Alergjive ushqimore


Sëmundje alergjike - diçka me të cilën në vitet e fundit është përballur me pothuajse çdo mjek. Pothuajse çdo fëmijë moderne, sidomos banorët e qyteteve, të paktën një herë ka pasur një reaksion alergjik, dhe në 30% të fëmijëve të problemeve alergjike të bëhet kronike, sidomos fëmijët në para 2 - 3 viteve.
Alergji - Ky është reagimi i gabuar perverse të disa efekt. Alergji është më shpesh skuqje të lëkurës. Mjekët quajtur dermatit atopic skuqjen alergjike, në mesin e prindërve miratoi një terminologji të ndryshme: "diatez" (nganjëherë edhe mjekë të mbështetur pacientët në rozyazytsi këtë term). Kushte të tjera të përdorura për të përshkruar alergji, ekzemë, dermatit atopic, por ky përcaktim është në thelb e njëjtë proces. Skuqja mund të jetë lokal, por mbi cheeks ose në folds e lëkurës, por është e shpërndarë dhe pezmatim i lëkurës, kur lëkura është pothuajse asnjë "hapësirë ​​të gjallë." Skuqjen më alergjike duket si skuqje, ata mund të ngrihen mbi sipërfaqen e lëkurë të shëndetshme, mund të praroj mund të ketë një sipërfaqe të përafërt ose të zhvishem off. Në rastet më të këqija, ata janë duke qarë, zhvishem shtresa e jashtme e lëkurës, plagë duket, përmes tyre fillon të rrjedh lëngun - ujth (zakonisht një gjendje të quajtur diatez exudative ose qanin ekzema foshnjore). "Diatez" mund të jetë në formën e blisters që i ngjajnë kafshon jashtë mushkonjave apo djegie nga acaroj dhe të pranuara për të quajtur "koshere". Në disa raste, skuqje, por nuk janë rritur thatësi dhe thyerje të lëkurës. Në raste të tjera, alergji manifestuar qepallat ënjtje, buzët, kongjestion i hundës. Pothuajse gjithmonë skuqjen e lëkurës alergjik shoqërohet me kruarje.Nuk është një kohë alergji akute për një produkt të veçantë: fëmija ngrënë diçka, dhe pothuajse menjëherë (brenda 12 orëve) ishte "diatez" puçrra të tilla zakonisht kalojnë shpejt: pas 1 - 2 ditë pas ndërprerjes së produktit. Është intoleranca lindur nga një komponent të ushqimit, për shembull, fëmija gjithmonë përgjigjet edhe për një sasi shumë të vogël të karrota, por "e qetë" ha panxhar, mollë e kuqe, portokall dhe mandarina. Skuqje kronik alergjik karakterizuar nga qëndrueshme (mbi 7 ditë), të cilat mund të jenë të përhershme, progresiv ose valëzuar (ajo është më mirë, atëherë keq). Në raste të tilla "diatez" shpesh në sfondin e të ngrënit të zakonshme dhe nuk hahet pas ndryshimi ndodh.

Alergji kronike të thotë se ka pasur disa glitches në sistemin e mbrojtjes antiallergic, dhe të shqetësuar procesin e përshtatjes (habituation) në ushqim. Potencialisht alergeneve (dmth, substanca që mund të shkaktojnë alergji) të gjitha substancat e huaj që hyjnë në trup, çdo ushqim (duke përfshirë qumështin e nënës), si dhe bakteret dhe viruset, droga, faktorët e brendshëm. Reagimi normal për ushqim varet nga sistemi i balancuar imunitar dhe traktin gastrointestinal. Mbrojtjet alergjike punon si kjo: sa më shpejt që fëmija merr diçka në gojën e tij, fillon të veprojë sistemin imunitar, të cilit (lizozimë, imunoglobulinat, makrofagjet dhe të tjerët) shoqërojnë dhe neutralizuar substanca të huaja të daljes së tyre nga trupi; kur ushqimi hyn në sistemin e sipërm të tretjes, është e rëndësishme që ajo yzmelchylas deri në pikën që ai mund pa shkaktuar alergji të kalojë nëpër murin e zorrëve në gjak - janë shumë të rëndësishme për punën e pankreasit, i cili funksionon jo vetëm ndihmon tretjen e ushqimit, por antiallergic . Së fundi, thithjen në gjak kryhen me pjesëmarrjen aktive të normale florën e zorrëve baktereve (bifidobacteria, lactobacilli, Escherichia coli me aktivitetin normal enzimatik) që përbëjnë film që mbulon si një dorezë, tërë zorrë nga brenda. Rezultati është një neutralizimi definitive e alergeneve, dhe bien në gjak substancë të sigurt dhe neallerhennыe.

