqer ose sheqer karamele, të stimulojë prodhimin e pështymë.

Dhe, sigurisht, rregullisht vizitoni dentistin, provim i përpiktë i cili do të zbulojë të gjitha të jetë e mundur "mosfunksionim" në gojën tuaj. Dhe në të njëjtën kohë një ekspert tregon se si të saktë dhe të sigurtë të kryer të gjitha masat e mësipërme është në rastin tuaj të veçantë duke marrë parasysh karakteristikat individuale të organizmit.
Le frymëmarrja juaj nuk do të jetë një pengesë në komunikim!