Ushqim helmimi me ushqim


Helmimit të shkaktuar nga organizma të ndryshme si Staphylococcus, salmonelës, E. coli, etj Çfarë mund të na ndodhë helmimit me ushqim ushqim?
Kërpudha
Ajo ishte në popullin verës shpesh helmuarve nga kërpudhat e mbledhura në mënyrë të pavarur apo të blera në treg. Unë nuk domosdoshmërisht provoni kërpudhat pangrënshëm që shumë helm - kjo mund të ndodhë kur ju përpiqeni të hani kërpudha ngrënshëm. Për shembull, linjat, Morels ose svynushkamy. Përgatitja e gabuar ata mund të shkaktojnë helmim ushqimor. Mushrooms duhet të vë në dukje vыmachyvanyyu dhe gatim zgjatur, pasi ato mund të përmbajnë komponente të dëmshme të tilla si acidi helvelovaya, e cila plotësisht i tretur në ujë të vluar. Të gjitha kërpudhat janë jashtëzakonisht të prishet, kështu që gatuaj ato dhe hanë ushqim që ju duhet në ditën e mbledhjes. Nëse helmimi me ushqim - pacienti stomak shpëlarje dhe provokojnë të vjella, atëherë jepni qymyr druri aktivizuar dhe pastaj pije stomak. Nëse gjendja përkeqësohet, të thirrur një ambulancë.Mish
Sepse është e magazinimit jashtëzakonisht i rëndësishëm uyazyka. Me mospërmbushja e tyre në mish mund të riprodhoni lloje të ndryshme të baktereve: Salmonella, Proteus, Enterokok dhe staphylococci, clostridia. Kontrolloni statusin e mishit të papërpunuar - ju duhet të shikoni në erë, cilësi dhe ngjyra. Sigurohuni që mishi ka flluska gazi. Në qoftë se mishi është i gatuar, ajo është shumë e vështirë për t'u kuptuar, të dëmtuara ose jo, por shpesh mund të kuptohet në shije - mish të hidhur pak prishur. Mish nuk mund të shkrihet në temperaturën e dhomës - për të bërë këtë, ose në mikrovalë, apo gradualisht zhvendosur nga frigorifer në frigorifer. Mishi që është ruajtur jashtë frigoriferit për më shumë se 2 orë, nuk mund të hahen. Telefononi në të vjella të sëmurë të bollshme. Ju mund të përdorni këtë ujë të kripur (1 ch. L. Nga kripë për litër ujë). Pastaj, në qoftë se një person është i ndërgjegjshëm, të japë laksativ. Përdorimi i qymyr do të ndihmojë. Ndoshta me përkeqësimin helmimit me ushqim të zemrës. Në këtë rast, ju duhet të jepni Corvalol pacientit ose valokordin, imponojnë ngrohje apo diçka të ngrohtë dhe të telefononi menjëherë një ambulancë.


Patate
Në kulturat e vjetra rrënjë shpesh mund të shihni njolla të gjelbër - një grup i solanine (toksina që shkatërron qelizat e kuqe të gjakut). Duket kur dielli është ruajtur patate, e cila ndodh shpesh në verë. Ndërkohë patate është e ndaluar për të mbajtur rrezet - ajo nuk mund edhe të jenë tharë në diell, pasi ajo u gërmuan. Ndiqni uyazyka magazinimit. Patatet duhet të përmbajë një zonë të ventiluar mirë pa rrezet e diellit. Mos hani patate në ushqim në qoftë se ajo është një zonë e gjelbër si një përqendrim i ulët i solanine mund të mos jenë të dukshme. Ne mendojmë se kemi shkurtuar gjitha jeshile të, por mbetet në solanine rrënjët në përqëndrime të vogla. Veprimet tuaja duhet të synojnë toksina dhe largimin e saj nga trupi detyrueshme. Nëse helmimit lavazh sëmurë stomak. Për të lidhur toksina, të holluar me ujë të zier 10-20 pllaka qymyr për kashopodibnoho shtetin dhe për t'u dhënë ujë viktimës. Pas 2-3 orësh larë stomakun përsëri. Gjithashtu laxatives kripur ndihmojë. Pacienti tregon shenja të hemolizës (shkatërrimin e qelizave të kuqe të gjakut) - lëkurës dhe të bardhët e syve bëhet verdhë. Në këtë rast ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek, apo pasojat e mundshme të rënda.


Fara Fruta
Në verë ne shpesh hani fruta me fara (kajsi, pjeshkë, qershi) dhe nuk janë gjithmonë të kujdesshëm. Sidomos dua Fëmijët: ndan kyçin e këmbës, ata lehtë mund të hajë deri kernel saj shijshme. Por në bërthamat përmbajnë substanca të cilat ndarja është formuar në acid prusik zorrëve, të çon në helmim të rëndë. Më të rrezikshme janë kokrra e bajame e hidhur. Të rriturit për të marrë të mjaftueshme për të ngrënë helmimit 40 kokrra, dhe fëmijë - vetëm 10. Në qoftë se helmimi telefononi menjëherë një ambulancë. Ardhja e saj vetëm vetëm mund të larë nga stomak dhe për të marrë qymyr. Pacienti mund gulçim, humbja e vetëdijes, dhe nganjëherë janë edhe konfiskimet.