Kështu, alergji ushqimore - një grup i problemeve që rezultojnë në përshtatjen ndërprerë për një ushqim të veçantë ose për të gjitha komponentët. Shkaqet kryesore të shkeljeve të përshtatjes - mosfunksionim imunitar, përçarje e traktit gastrointestinal (përfshirë dysbiosis zorrëve) dhe prania e lezioneve zorrëve të infeksionit kronik (bakteriale - Staphylococcus, Klebsiella dhe bakteret tjera të dëmshme dhe nebakteryalnыh - worms, viruset, Giardia). Faktorët e rrezikut për zhvillimin e disfunksionit imunitar të fëmijës dhe dysbacteriosis zorrëve janë: predispozitë gjenetike për sëmundje alergjike, shtatzania problemi (infeksion intrauterine, rreziku i gabim, ilaçe, sidomos antibiotikët dhe hormonet), seksioni cesarean, Postpartum më vonë lidhja në gji, në fillim futja e të ushqyerit artificial apo formula (4 - 5 months), përdorimi i antibiotikëve dhe droga të tjera, sëmundjet infektive (infeksionet akute të rrugëve të frymëmarrjes (ARI), infeksionet e zorrëve). Ekologji çështje, mjedisi mjedis sanitare, mosha e përgjithshme papjekur sistemin imunitar dhe ndihmon tretjen e ushqimit. Vatra e infeksionit kronik shpesh formuar kundër sfondit të çrregullimeve imune, dhe produktet e mikroorganizmave të ndryshme të dëmshme apo vetë parazitet janë alergeneve fuqishëm. Predispozitë trashëguar për alergji - kjo sëmundje yyazytsirnist, por jo sëmundja. Në prani të rrezikut predispozitë për të zhvilluar sëmundje alergjike rritur disa herë, por sëmundja mund të parandalohet ose të shërohet (për të parandaluar zbatimin e tendencës). E njëjta gjë mund të jetë fëmija i sëmurë pa prirjen në praninë e faktorëve të tjerë të rrezikut dhe mungesa e kujdesit të duhur mjekësor.

Si rezultat i shkeljeve të përshtatjes është i ashtuquajturi sensibilizimi (ndjeshmëri në rritje, reaktivitet) organizmit për ushqim: çka normalisht nuk duhet të shkaktojë alergji, fillon shkaku i saj. Pra, shpesh një "diatez" edhe në fëmijët të cilët kanë marrë qumështin vetëm nënën-së. E njëjta gjë vlen edhe për alergji të proteinave të qumështit të lopës: alergji kongjenitale është mjaft e rrallë, dhe sensibilizimi si rezultat i çrregullimeve të brendshme - shpesh. Në alergji të tilla mund të them këtë: si hundë i lëngshëm nuk është shkaku i ARI (rinitit - një simptomë që ndodh kur Ari) proteina qumështi dhe lopës nuk shkaktojnë alergji (alergjike për proteina - një simptomë e çrregullimeve të përshtatjes). Prandaj, strategjia e trajtimit dhe alergji të tilla - nuk është përjashtim për produktet e qumështit nga dietën, dhe për të eleminuar shkaqet që çuan në ndjeshmërinë e shtuar të komponentit të ushqimit.

Kur një fëmijë probleme alergjike në formën e skuqjen e lëkurës duhet të shqyrtojë, së pari, traktin gastrointestinal ("Lëkura - zorrë pasqyrë," gati 90% e skuqje të lëkurës kanë origjinën e zorrëve). Hulumtimi i nevojshëm është analiza e baktereve fekal gungë dhe koprolohyyu, informata të dobishme shpesh e bën me ultratinguj e barkut. Me këto analiza duhet të kontaktoni gastroenterologist e fëmijëve (traktin gastrointestinal nuk është vetëm një organ ndihmon tretjen e ushqimit, por edhe organi më i madh i sistemit imunitar, kështu që çdo gastroenterologist - edhe "në kombinim" immunologist). Ajo gastroenterologe janë specialistë të mëdha me probleme alergjike të lëkurës, veçanërisht në qoftë se "diatez" u shfaq në fëmijën (nën 1 vit). Nëse është e nevojshme, mund të caktohet studime shtesë: teste të lëkurës (nuk rekomandohet për 3 vjet) apo analizat e gjakut për të zbuluar antitrupa IgE alergji - (Nuk rekomandohet për 1 vit). Prania e antitrupave alergjike është një shenjë e "alergji e vërtetë - më e ashpërsisë së disfunksionit imunitar. Në mënyrë tipike, një trajtim i tillë i fëmijëve te duron lidhur allergists - immunologists. Por kjo formë e alergjisë ndodh shumë më pak shpesh se "psevdoalerhichni" reaksion kundër sfondit të adaptimit të dëmtuar në ushqim. Nuk mund të jetë edhe teste të tjera të dizajnuara për të zbuluar infeksionet që mund të shkaktojnë alergji, të tilla si infeksionet kronike virale, infeksion chlamydial, infeksion të mikoplazmave, giardiasis, infektimi krimb. Dermatolog në alergjive ushqimore mund të rekomandojë fonde të jashtme, por, në përgjithësi, dermatit atopic - nuk është probleme dermatologjike.

Në mesin e ndërhyrjeve terapeutike në dermatit atopic mund të dallohen trajtim që synon eliminimin e shkaqeve të alergjive (immunotherapy, terapi dysbacteriosis, rivendosjen funksionimin normal të traktit gastrointestinal, heqjen e vatrave të infeksionit kronik) dhe terapi simptomatike - eliminimin e simptomave, sidomos kruarje. Nga droga simptomatike përfshijnë antihistamines dhe mjete të jashtme. Ndër mjetet e jashtme mund të jetë projektuar hormonal krem ​​- të fortë në agjentët alergji simptomatike. Aplikoni ata mundësisht me acarimit të forta kur mjetet e tjera nuk ndihmojnë, por për një kohë të shkurtër, jo më shumë se 10-14 ditë rresht, ndërsa dëme nga ointments hormonale nuk do.

Vlerë e madhe për alergji dhënë ushqimin e duhur. Besohet se me alergjive ushqimore duhet të përjashtohen nga produkt dietë që shkakton një reagim. E pra, në qoftë se ky produkt është i njohur (si në shembujt e mësipërm alergji të rënda apo intolerances në kongjenitale). Por më shpesh, ose alergjen ushqim nuk mund të zbulojë ose alergjen nuk është diçka e veçantë dhe pothuajse të gjitha (e cila përbën një shkelje të mbrojtjes anti-alergjik). Strategjia e alergjive ushqimore duhet të jetë: të rrinë dietë hypoallergenic (në qoftë se fëmija merr vetëm qumështin e nënës, kjo dietë duhet të ndjekin nënën time), por përjashtojnë komponentë jetike të ushqimit të tilla si proteinat me origjinë shtazore (duke përfshirë qumështin dhe produktet e qumështit, djathit, mish), perime dhe fruta; Qasja individuale për zgjedhjen e ushqimit dhënë tolerancës së çdo produkt individual. Ajo duhet të kërkojë të zgjerojë dietë, nuk ngushtuar. Një dietë me kufizimin e ndonjë produkti duhet të jetë i përkohshëm dhe qëllimi është për të prodhuar moshës ose ndarjen normale tryezën e ushqimit kur sistemi do të jetë gati për të përshtatur.

Në disa raste, kur kursi i dermatit atopic - (forma e zakonshme e lagështisë (diatez exudative) ose ënjtje të rrugëve të frymëmarrjes) veçanërisht të rënda foshnjat janë të rekomanduara hypoallergenic (nyzkoalerhennyh) përzierje (Hipp - GA Humala - HA, etj). Nëse është e mundur, ju duhet të shmangin hidrolizate të plota, pasi ata nuk kontribuojnë në zhvillimin e përshtatjes në dietë. Në të njëjtën kohë, në qoftë se jo për të futur diçka të re, dhe pastaj trupi mëson ta pranojnë atë. Prandaj, edhe me alergji ushqimore duhet të përpiqen për të zgjeruar dietë për të mësuar trupin "tolerancë" ndaj përbërësve të ushqimit.

Kur ushqimet fëmija futet çdo produkt për të hyrë, pasi që shuma minimale (jo më shumë se 10 gram në ditën e parë), gradualisht në rritje, duke i dhënë kohë për të përshtatur të paktën 5 - 7 ditë (prezantuar vetëm një produkt të ri). Ky vlerësim ndryshimet shtetërore nga bazë, duke përfshirë lëkurë. Nëse ka përkeqësim, atëherë ne mund të vazhdojë të jap këtë produkt pa rritjen e numrit, një tjetër 3 - 4 ditë. Në qoftë se gjatë kësaj kohe do të ndalet përkeqësuar, pastaj të vazhdojë të rritet gradualisht sasinë e këtij produkti, në qoftë se - nuk ka, për të hequr produktin. Ju mund të kthehet në ato produkte, të cilat dikur ishte alergjik (pas 2 - 3 javë ose më vonë), për shkak se në procesin e mbrojtjes antiallergic dhe zhvillimin e përshtatjes produkteve të ndryshme të pushojë të jetë alergeneve.

Nëse një fëmijë hëngri "gjithçka", dhe problemet alergjike ai kishte, por papritmas ata u shfaq - nuk ka nevojë për të transferuar atë në një dietë të rreptë, me përjashtim të produkteve të dobishme dhe të nevojshme. Eliminimi (apo kufizojnë) duhet të jetë vetëm produktet nga dietën listën hypoallergenic. Një shkak i alergjive duhet të shohim në çrregullime të traktit gastrointestinal (parë), mosfunksionim imunitar dhe shkelje të tjera të përshkruara më lart.
Dietë hypoallergenic. Këto produkte duhet të kufizohet në çdo fëmijë me alergji dhe nënat lactating ose për të përjashtuar në pezmatim akut atopic, perime të kuqe dhe portokalli dhe fruta (portokall, mandarina, mollë e kuqe, karrota, domate); arra (sidomos lajthi, kikirikë); peshku dhe prodhimet e detit; patë, rosë; ëmbëlsirat dhe çokollatë; kafe; Produktet e tymosur; uthull, mustardë, majonezë, ketchup; rrikë, rrepkë, rrepkë; patëllxhan; kërpudha; vezë; nekyp'yachenoho dhe qumësht paholluar krejt e lopës (Can () në porridges qumësht të ziera, shtoni qumësht të çajit dhe të gjitha derivatet e qumështit!); luleshtrydhe, luleshtrydhe, pjepër; pineapple dhe fruta të tjera ekzotike; pastë, mjaltë. Gjithashtu, kur dieta hypoallergenic duhet të përjashtojnë apo kufizojnë aditivëve të ushqimit: E102 E127 gjitha E2 (preservatives), E621 (monosodium glutamate).

Prognoza për shumicën e rasteve të alergjisë në foshnjat - të favorshme për uyazyka ushqimin dhe aktivitetet terapeutike që synojnë normalizimin e sistemit gastrointestinal dhe të përshtatur. Shpesh, alergjive ushqimore është plotësisht pa pasoja. Por mos prisni që vetë fëmija "më rrinë të vogla" të sëmundjes dhe të bëjë asgjë. Ndoshta sistemi i përshtaten të fitojnë vetë, por nga mosveprimi mund të zhvillojë mosfunksionim të rënda imunitar (alergji e vërtetë) dhe të pafajshëm "diatez" formojnë një sëmundje të rëndë kronike dhe pothuajse të pashërueshme. Në Institutin e Kërkimeve të Moskës e Epidemiologjia dhe Mikrobiologjia emrin. GN Habrychevskoho organizuar sistemin e diagnostikimit të sëmundjeve alergjike dhe metodë të çojë specialistësh alergji: gastroenterologe - IDS - immunologists.